Вівторок, 12 Листопада 2024 р.
24 Жовтня 2024

ХОЧ ТРОШКИ ЗЕКОНОМИМО

Осінньо-зимовий період особливо чутливий для нас через збільшення суми комунальних платежів: і за тепло треба платити, і на газ, хто ним опалює домівки, більше грошей витрачається. Отже, наразі згодяться декілька порад щодо економії.

 

 

 

ВОДА

Встановіть лічильники. За їх наявності ви будете платити лише за використаний об’єм.

Слідкуйте за станом сантехніки та своєчасно усувайте несправності. Через кран або трубу, які протікають, за добу можна втратити від 20 до 200 л води.

Користуйтеся меншою кількіс­тю води для гігієнічних процедур.

Закривайте кран під час чищення зубів або гоління. Вода, що ллється впродовж декількох хвилин під час чищення зубів, – це десятки спущених у каналізацію літрів чистої води.

Набагато економніше використовувати для полоскання ротової порожнини склянку з водою.

Ефективним способом економії води є встановлення аератора на кран. Він насичує водний потік повітрям, що дозволяє мити руки чи посуд у значно меншій кількості води. Аератори прості у встановленні, дешеві й можуть заощадити майже 80% води щодо кранів без аераторів.

Приймайте душ, а не ванну. Щоб наповнити ванну, треба 140-160 л води, для душу – 30-50 л. Під час намилювання закривайте воду.

Заощаджуйте воду у вбираль­ні. Замініть зливний бачок унітаза на сучасний із двома режимами зливання – звичайним та економним. Останній за одне змивання використовує 6 літрів води та заощаджує близько 20 л на день. У звичайному режимі злив­ний бачок пропускає 10-12 л води за одне змивання.

Зниження споживання води можна досягнути, розмістивши в бачку унітаза пляшки з водою або галькою – так у нього буде набиратися менша кількість води, якої все одно вистачатиме для змивання. Але переконайтеся, що пляшки не блокують жодну з рухомих частин механізму всередині бачка.

Використовуючи туалет, дотримуйтеся правила – ніколи не кидати в унітаз туалетний папір. Крім запобігання засміченню, це також економить воду, адже для змивання паперу потрібно більше води.

Заощаджуйте воду під час миття посуду. Мийте посуд, набравши воду у велику миску. Споліскувати тарілки й чашки можна в окремій посудині з чис­тою водою. Ця ж порада є актуальною і для миття овочів та фруктів. Їх краще мити в мисці або невеликій каструлі. Так ви витратите 3 літри замість 15 у проточній воді. Використовуйте воду, в якій мили фрукти та овочі, щоб поливати рослини.

Якщо ваша родина велика, є сенс купити посудомийну машину, котра заощаджує близько 10 тисяч літрів теплої води на рік.

ГАЗ

Якщо ви готуєте на газовій плиті, не слід переварювати їжу і дозволяти язикам полум’я «об­лизувати» посуд. Його, до речі, теж бажано придбати з енергоощадними властивостями, що дозволить оптимізувати витрати на газ. А якщо оновити кухонне начиння не дозволяє бюджет, використовуйте звичайні розсікачі полум’я – вони теж здатні забезпечити економію газу.

Також не слід зловживати при­готуванням малооб’ємних страв на газу – для приготування невеликого за обсягом обіду доцільніше скористатися електроприладами: мікрохвильовою піччю або мультиваркою. Кулінари, до речі, рекомендують так званий режим томління, який наші бабусі використовували в печі. Він не тільки дозволяє заощадити газ, але й забезпечує ощадний режим термообробки продуктів, що дозволяє зберегти більше корисних властивостей.

Слідкуйте за чистотою вашої плити – очищайте регулярно паль­ники від жиру і кіптяви. Чим чис­тіший пальник, тим менше газу потрібно для нагрівання до потрібної температури.

Наливайте в каструлі стільки води, скільки вам потрібно, і користуйтеся кришками. Вода таким чином закипає у два рази швидше, овочі та м’ясо тушкуються теж швидше. Це знизить ваше споживання газу в рази.

У справі економії дрібниць немає. Під час приготування їжі застеліть поверхню плити фольгою. Це не просто збереже плиту чистою – фольга буде відображати полум’я і зменшить втра­ти тепла. Експерти стверджують, що всі ці прості поради щодо еко­номії допоможуть знизити споживання газу на кухні до 15-20%.

При індивідуальному опаленні газом теж можна заощадити. Економія газу може бути 20-25%, якщо встановити розумний термостат із функцією програматора. Зменшення температури в будинку на 1 градус зменшує споживання газу на 4-6%.

Заклейте вікна або замініть їх на нові металопластикові.

Встановіть за батареї опалення тепловідбивні екрани.

Після того, як ви закінчите готувати, залишіть дверцята духовки відчиненими, щоб нагріти кухню.

Крім того, якщо на ваших батареях встановлені терморегулятори, можна відключити опалення у приміщеннях, які не використовуються, наприклад, на кухні та у вітальні вночі.