Вівторок, 15 Жовтня 2024 р.
8 Серпня 2024

ЧОМУ ГНИЮТЬ ЯБЛУКА НА ДЕРЕВІ?

Посадивши молоді саджанці яблунь, багато садівників невтомно за ними доглядають, а дочекавшись стабільних урожаїв, послаблюють свою увагу. Щось забули зробити, щось не встигли, і ось уже з’являються перші проблеми. Одна з таких – плоди, що гниють на дереві.

МОНІЛІОЗ

Основна причина появи гнилих яблук на дереві – моніліоз. Це грибкове захворювання, різні ви­ди якого вражають плодові, кормові та навіть декоративні рос­лини. Швидко поширюючись по саду, спори вражають і плоди, і пагони, і листя різних культур.
Що стосується яблунь, то най­частіше захворювання виникає на дорослих деревах із загущеною кроною. Спори грибка потрапляють на плоди з поривами вітру або переносяться птахами і комахами-шкідниками. Зазвичай це відбувається в середині літа – саме в цей час можна виявити перші плоди, що гниють. Таку форму моніліозу називають плодовою гниллю.
Тепла і волога погода сприяє швидкому поширенню захворювання, і, якщо вчасно не вжити заходів для протидії, значна час­тина врожаю буде втрачена.
Краще відразу налаштуватися на серйозну тривалу боротьбу, а для початку спробувати врятувати врожай цього року.
Якщо до збирання врожаю залишається не менше як 20 днів, бажано провести обприскування яблуні розчином фунгіциду «Абіга-Пік». Також для лікуван­ня плодової гнилі застосовують розчин бордоської рідини або препарати схожого складу і дії – «Оксихом», «Полихом» тощо.
У разі, якщо захворювання виявлено безпосередньо перед збиранням урожаю, яблуню можна обробити біопрепаратом «Пентафаг-С». Його дія базується на руйнуванні клітин фітопатогенів бактеріальними вірусами. Біологічно активні речовини «Пентафага-С» пригнічують розвиток патогенних грибів, викликають розмноження мікроорганізмів-антагоністів і підвищують стійкість рослин до грибкових та бактеріальних хвороб.
Спори моніліозу без зусиль ви­тримують морозні зими, і якщо уражені грибком плоди пролежать під яблунею до весни, то можна буде познайомитися з ще однією формою цього захворювання – моніліальним опіком. На­весні на хворих яблунях ви побачите всохлі пагони, квіти, за­в’язі та немов обпалене листя.
Боротися з моніліозом починають ранньою весною. За період вегетації дерево обприс­кують фунгіцидами декілька разів. Кратність обробок і норми витрат залежать від обраного препарату. Виробники детально пишуть про це в інструкціях.
Наприклад, розчином «Абіга-­Пік» яблуні обприскують 4 рази за сезон, починаючи з фази «до розпускання бруньок».
Для обробки яблунь улюбленою всіма бордоською сумішшю у фазу «до розпускання бруньок» готують 3% розчин, потім – по «зеленому конусу», а далі використовують вже 1% розчин. За сезон цей препарат допускається використовувати 6 разів.
При обприскуванні дерев важливо добре обробити стовбури, гілки та пристовбурові кола. Останню обробку необхідно провести восени. Попередньо яблуню потрібно очистити від решти плодів, листя, сухих і пошкоджених гілок, прибрати все сміття з пристовбурового кола – все в багаття. В компост уражені хворобою плоди додавати не можна.

ХЛОРОЗ

Хлороз – це хвороба рослин, при якій листя втрачає зелений колір та стає жовто-блідим через порушення процесу утворення хлорофілу в листі, спричинене уповільненим фотосинтезом. Це захворювання є час­тою причиною гниття яблук як зовні, так і всередині.
Розв’язати цю проблему мож­на за допомогою залізовмісних добрив.
Необхідно придбати у спеціалізованому магазині будь-яке добриво із вмістом заліза, наприклад, залізний купорос. На основі цього добрива потрібно приготувати розчин – на 5 л води 150 г залізного купоросу, та обробити ним хворі яблуні.

ПАРША

Парша – це інфекційне захворювання дерев, яке проявляється у вигляді бурих плям на різних частинах рослини.
Якщо яблуня страждає на пар­шу, тоді потрібно негайно зробити обробку розчином карбаміду – на 5 л води 300 г добрива, та прибрати опале листя яблуні.