ІСТОРІЯ ПОВТОРЮЄТЬСЯ ДВІЧІ
«Цього року минає 80 років із моменту завершення Другої світової війни. Сьогодні Україна, як ніхто інший, відчуває той біль, який переживала Європа та весь світ понад вісім десятиліть тому», – Дмитро Назаренко, заступник Кам’янець-Подільського міського голови.
29 квітня на території Старого замку відкрилася унікальна виставка «Шрам через усю Європу. Пакт Гітлера – Сталіна», що висвітлює наслідки одного з найсуперечливіших договорів ХХ століття. Це рідкісна можливість переосмислити події минулого і знайти відповіді на запитання, що стосуються сучасних конфліктів.
23 серпня 1939 року СРСР і нацистська Німеччина підписали угоду, відому як пакт Гітлера – Сталіна, або пакт Молотова – Ріббентропа. Цей документ став глибокою раною для Європи, він розділив Центральну та Східну Європу, став початком окупацій, депортацій і масових злочинів. Виставка пропонує новий погляд на ці події, показує, як різні регіони по-різному пережили трагедію, і закликає нас пам’ятати та осмислювати власну історію.
Куратор цієї виставки в музеї «Берлін-Карлсхорст» Крістоф МАЙССНЕР зазначив, що робота над проєктом розпочалася ще 2013 року:
– Я не був би чесним, якби сказав, що повномасштабне вторгнення не вплинуло на мене під час створення цієї виставки. Вплинуло – і дуже. Російська агресія стала поштовхом до її розширення. Ми готували виставку передусім для німецької аудиторії, але, розширивши географію, залучили місцевих фахівців, музейників, науковців, які надали власне бачення теми. Суть виставки – показати соціальний і політичний вплив тих подій через особисті історії людей.
Проєкт створено спільно з музеєм Берлін-Карлсхорст та кафедрою історії Східної Європи Університету ім.Генріха Гейне в Дюссельдорфі. Виставка охоплює події 1939-1941 років, розкриваючи долі країн і людей від Балтійського до Чорного моря. Вона також демонструє різні національні підходи до історичної пам’яті про трагедії того часу.
– Вражає, наскільки історія повторюється, і, на жаль, не в позитивному ключі для нашої держави. Україна сьогодні бореться не лише за свою незалежність, а й за право Європи розвиватися у світі, де верховенство права, повага до територіальної цілісності держав і прав людини є пріоритетом, – підкреслив Анатолій ГЛУШКОВЕЦЬКИЙ, декан історичного факультету К-ПНУ ім.Івана Огієнка.
Виставка представлена трьома мовами – українською, англійською та німецькою. Відвідувачі можуть дізнатися, як політичні наслідки пакту вплинули на різні країни, які процеси були зруйновані, і як про ці події пам’ятають у різних куточках Європи.
Проєкт підтримали Федеральний комісар із питань культури та засоби масової інформації Німеччини, Рейнська регіональна рада, Громадянський університет Дюссельдорфа та Інститут культури і історії німців у Північно-Східній Європі.
Після завершення офіційної частини виставки всі охочі можуть вільно пересуватися експозицією і самостійно досліджувати події Другої світової війни та її наслідки. Виставка діє до 15 червня.
Проєкт презентується лише у трьох містах України. Крім Кам’янця-Подільського, виставку «Шрам через усю Європу» вже представлено в Чернівцях і згодом буде презентовано у Львові.
Ангеліна ДЕЛИЧУК.