Середа, 02 Липня 2025 р.
15 Травня 2025

ДОЩ ДОБРЕ, КОЛИ НЕ ЗАНАДТО

Від примх погоди безпосеред­ньо залежить майбутній урожай ягід і овочів. Вся праця може бути марною, якщо у травні надто дощитиме або буде холодно. І саме під цей коток примх погоди потрапила цього року Кам’янеччина.

Через холоди, які приніс травень, багато овочевих культур затрималися в рості. І хоча народна прикмета свідчить: часті дощі у травні – до родючого року, садівники знають, що надлишок вологи наприкінці весни може загрожувати врожаю. Підвищена вологість не йде на користь садовим культурам, страждають від неї плодово-ягід­ні рослини й овочі.
Плодові дерева, незважаю­-чи на міць і великі розміри, «боя­ться» дощу. Надлишки вологи сприяють швидкому поширен­-ню грибків по саду. Подальше лікування може затягнутися до кінця року. Проливні дощі залишать садівника без урожаю яб­лук, груш, інших плодів і ягід також з іншої причини – відсутність запилювачів. Вони перечікують вологу погоду, не вилітають з укриття.

Картопляним посадкам слід приділити особливу увагу під час дощів. Рекомендується формування високих гребенів при підгортанні, щоб відвести надлишки вологи від посаджених бульб. Рослини в цей період дуже вразливі. Бульби в дуже сирій землі можуть «задихнутися», в результаті стрімко розвивається гниль, весь посадковий матеріал загине. Не менш небезпечні дощі й для бадилля. Його активно вражають усі види небезпечних грибків. Буде потрібне проведення декількох обробок фунгіцидами.

Розсада томатів та інших овочів може постраждати від грибкових захворювань. Надлишок води шкідливий для культур, може викликати загнивання коренів, поширення гнилі по листю та зав’язі.

Часті опади не шкодять ли­ше пряним зеленим культурам. Вони охоче розвиваються, дають багате й соковите листя. Не страшна волога і капусті. При відносно теплій погоді й опадах листя активно наростає, раніше формує врожай.

Порятунок урожаю – головна турбота садівника при несприятливих погодних умовах. Слід негайно приступати до обробки рослин, якщо видався сухий день у дощовий період.

Помідори обробляємо спе­ціальними засобами, які борються з фітофторою. Крім цього, підживлюємо їх фунгіцидом, що запобігає виникненню грибкових захворювань, а також мік­ро- та макродобривами. Тепло і волого – ідеальні умови для життєдіяльності слимаків та равликів. Вони пошкоджують плоди полуниці й суниці, дотичні з землею, здатні повністю знищити розсаду огірків, кавунів, капусти, кабачків і гарбузів.

Урятувати врожай допоможуть гранульовані засоби від равликів і слимаків. Ефективним препаратом є Снаколь. Різнобарвні гранули розсипають у міжряддях і в місцях скупчення шкідників. Знерухомлені, вони висихають протягом декількох діб.

Допоможе рослинам легко і без втрат переживати капризи погоди Кендал, який має виражену антистресову дію, зміц­-нює стінки клітин садових культур. Радіфарм – також антистресовий препарат, який виконує функції укорінювача і стимулятора росту. Він насичує рослини мікроелементами, активує клітинний обмін речовин, викли­-кає посилений ріст кореневої системи.

Для захисту рослин і плодів використовують фунгіциди. Вони допоможуть запобігти поширенню грибків. Якщо плодоношення культури настане нескоро, можна використовувати будь-­які препарати для обробки – хімічні або біологічні. Якщо ж планується швидке отримання врожаю, вибір слід робити на користь біологічних засобів. Вони повністю безпечні для людини, виробляються на основі корисних бактерій, не проникають у плоди і тканини рослин. Одним із найбільш відомих біопрепаратів є Фітоспорин.

Якщо готових препаратів під рукою немає, можна використовувати народні засоби. Одні допоможуть позбутися від слимаків, інші – допоможуть запобігти поширенню хвороб, треті – врятують від холодів.

Зокрема, сіль – прекрасний засіб для відлякування слимаків і равликів від ніжної розсади. Підпірки, які встановлюють під кущами полуниці або овочів, виключать зіткнення плодів із грун­том та збільшать провітрюваність рослин. За допомогою вил на грядках можна зробити множинні глибокі отвори і забезпечити дренаж.

Якщо прогнозується довгий період негоди або холоду, слід відразу вживати всіх заходів для захисту рослин і порятунку врожаю. Найбільший ефект нададуть комплексні заходи – обробка антістрессантамі, фунгіцидами, формування укриттів.