Середа, 16 Квітня 2025 р.
3 Квітня 2025

ФІТОЛІКАРКА ФАЦЕЛІЯ

Якщо ви бажаєте покращити якість грунту, ефективно боротися зі шкідниками та приваблювати бджіл до запилення культур, що вирощуєте на власній ділянці, придивіться до фацелії.

Ця рослина – чудовий сидерат, медонос, «лікар» грунту і просто гарна квітка. Її бояться дротяники, нематоди, довгоносики, попелиці й багато інших фітофагів. Фацелія здатна пригнічувати бур’яни.

Її переваги як покривної культури:

– Швидке зростання і потужний покрив, який захищає грунт від ерозії (вітрової та вод­ної). Також її коренева система розпушує грунт. Рослина здатна частково нейтралізувати кислі грунти, що робить її корисною для покращення рН. Сівба фацелії в осінній період дозволяє створити зелений покрив, що захищає грунт до весни.

– Сидерат: фацелія багата на органічну масу. Після закладення у грунт вона розкладається, збагачуючи його гумусом і поживними речовинами. Її висівають між основними культурами або після збирання врожаю. Через 40-60 днів після сівби зелень можна закладати у грунт.

– Контроль бур’янів: щільний покрив пригнічує ріст бур’янів, зменшуючи їх кількість.

– Фітосанітарний ефект: фацелія має властивості, що від­лякують деяких грунтових шкідників, та пригнічує розвиток хворо­ботворних організмів у грунті.

– Універсальність у сівозміні: вона не є спорідненою з основними сільськогосподарськими культурами (зернові, бобові, капустяні), тому ідеально підходить для використання в сівозмінах, запобігаючи накопиченню шкідників і хвороб.

– Медонос: фацелія є одним із найкращих медоносів, забезпечуючи бджолам високоякісний нектар навіть у періоди дефіциту цвітіння інших культур. Як медонос, найбільше значення має фацелія пижмолиста.

Фахівці радять садити фацелію в міжряддя городніх культур. Вона одночасно буде і допомагати запиленню, залучаючи комах, і пригнічувати зростання бур’янів, і захищати від шкідників та хвороб. Зав’язування плодів овочів відбуватиметься набагато краще. Вона не стримує зростання сусідів і не пригнічує їхнього розвитку, але захистить молоді рослини від прямих сонячних променів, знижених температур та інших несприятливих факторів. Під час висаджування розсади у відкритий грунт лунки роб­лять прямо серед підрослої фацелії. Стебла й листя зрізаної до початку цвітіння фацелії перетворяться на хороший мульчувальний матеріал.

За здатність чудово оздоровлювати грунт, розпушувати його, після розкладання перетворюватися на легко засвоюване доб­риво фацелію ще називають фітолікарем.

Свіжу фацелію на зелений корм і як силос добре поїдає велика рогата худоба, свині та вівці, краще у вигляді сумішей із кормовими, багатими на цукор.

На 30-45-й день у фацелії починається фаза цвітіння, що триває півтора місяця й більше. У цей період рослини приваб­люють не лише медоносних комах, а й ентомофагів, які знищують яйця, личинки, лялечки та дорослих особин комах-шкідників (листовійок, довгоносиків, квіткоїдів тощо).

Сіяти можна в будь-які терміни, з квітня по вересень. Фацелія терпить заморозки до -8°C, тому сіяти її можна відразу після сходу снігу. Насіння змішують із піском і розкидають вручну, потім закладають граблями у вологу землю на 2-3 см, на світлі зерна не проростають. Норма витрати насіння фацелії орієнтовно 130-170 г на 1 сот­ку на бідних грунтах, 80-120 г – на чорноземах.