П'ятница, 04 Квітня 2025 р.
27 Березня 2025

ВИЖИВАННЯ В ТОКСИЧНИХ РЕАЛІЯХ

Проблема отруєння бджіл під час агротехнічних робіт – це не просто про­фесійний виклик для пасічників, а й еко­логічна та сільськогосподар­ська проблема, яку просто негайно потрібно вирішувати. Про правила викорис­тання хімікатів і можливі шляхи спів­існування пасічників і аграріїв – у нашій розмові з головним спеціалістом відділу безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини Ка­м’янець-Подільського районного управ­ління Держпродспоживслужби Василем ПАВЛІКОВСЬКИМ.

А зустрілися ми з ним 20 березня під час проведення Держпродспоживслужбою наради-семінару якраз із приводу охорони бджіл і дотримання заходів безпеки при застосуванні хімічних речовин у період весняно-польових робіт. Захід, що відбувся під керівництвом на­чальника Кам’янець-Подільського ра­йонного управління ГУ Держпродспо­живслужби у Хмельницькій області Анатолія ЛАВСЬКОГО, об’єднав представників органів місцевого самоврядування, керівників сільськогосподарських підприємств і агроформувань району та пасічників. Учасники обговорили важливі аспекти захисту бджіл під час обробки сільськогосподарських угідь, зокрема дотримання правил безпечного застосування хімічних препаратів, розглянули шляхи мінімізації ризиків для бджільництва та довкілля. Ще одним питанням семінару стала інформація про те, що Держпродспоживслужба відновила контроль за цінами на ліки. Але про все – по черзі.

ЗАХИСТ БДЖІЛ – СПРАВА НЕ ЛИШЕ ПАСІЧНИКІВ

– Я – пасічник з 28-річним стажем. Моя пасіка майже промислова, тож добре розумію, що відбувається, коли внаслідок необережного застосування захисних засобів страждають бджоли, – розповідає Василь Павліковський. – Було багато випадків, коли подвір’я пасічників буквально були всіяні мерт­вими бджолами. Це великий біль для кожного, хто займається бджільництвом.

– Обробка полів і садів нині в самому розпалі. Які заходи має вживати бізнес та пасічники, щоб мінімізувати ризики?
– Існує інструкція, затверджена наказом Міністерства аграрної політики і сільського господарства, що регулює всі процеси. Аграрії зобов’язані завчасно повідомляти про обробку, дотримуватися часу обробок та не застосовувати заборонених речовин.

– Василю Анатолійовичу, які основні причини отруєння бджіл?
– Основних причин декілька. Перше – це не­своєчасне повідомлення пасічників про проведення обробки або повна його відсутніть. Друге – надання неповної інформації щодо застосованих засобів. Третє – відсутність необхідного обладнання в пасічників для ізоляції бджіл. І, звісно, обробка квітучих рослин у період активного льоту бджіл, що категорично заборонено.

– Яких правил потрібно дотримуватися при застосуванні засобів захисту рослин?
– По-перше, використовувати тільки ті засоби, які пройшли державну реєстрацію та внесені до Державного реєстру пестицидів і агрохімікатів, – пояснює головний спеціаліст відділу безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини Кам’янець-Подільського районного управління Держпродспоживслужби Василь ПАВЛІКОВСЬКИЙ. – По-­друге, проводити обробку лише в дозволені години – рано-вранці або піз­но ввечері. Також обов’язково інформувати органи місцевого самоврядування, щоб вони могли передати інформацію пасічникам.

– Що робити пасічникам у разі отруєння бджіл?
– Спочатку потрібно зафіксувати факт загибелі, звернутися до місцевої влади та спеціальних комісій, які мають розслідувати випадок. Якщо винні аграрії, які порушили правила, то вони повинні нести відповідальність.

– Василю Анатолійовичу, які б Ви дали рекомендації для ефективного співіснування пасічників і аграріїв?
– Важливо, щоб між ними був постійний зв’язок. Аграрії повинні розуміти користь бджіл для запилення культур і дотримуватися норм, а пасічники – своєчасно повідомляти про свої пасіки. Якщо діяти спільно, то можна уникнути конфліктів і катастрофічних наслідків для бджільництва.

АПТЕКИ ПІД НАГЛЯДОМ

Як відомо, керівництво країни ухвалило рішення, що з 1 березня деякі ліки в Україні суттєво подешевшають. Хто саме конт­ролюватиме процес – стало відо­мо на згаданій нараді-семінарі. Начальник Кам’янець-Подільського районного управління ГУ Держпродспоживслужби у Хмельницькій області Анатолій ЛАВСЬКИЙ повідомив, що Держпродспоживслужба відновила контроль за цінами на ліки. Це питання особливо актуальне в умовах економічних викликів, коли доступність медикаментів для населення стає критично важливою. Відновлення контролю покликане запобігти спекуляціям і забезпечити справедливе ціноутворення на фармацевтичному ринку.

– Із початку березня ми проводимо моніторинг цін. Якщо у громадян є зауваження, то вони можуть подати скаргу в разі виявлення випадків продажу лікарських засобів за завищеними цінами. У структу­-рі нашого управління є підрозділ щодо захисту прав споживачів, який у разі порушень проводить перевірки. Фахівці виїжджають до суб’єкта господарювання, аналі­зують ситуацію та з’ясовують причини необгрунтованого підвищення вартості ліків, – додав Анатолій Йосипович.

АЛГОРИТМ БОРОТЬБИ ЗІ СПЕКУЛЯЦІЄЮ

Щоб скаргу на недобросовісних аптекарів розглянули, громадянам пропонують такий алгоритм дій.

Необхідно направити звернення в один із таких способів:

  • заповнити форму на офіційному сайті Головного управління Держ­продспоживслужби у Хмельницькій області у вкладці «Звернення громадян»;
  • листом на електронну пошту info@consu­merhm.gov.ua;
  • в паперовому вигляді на поштову адресу: вул.Шевченка, 53, м.Хмельницький, 29001.

При цьому в зверненні обо­в’язково необхідно зазначити таку інформацію: назву суб’єкта господарювання, його організаційно-правову форму (ФОП, ТОВ, ПП тощо), його місцезна­ходження; вказати назву аптеки та її адресу; зазначити лікарські засоби, на які завищено ціни; копії відповідних документів (чеки, квитанції, фотографії цінників тощо).

А ще в заяві має бути зазначено: прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи; місце проживання фізичної особи; письмове звернення повинно бути підписано заявником із зазначенням дати; в електронному зверненні також має бути зазначено електронну адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним.

Дотримання зазначених вимог забезпечить отримання погодження Держпродспоживслужби України на проведення позапланової перевірки та дозволить захистити порушені права споживача.

Зауважимо, що з переліком ліків, на які знижені ціни, можна ознайомитися за посиланням на офіційному вебпорталі МОЗ (https://moz.gov.ua/uk/znizhennya-cin-na-likarski-zasobi).

Сюзанна СИРОТЮК.