Середа, 02 Липня 2025 р.
5 Червня 2025

БЗДЮХИ БУВАЮТЬ РІЗНІ

Асоціація зі словом клоп у всіх нас не надто приємна. Але, якщо цивілізація вижила з помешкань постільних клопів, то на волі – на дачних ділянках тощо, їхні брати продовжують своє безтурботне життя. З дитинства їх усі називають клопами-бздюхами, проте запах – це не всі неприємності, які може принести ця комашка. Загалом на планеті налічується приблизно 40 тис. різновидів клопів, ми ж зупинемося на трьох.

ЛИПОВИЙ КЛОП

Недавно до управління фі­тосанітарної безпеки ГУ Держ­продспоживслужби у Хмельницькій області звернулися жителі Хмельницького із проханням провести обстеження липи на заселення шкідником. Фахівці виявили сильне заселення тріщин кори липовим клопом Oxycarenus lavaterae. Це відносно новий шкідник для України, який не завдає шкоди деревам. Цьогорічна тепла зима була сприятливою для перезимівлі шкідника, тому чисельність комах значна. Дорослі клопи мають переважно червоний, білий і чорний колір. Експерти радять не чіпати цих комах, оскільки вони не шкідники і не впливають на здоров’я людей та дерев.

КЛОП У МАЛИНІ

Напевне, найбільше садівникам докучає деревний щитник – комаха, що має зелене забарвлення, яке під кінець літа стає коричневим. Бо він дуже полюб­ляє малину. Клоп залишає неприємний присмак і запах на ягодах, випиває сік із паростків, тому малині стає складніше боротися із хворобами. Посилено розмножує­ться та переходить на смородину, агрус, черешню та інші. Заражає посадки грибковими хворобами.

Появі клопів набагато легше запобігти, ніж потім боротися. Зокрема, видаляти сухі пагони та листя і спалювати. Видаля­ти бур’янисту траву, в якій шкідники можуть ховатися. У між­ряддях посадити кистєвидний клопогон – гарну багаторічну рослину.

Раз на тиждень розкладати плівку або папір під кущами, струшувати комах, збирати і знищувати. Обприскати посадки і грунт навколо кожного ку­щика інсектицидом широкого спектра дії до того, як з’являться перші листочки, і перед початком цвітіння повторити.

Якщо ж позбавлятися від кло­пів у малиннику не хочеться хімічними препаратами, можна вдатися до народних засобів – раз у 7-10 днів обприскувати настоєм гірчичного порошку (у відрі з окропом розводять 100 г сухої гірчиці). Після того, як суміш охолоне, обробити посад­-ки, що ненадовго відлякає шкідників.

РЕАЛЬНА ЗАГРОЗА

Реальною загрозою фахівці називають коричневого мармурового клопа. Цей небезпечний шкідник сільськогосподарських культур, що харчується більш ніж на 100 видах рослин, починають виявляти і в деяких областях України. На територіях поширення клопа запроваджено карантинний режим і здійснюються спеціальні фітосанітарні заходи. Жовто-бурий мармуровий клоп пошкоджує плодові, ягідні, горіхоплідні, овочеві, зернові та зернобобові, декоративні деревні культури, лісові породи. Крім прямої шкоди, клоп є переносником фітоплазменних захворювань рослин.

Він здатний не просто пошкодити врожай, а навіть його знищити. На плодових зерняткових яблуні та груші утворюється некроз, обкоркування, горбис­тість, а під шкіркою – суха ватоподібна тканина, на винограді – ягоди не розвиваються і обпадають; на перці й томатах у місцях проколу розвивається гниль плодів, на кукурудзі в качанах не розвиваються зернівки.

Колір комахи коричневий, але спинка і голова мають «вкрап­лення», що візуально створює мармуровий відтінок. Характерною особливістю клопа є наявність кілець на вусиках, яких немає в інших споріднених комах.

Коричневий смердючий клоп – інтродукований вид, тому в нього немає природних ворогів, які можуть контролювати його кількість. Крім того, виділення особ­ливими залозами комахи різкого неприємного запаху, що нагадує суміш запахів кінзи та горілої гуми, відлякує від шкід­ника птахів і комах-ентомофагів. До речі, цей запах може викликати алергічні реакції в людей.

Для боротьби з коричневим мармуровим клопом ефективним є лише хімічний метод: найефективніше проводити обробки інсектицидами навесні, коли розвивається його перше покоління, а одними з найбільш дієвих речовин є препарати піретроїдної групи відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до викорис­тання в Україні.