Понеділок, 27 Травня 2024 р.

ЯКЩО ВАШ БАНК – БАНКРУТ. ЯК ПІД ЧАС ВІЙНИ ПОВЕРНУТИ ВТРАЧЕНИЙ ДЕПОЗИТ

Відшкодування вкладів збанкрутілих банків відтепер можна отримати через «Дію». Таке нововведення презентувало Міністерство цифрової транс­формації. Урядовці запевняють, що зробили процес повернення коштів максимально простим і зрозумілим. А гроші вкладників мають приходити на картку впродовж трьох днів. Чи з усіх банків-банкрутів можна так повернути кошти? Та що відбувається з депозитами українців під час війни, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

РОЗМІРИ ДЕПОЗИТІВ ЗРОСТАЮТЬ

Незважаючи на повномасштабне вторг­нення росії, депозити українців продовжують зростати. За даними Фонду гаран­тування вкладів, лише впродовж серпня цього року кількість грошей на банківських рахунках збільшилася на 5 млрд грн. Тож нині депозити в національній валюті сягають 718,5 млрд грн, а в іноземній – 396,5 млрд грн в еквіваленті.
Наразі існує декілька варіантів, як можна отримати виплату вкладу зі збанкрутілого банку.
Найбільш поширений – це особисто звернутися до найближчого відділення банку-агента з паспортом та ідентифікаційним кодом й отримати кошти. Можна також зателефонувати до одного з п’яти банків-агентів: ПриватБанку, Укргазбанку, ПУМБ, Банку «Південний», Таском­банку. Далі потрібно пройти ідентифікацію особи та зазначити рахунок, на який хочете отримати кошти. Третій варіант, який днями презентувало Міністерст­во цифрової трансформації, – зробити повернення коштів через застосунок «Дія».

3,2 МЛРД ГРН – ДЛЯ ВИПЛАТ

Перевагою такого варіанту урядовці називають простоту та швидкість. Мовляв, людині навіть не потрібно виходити з дому, а всю процедуру можна зробити за декілька хвилин та декілька кліків мишкою. Щоб подати заяву на отримання коштів, потрібно насамперед оновити застосунок «Дія» до останньої версії. Після – за­йти в розділ послуг і вибрати «Повернення вкладів». Обрати із переліку банк, у якому мали рахунок. Якщо є вклади в декількох збанкрутілих банках, то заяву по кожному з них потрібно буде оформлювати окремо.
– 1,4 млн рахунків, 3,2 млрд грн, які є для виплат, і це послуга для вкладників 34 збанк­рутілих банків, – заявив під час презентації послуги в Медіацентрі Україна – Укрінформ віцепрем’єр-міністр – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

ВКЛАДНИКИ 7 БАНКІВ ОТРИМУЮТЬ ПОВНУ КОМПЕНСАЦІЮ

Після початку повномасштабного вторгнення в Україні перестали працювати 7 фінансових установ: Сбербанк росії, Промінвестбанк, Мегабанк, Банк Січ, Форвард Банк, Айбокс Банк та Укрбудінвестбанк. Людям, які втратили кошти в цих банках, повністю компенсують їхні внески разом з відсотками, незалежно від того, якою була сума. Адже на час дії в Україні воєнного стану та протягом трьох місяців після його скасування чи припинення на вклади фізичних осіб поширюються 100% гарантії.
Щодо решти 27 банків, які припинили роботу до 24 лютого 2022 року, виплати будуть зроблені в межах чинного до великої війни ліміту – 200 тисяч гривень.
Після завершення тримісячного терміну з дня припинення дії воєнного стану максимальна сума відшкодування для вкладників банків України становитиме 600 тисяч гривень.

2,5 МІЛЬЙОНа УКРАЇНЦІВ СКОРИСТАЛИСЯ ФОНДОМ
ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ

За півтора року великої війни Фонд гарантування вкладів виплатив уже майже 8,3 мільярда гривень відшкодуван­ня вкладникам збанкрутілих банків. Такі дані озвучила директорка-розпоряд­-ниця Фонду Світлана Рекрут. Також, за її словами, від початку діяльності установи виплати отримали 2,5 мільйона українців. А сума компенсацій сягнула 103 млрд грн.

Центр громадського моніторингу та контролю.