ДІТЯМ РАКЕТИ НЕ СТРАШНІ
Зробити укриття, необхідне для місцевої школи, а разом із цим провести низку культурних заходів взялись у Колибаївці. Допомогла в цьому співпраця місцевих і міжнародних організацій.
Іноді до позитивних змін людей спонукає не надто весела реальність. Так сталося і в нашій освіті, до якої з початком повномасштабного вторгнення змінилися вимоги. Розповідає головний спеціаліст загального відділу Кам’янець-Подільської міськради Олена ШТАНЬКО:
– Тепер кожна школа повинна мати укриття. Його для Колибаївської гімназії вирішили облаштувати на території старостату. Однак для цього в обраному приміщенні необхідно було відремонтувати підлогу. На щастя, знайти гроші допомогла ГО «НТЦ Подільський біорегіон», керівником якої є мешканець села Юрій ПАСТУХ.
За словами пані Олени, в травні цього року сільській громаді разом із громадською організацією вдалося виграти грант та отримати 73 тисячі гривень. На допомогу прийшов польський фонд «Освіта для демократії, який разом із ГО «Наше Поділля» реалізують проєкт «Підтримка українського громадянського суспільства та волонтерських ініціатив». Також цій співпраці сприяє Національний фонд на підтримку демократії (США).
– Грант був передбачений якраз для підтримки соцпроєктів у невеликих селах, що оточують територіальні центри, як-от Кам’янець-Подільський, – каже Юрій Пастух. – Коли ми були на видачі гуманітарної допомоги в Колибаївці, нам повідомили, що є проблема з укриттям. Необхідний був ремонт підлоги, аби сховище атестували. Якби цього не було зроблено до вересня, то школу могли б закрити. Тож потрібно було щось робити. На щастя, в Колибаївці нам дуже допомогли грант і низка людей (Віктор Мельник, Анатолій Кристофович, Олег Хомак, Василь Червоногродський, Олександр Ільчук, Юлік Козінов, Юрій Шабага та Олена Штанько).
Аби розв’язати проблему, активісти й створили грантову заявку, а потім – проєкт «Практика соціальної взаємодії і співучасті ВПО та активних мешканців села Колибаївка».
Попри те, що головним завданням було покращення шкільної інфраструктури, на цьому все не закінчується. У проєкт закладено проведення 10 культурних, інтеграційних і спортивних заходів для селян та внутрішньо переміщених осіб, яких у Колибаївці, Смотричі, Вільховці та Чагарівці близько 20 родин.
Зокрема, в день, коли до села завітав «Подолянин», 27 серпня, відбувся інтеграційний захід «Україна очима дітей», де діти за допомогою малюнків виразили власне бачення того, як повинно виглядати майбутнє нашої країни. А за два дні до цього відбувся театралізований перформанс «Кам’янець – остання столиця УНР».
Також Олена Штанько розповідає, що додатково вдалося облаштувати укриття й на потреби місцевого садочка. Для молодших дітлахів шкільне сховище не підходить, оскільки є різниця у вимогах. Та й у старостаті місця вистачить лише для школярів. Але для малечі підготували приміщення у ФАПі. Тож безпекові питання в Колибаївці наразі вирішені.
Олександр ЩЕРБАТИХ.