Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
28 Вересня 2023

ВРАЖЕННЯ І СТАНИ. МИСТЕЦЬКА ГАРМОНІЯ БОГДАНА МАКАРЕНКА

13 вересня в арт-ресторації Ратуші в історичній частині Кам’янця-Подільського відбувся вернісаж персональної виставки живопису Богдана МАКАРЕНКА. Мета заходу благодійна: 70% коштів із продажу будуть перераховані на потреби ЗСУ.

Виставка молодого художника, без перебільшень, – явище в культурному житті Кам’янця-Подільського.
Особистісні якості Богдана Макаренка та смислова й художня сутності його живопису становлять разом абсолютну мистецьку гармонію. На перший погляд, роботи Богдана – це переважно пленерний живопис, пейзаж у його класичному розумінні, майстерно виконаний наживо в різні пори року в різних куточках Украї­ни та за її межами. І вже це надзвичайно цінно, оскільки таке мистецтво є прямим нащадком творчості барбізонців та імпресіоністів, які колись, в далекому ХІХ столітті, еволюційно та революційно перевернули уявлення європейської живописної школи про пейзаж і «вийшли» писати природу на природі, хапаючи мить, настрій, колір, світло, створюючи правдивий пейзаж, мінливий і непередбачуваний. Та це лише на перший погляд…
Творчі композиції Богдана Макаренка приваблюють одразу та тримають ще довго, спонукаючи глядача не тільки з цікавістю розглядати професійно зображений пейзаж, а й бачити ще дещо, над чим можна замислитися, «приміряти» на себе… Настрій, емоцію, стан. Саме ці стани, не лише природні, а й душевні, відрізняють роботи Богдана від пленерних етюдів. Молодий художник, не за віком глибокий, свідомо ставить перед собою складні завдання. Пошуки краєвиду, його осмислення в просторі, переосмислення в часі та подіях, особисте сприйняття та професійний аналіз. Живописна поверхня полотна буквально випромінює особливе бачення митцем усього, що він зображує. Немає жодної випадкової роботи, все важливе та цінне для автора, а отже, вагоме для глядача.
Саме таке глибинне розуміння свого призначення, фаху, власного шляху в мистецтві, позиції в сьогоденному суспільстві вирізняє Богдана з числа багатьох. А реалізація задуманого на площині картини можлива завдяки високій професійності митця. Богдан Макаренко тонко відчуває колір у його ледь вловимих градаціях, чи то пастельні кольори – теплі й холодні, тьмяні, приглушені, прозорі, чи активні – чисті, контрастні, локальні. Імпресіоністично живе світло, колір, що панує та промовляє, грамотна композиція кожної роботи – тверда запорука вдало виконаного твору. Фортеця, вежі, оборонні брами, палаци та маєтки, церкви та костели, будиночки, провулки й дворики, дахи й панорами міст – архітектура в творчості митця – розкішна домінанта більшості робіт. А ще небо, море, річка, гай і багато іншого, що під пенз­лем художника набуває особливого звучання.
Персональні виставки Богдана Макаренка відбулися та плануються до відкриття в багатьох містах України: Кам’янці-Подільському, Чернівцях, Івано-Франківську, Луцьку, Києві. Під час війни це щоразу благодійність на потреби Збройних сил України. Щирість, чесність, патріотизм і відданість своїй справі – зброя Богдана на його мистецькому фронті!
Виставка Богдана Макаренка триває. Ще три краєвиди митця представлено на виставці «Магістратський вернісаж» у конференц-залі Національного історико-архітектурного заповідника «Кам’янець». Живопис художника – справжня насолода та можливість для кам’янчан і гостей міста зануритися в чудовий світ мистецтва пейзажу.

Інна БЕРЕЗІНА, мистецтвознавиця.