Середа, 16 Квітня 2025 р.
13 Лютого 2025

ПЕРЕЦЬ УЖЕ ПОРА САДЖАТИ!

Солодкий, такий смачний і корисний перець! Але вирощувати його в нашому кліматі можна тільки через розсаду. І лютий – саме час для цього. Зібрали для вас поради, як вирос­тити цей овоч без втрат і з гарним урожаєм.

ГРУНТ

Грунт має бути легкий, який би добре збагачувався киснем і легко пропускав воду, вибирайте розсипчастий, пухкий субстрат. Показники кислотності – рН 5,5-6,5. Найпростіше – купити готовий субстрат «для вирощування розсади». Знезараження субстрату – важлива процедура, щоб уникнути «чорної ніжки» та інших хвороб. Для цього можна викорис­товувати будь-який фунгіцид, або пропарити грунт у духовці при температурі до 90°С. Підготовлений субстрат має бути помірно вологим. Якщо він перезволожений, дайте йому підсохнути.

НАСІННЯ

Зазвичай виробники проводять знезараження насіння. Але насіння, яке ви придбали в неперевірених місцях або в любителів, потрібно обов’язково знезаразити. Для цього достатньо замочити насіння в розчині (3 мл перекису на 100 мл води) з температурою 400С на 10 хв. Про­дезінфікувати насіння можна в розчині марганцівки протягом 15-30 хв. Найлегше – придба­ти у спеціалізованих магазинах препарати для передпосівної обробки насіння.

ТАРА

Оскільки ця культура не дуже добре переносить пікірування, візьміть для сівби горщики діаметром 10 см і глибиною до 12 см, або прозорі пластикові стаканчики, об’ємом від 200 мл, потрібно тільки зробити дренажні отвори шилом. Користувати­ся торф’яними таблетками для вирощування перців немає сенсу. Їхній об’єм усе одно занадто малий для того, щоб розсада нормально розвивалася до переїзду на грядку.

САДІННЯ

Насипаємо в ємність землю на 3/4 висоти. Злегка постукавши по столу стаканчиком, трохи втрамбуйте субстрат, він займе 2/3 висоти. Тильною стороною олівця зро­біть заглиблення в землі 7-10 мм. Можна робити 2-3 ямки, потім зайві відсадити або просто відщипнути. Закладайте по 1 насінині в ямку і злегка загорніть, зволожте через сито. Зверху необхідно присипати шаром грунту і трохи притиснути. Після цього ємності з насінням накривають плівкою або склом до появи сходів. Насіння перцю від природи досить довго сходить. Перші петельки починають з’являтися за 8-10 днів і продовжують пророс­тати до 3 тижнів. Поки насіння не зійде, потрібно багато тепла, а не світла. Пер­цям для проростання потрібна температура від +240С до +260С. Якщо буде занадто прохолодно, то сходів можна чекати цілий місяць. Щодня давайте землі подихати: знімайте плівку, струшуйте конденсат. Як тільки з’явилася «петелька», виносьте стаканчик на світле підвіконня. Решту до сходів залишайте в теплі. Із середини або наприкінці березня досипте землю навколо стовбура до верху ємності. Залиште близько 5 мм для зручного поливання.

ПОЛИВАННЯ

Слідкуйте, щоб грунт був помірно вологим, користуйтеся пульверизатором для рівномірного поливання. Якщо буде сухувато, то твердій оболонці насіння може не вистачити вологи для проростання, або на сходах залишиться «шапочка», яку досить складно зняти. При переливанні насіння може загнити. Вода для поливання має бу­-ти температури +20-300С. Во­допровідну воду відстоюйте 1-2 дні.

ОСВІТЛЕННЯ

Розсада перцю (на відміну від помідорної) на першому етапі розвитку зростає повільно. Вона особливо не витягується, спочатку нарощує кореневу сис­тему, тому щодо підсвічування думки розходяться. Дехто вважає, що можна обі­йтися без нього, бо до того часу, як розсада буде інтенсивно нарощувати листову масу, сонця за бортом уже буде досить. Хтось радить таки досвічувати фітолампою: відразу після ви­сівання безперервно протягом 3 діб із потужністю 400 Вт/кв.м, далі – щодня протягом 17-18 годин до формування першого справж­нього листка з тією ж потужністю. Потім потужність знижують до 200-250 Вт/кв.м і висвітлюють протягом 15-16 годин. Зниження інтенсивності освітлення готує розсаду до при­родних умов вирощування.

ПІДЖИВЛЕННЯ

Магазинний торф’яний субстрат містить стартові добрива, які дозволяють покращити початковий ріст рослин. Але після формування 2-3 справжніх листків розсада потребує підживлень. Не захоплюйтеся добривами з перевагою азоту, інакше рослини будуть слабкими і довгими, краще використовувати комп­лексні мінеральні чи органічні добрива. Також для прискорення розвитку кореневої системи можна додатково ви­користовувати біостимулятор-­коренеутворювач. Обов’язково дотримуйтеся норм внесення добрива згідно з інструкцією, вказаною виробником на упаковці. Надлишок додаткового живлення може бути так само згубний, як і нестача корисних елементів.

ЗАГАРТУВАННЯ

Коли болгарський перець підросте, розпочинають підготовку розсади до висаджування у відкритий грунт. Виносьте її на відкрите сонячне світло, щоб звикла до ультрафіолету, який віконне скло не пропускає. Це допоможе уникнути опіків при висаджуванні на грядки. Так само привчаємо рослини до знижених температур і вітру. Спочатку виставляємо їх на 2-3 години, потім час поступово збільшуємо.

ВИСАДЖУВАННЯ У ГРУНТ

Висаджування перцю у відкритий грунт роблять у віці 50-60 днів. У цей час рослини мають бути зростом 200-250 мм і мати 10-12 справжніх листків. На момент висаджування температура грунту має бути не менше як +12…+15°С, а повітря – близько +15…+20°С. Найкраще висаджувати розсаду в другій половині дня, бо саджанці легше адаптуються до нових умов.