НЕТЛІННА СПАДЩИНА ОЖИЛА
20-22 червня майдан Польський ринок перетворився на справжній осередок української культури і традицій. Тут відбувся VIII фольклорно-етнографічний фестиваль «Нетлінна спадщина глибин Дністра» та традиційний ярмарок «На Іванця до Кам’янця».
Фестиваль, що вже став доброю літньою традицією, знову зібрав поціновувачів народного мистецтва, ремесел, смачної української кухні та яскравих автентичних виступів. Упродовж трьох днів площа гомоніла піснями, народними інструментами, сміхом і щирими розмовами. На гостей чекали виступи фольклорних колективів, ансамблів українського танцю, троїстих музик із різних куточків Хмельниччини та інших регіонів України. Можна було побачити покази автентичних етнокостюмів, узяти участь у майстеркласах для дітей і дорослих із народного ремесла, танців, співів, виготовлення ляльок-мотанок, а також сплести власний вінок.
Особливим шармом фестивалю стали ярмаркові ряди з виробами ручної роботи, сирами, медом, винами, солодощами, гончарними виробами, різьбленням по дереву, тканими речами. Кожен товар мав свою історію та душу.
– Ми приїхали з Коломиї Івано-Франківської області. Привезли свіжий мед із власної пасіки. А ще маємо медове мило на травах, прополісові спреї, бальзами для губ на основі бджолиного воску, прополісу, какао-масла з обліпихової олії, фітобальзами, косметику на основі меду. Усе це – наша сімейна справа «Медові смаколики», з любов’ю і власноруч. Атмосфера на фестивалі дуже тепла, люди привітні, щирі. Очі розбігаються – і сири, і солодощі, і вироби. Приємно, що кам’янчани цікавляться нашим ремеслом, підтримують українське. Ми тут не вперше й завжди приїжджаємо з радістю, – розповіла крафтова виробниця пані Галина.
Поруч на іншому прилавку сирна продукція теж мала великий попит – підходили родинами, смакували, розпитували.
– У нас крафтові сири – усе з натурального коров’ячого та овечого молока. Готуємо за старими сімейними рецептами, які передавалися від бабусі, – наголосила сироварка із Прикарпаття Іванна. – Тут і молоді сири, і витримані – декілька місяців, із горіхами, зеленню, спеціями. Люди нині хочуть знати, що їдять, шукають справжній смак. Дуже приємно бачити, що у вашому місті це цінують. Приїхали сюди вперше на ярмарок «На Іванця до Кам’янця», але точно не востаннє. Атмосфера свята неймовірна: музика, вишиванки, танці, жива мова… Відчувається дух справжньої України.
Не приховували емоцій і містяни.
– Я щороку чекаю цього фестивалю, – зізнається кам’янчанка Наталія. – Для мене це не просто свято – це ковток рідної культури. Ми прийшли всією сім’єю. Дітям дуже сподобалися майстеркласи – вони власноруч сплели вінки. А я знайшла чудові сири і мед – усе домашнє, натуральне. І, звісно, неймовірні пісні й танці. Це те, що заряджає душею.
Одним із найбільш зворушливих моментів фестивалю став вечірній обряд пускання вінків на воду біля Руської брами. А після цього під супровід народних пісень і вогняного шоу кам’янчани та гості міста з віночками в руках створили чарівну купальську атмосферу.
До того ж фестиваль мав і благодійну мету – під час заходу охочі могли зробити внесок на підтримку українських захисників. Загалом зібрано 11 840 грн. Особливий внесок зробила Кам’янець-Подільська міська організація ветеранів, передавши на потреби наших військових 6 400 грн.
Сюзанна СИРОТЮК.