Середа, 16 Квітня 2025 р.
30 Січня 2025

ЧАРІВНІ ЗАХИСНИКИ

Усі ми любимо споживати пло­ди нашого саду та докладаємо багато зусиль, щоб виростити врожай, неушкоджений шкідливими організмами. Переважно захист від шкідників ми проводимо хімічними та біологічними препаратами. Але не тільки вищезгаданими речовинами можемо допомогти нашим садам впоратися зі шкідниками та хворобами. Є низка пряно-ароматних рослин, які можна посадити в саду, і вони будуть захищати наші врожаї та приносити користь як лікарські рослини.

КануферНа першому місці відзначимо рослини, які мають сильну інсектицидну та верміцидну дію. Найбільш поширені серед них – піретрум великий (кануфер) і піретрум цінерарієлистий (ромашка далматська). У надземній частині цих рослин міститься речовина піретрин, яка від­лякує шкідливих комах, особ­ливо кліщів. Самі рослини ромашки далматської та кануфе­ру дуже декоративні, і якщо поставити такий букет у примі­щенні, то не будуть дошкуляти мухи і комарі.

 

 

Ромашка далматськаПрепарати з порошку далматської ромашки здавна ви­користовувалися для боротьби з тарганами, клопами, муха­ми, вошами, паразитами бджіл, птахів і домашніх тварин. Особ­лива перевага цих отрут у тому, що вони практично зовсім не шкідливі для теплокровних тварин і людей.

 

ГісопЩе одна біблейська рослина – це чарівний і лікувальний гісоп лікарський. Гісоп декоративний і медоносний, бджоли збирають із нього багато нектару і квітково­го пилку. Гісоп має противірусну і протигрибкову властивості.

 

 

М’ята, меліса, материнка, мо­нарда, чебрець приваблюють хи­жих комах-репелентів, які живляться комахами-шкідниками.

До шавлії мускатної прилітає червонокнижна комаха – бджола ксилокопа або бджола-тес­ляр. Це дуже цінна комаха, вона запилює квітки 60 видів рослин 22 родин, літає ж з травня по серпень. Шавлія лікарська алелопатич­на пригнічує ріст бур’янів, тому досвідчені садівники сіють її у пристовбурних колах і також для відлякування буйволоподібних цикадок, які дуже шкодять корі молодих дерев.

З однорічних рослин усім нам відомі й улюблені чорнобривці, які виділяють своїми коренями у грунт специфічні сполуки, що пригнічують розвиток нематод.

Є ще багато-багато інших корисних пряно-ароматних лікарських медоносів, які будуть не тільки приносити користь саду, а й створювати красу і затишок біля оселі.

За інформацією ГУ Держпродспоживслужби у Хмельницькій області.