ВІД ОБРАЗІВ ТАРАСА ОЧІ РОЗБІГАЮТЬСЯ
І образи ці створені одним із найкращих сучасних скульпторів України, автором монумента Незалежності України – колони з фігурою Оранти-Переможниці, пам’ятника засновникам Києва на Майдані Незалежності та багатьох інших, народним художником України Анатолієм КУЩЕМ.
Побачити персональну виставку митця «Тарасові шляхи», яка відкрилася 27 травня в конференц-залі НІАЗу «Кам’янець» і присвячена 210-річчю Тараса Шевченка, можна до кінця червня.
За словами скульптора, на експозиції представлена частина з величезної кількості його робіт, присвячених образу Тараса Григоровича:
в скульптурі станковій – 18, планшетів із фото встановлених монументів та скульптурних проєктів, які ще очікують свого втілення, – 36. Творчість Шевченка називає своєю особливою любов’ю, адже він представлений у роботах митця від народження до зрілих років.
– Перша моя робота стосувалася «Лілеї», – розповідає Анатолій Васильович. – Ліричний такий образ. Через квітку я подивився на жінку. Сьогодні, мабуть, сказали би, що це сюрреалізм. Я тоді не знав, що це таке, мені було років 12-13, ліпив із пластиліну. У той час мене дуже зачепив Шевченко…
– Анатолію Васильовичу, а як щодо першого пам’ятника Кобзареві?
– То ціла серія. Словом, усі місця, де народився, де ступав ногами Тарас Григорович, мають мої роботи, – розповідає Анатолій КУЩ. – Ідеться про Звенигородщину: Шевченкове, Будище, Моринці тощо.
– У Кам’янці представлені тільки ті роботи, які були втілені в життя?
– Багато втілених, але не все так однозначно. Ну, наприклад, пам’ятник у казахстанській Астані. Він виготовлений. Тарас Григорович там 4 метри 40 сантиметрів. Його планували встановити 2014 року, але, у зв’язку з подіями в Україні, цього не сталося. От і виходить, що ніби зроблене, але не до кінця втілене.
Відвідувачі виставки зможуть не тільки побачити цю роботу Майстра, але й дізнатися, які пам’ятники Кобзарю, створені відомим скульптором, є в Каневі, Бурштині, Черкасах, Слуцьку (Білорусь), Варшаві. А також, який пам’ятник Шевченку міг мати Львів.
Для моральної підтримки товариша на відкриття виставки прибув один із найвідоміших і найбільш читаних сучасних українських письменників
Василь ШКЛЯР.
Після жартівливого підбадьорення «Толю, не хвилюйся, ти своє вже зліпив!» Василь Миколайович у вступному слові розповів про те, що знайомі вони з Анатолієм Кущем уже пів століття. Сталося це, коли митця висунули на Шевченківську премію, а він написав про нього статтю.
– Годинами можу розповідати про його творчість. За його роботами можна представити всю нашу історію від дохристиянських часів, Княжої доби, Козаччини і далі.
Усе, що я написав за радянської доби, друкується і перевидається сьогодні, не соромлюся жодного свого слова. Те саме можу сказати про його творчість. Ну, а найзнаменитіші роботи всі знають і називають візитною карткою України.
Ви не уявляєте, і я не уявляю, як би це було, якби на Майдані Незалежності сповна втілився його задум. Там мав бути значно ширший ансамбль, із нашими пантеон-героями, з нашими князями. Ну, я думаю, настане час, і все це справдиться.
Перебуваючи в гарному гуморі, Василь Миколайович продовжив:
– Крім твоєї стели на Майдані Незалежності, Анатолію, в тебе такого рівня є ще дві роботи: це я замолоду і я зрілий, вже з символом чорного ворона на плечі…
Присутні на останню репліку відгукнулися, адже багато хто читав відомий роман письменника «Залишенець. Чорний ворон». Як, наприклад, міський голова Михайло ПОСІТКО. Після вітального слова Михайло Володимирович отримав у подарунок від Василя Шкляра цю книгу і, подякувавши, зазначив: «Це гарний привід перечитати її ще раз!».
Залишається додати, що візиту до Кам’янця цих двох титанів української сучасності – Анатолія Куща і Василя Шкляра, можливо, не було би, якби не благодійний фонд «МіСт» ім.Михайла Савенка, який став організаційним партнером заходу, а засновник фонду Дмитро САВЕНКО – меценатом.
Як повідомив президент фонду Сергій ІСАЄНКО, БФ «МіСт» продовжує знайомити дітей із підшефних закладів із відомими людьми. І напередодні відкриття митці відвідали ліцей «Славутинка».
Вихованці закладу стали першими в місті, хто дізнався, що Василь Шкляр завершив новий роман. Про що він – дізнаються і читачі «Подолянина» в одному з найближчих номерів газети в інтерв’ю письменника.
А на сайті «Подолянина» вже можна прочитати інтерв’ю «Скульптура – це мистецтво розуму», яке дав Анатолій Кущ нашому виданню 2019 року.