Середа, 16 Квітня 2025 р.
20 Березня 2025

ПОСАДИЛИ ПОМІДОРИ – НЕ ЗАБУДЬТЕ БАЗИЛІК!

Виявляється, ця «солодка парочка» – помідори і базилік – гармонійно поєднуються не тільки у відомому італійському салаті «Капрезе». Базилік покращує смак томатів і в кулінарії, і на городі, якщо культури ростуть поруч. Пряність відганяє мух, тріпсів, комарів, захищає помідори від колорадського жука, борошнистої роси, рогатого черв’яка. Сіють духмяну тра­ву між стволами помідорів, дотримуючись дистанції 15-20 см.

Якщо ви вже спробували висіяти базилік просто на грядку, то переконалися в його примхливості. Тому краще теплолюбну рослину садити через розсаду. Оптимальний час – це березень і квітень. Висаджувати сіян­ці у відкритий грунт можна бу­де через 35-50 днів після появи сходів. Вирощування розсади ба­зиліку дуже схоже на вирощування його «партнера» – помі­дора.

Грунт для базиліку повинен бути пухким і поживним. Піді­-йде дерев’яний або пластиковий ящик глибиною 5-7 см. Якщо не хочете пікірувати розсаду, можна посадити насіння базиліку в торф’яні таблетки, горщики або пластикові стаканчики об’ємом 0,5 л. На дно ємності можна покласти шар дренажу товщиною 1-1,5 см – наприклад, перліт, биту цеглу, керамзит – вони вбережуть від застою вологи. Грунт потрібно злегка ущільнити і зволожити з пульверизатора. Потім зробити канавки глибиною 5-10 мм і посадити насіння на відстані 3-5 см. Якщо ви використовуєте індивідуальні ємності, то садити базилік потрібно по дві насінини в одну лунку.

Засипте насіння грунтом на 5 мм зверху, знову зволожте грунт із пульверизатора і накрийте контейнер склом або плів­кою. Поставте у світле тепле міс­це – 23-240C, поливайте теплою водою. Сходи базиліку з’являються через 10-12 днів – тоді укриття потрібно зняти. Як тільки у саджанців з’являться перші два справжні листочки, їх можна пікірувати, а пізніше – підживлювати. За 2 тижні до висаджування у відкритий грунт розсаду базиліку потрібно починати загартовувати: виносьте її періодично на свіже повітря, спочатку на декілька хвилин, а потім збільшуйте час.

Висаджувати базилік у грунт можна, коли він прогріється до +15°С. Краще – наприкінці травня – на початку червня, коли мине загроза поворотних заморозків або сильного зниження нічних температур.

Садити розсаду потрібно на відстані 25 см, після висаджування полийте рослини. Пам’ятайте, що базилік любить захищене від вітру і освітлене сонцем місце та не любить важкого грунту. Після того, як розсада базиліку приживеться і рушить у зростання, можна зробити прищіпку верхівки рослини. У цьому випадку крона базиліку буде широкою за рахунок бічних пагонів, рослина буде добре кущитися.

Найпростіший і швидкий спосіб розмноження базиліку – живцювання. Для живців можна використовувати вже зростаючий у вас або в сусідів базилік. Готові живці базиліку можна вкорінювати у воді або землі під банками чи пластиковими пляшками, з використанням стимуляторів коренеутворення або без них. Через тиждень-інший на живцях з’являться корені, після цього живці базиліку висаджують на постійне місце. У сиру прохолодну погоду ризик виникнення бактеріальної гнилі на базиліку зростає. При виявленні пошкодженого листя видаліть їх із рослини, обробіть рослину фундазолом або іншим фунгіцидом.

Пряний запах базиліку хоч і відлякує деяких шкідників, зате привертає равликів і слимаків, тому землю під базиліком можна посипати золою, тютюновим пилом, тирсою. Ці натуральні матеріали створять бар’єр між рослиною і шкідниками.

Базилік – прекрасний медонос, тому його можна викорис­товувати як медоносну рослину для підгодівлі бджіл і джмелів. У базиліку безліч корисних якостей: він служить для відновлення роботи шлунково-кишкового тракту; відвар базиліку допомагає позбутися кашлю; сухі листя в будинку допомагають позбутися від молі; в їжі базилік підходить абсолютно до будь-якої страви: і до м’яса, і до риби; він допомагає розщеплювати жир; знижує стрес і позитивно впливає на пам’ять.