ЦЬОГО РОКУ НАЙКРАЩИЙ УРОЖАЙ… БУР’ЯНІВ!
Холодна і дуже дощова погода у травні негативно вплинула на вирощування багатьох культур. Майже єдині, кому вона не завадила, – це бур’яни! Господарі вже по третьому колу запускають косарки, господарки з сапами практично поселилися на городі… І всі мріють про одне – позбавитися непроханих урожаїв.
Існує декілька технік, що дозволяють позбутися бур’янів, і кожна має свої плюси та мінуси.
МЕХАНІЧНІ МЕТОДИ
Найбезпечніше видалити бур’ян вручну. Висмикувати його варто разом із коренем, оскільки фрагменти кореневища швидко дають молоду поросль. Рекомендують восени і навесні перекопувати грядки, причому краще для цього вибирати вила. Якщо робити це лопатою, то коріння бур’янів пошкодиться, внаслідок чого їх буде проблематично витягнути із землі.
Щоб позбавитися зайвої рослинності на невеликій земель-ній ділянці, грунт перекопують і прикривають агроволокном темного кольору. Воно не пропускає світла, і це не залишає бур’янам шансів на виживання.
Для позбавлення від бур’янів можна засадити територію сидератами. Засіяти город краще люпином і гірчицею, тому що вони мають потужну кореневу систему поверхневого типу. При висаджуванні вона формує досить густу дернину, що стримує появу бур’янів. Крім того, сидерати сприяють збагаченню субстрату корисними мікро- та макроелементами.
ХІМІЧНІ ЗАСОБИ
Витравити бур’ян і шкідливу траву на довгий час можна гербіцидами. Однак вони використовуються досить рідко, оскільки токсичні речовини накопичуються у грунті. Втім за умови грамотного застосування хімікатів ризик побічних дій можна звести до мінімуму.
Гербіциди використовуються в боротьбі проти багаторічних бур’янів із міцною кореневою системою, що йде вниз. Також препарати потрібні для облаштування земельних наділів, де ви не плануєте вирощувати корисні культури.
При обробці ділянки, де вже ростуть садово-городні рослини, важливо відступати від них не менше ніж на 50 см. Декілька днів після обробки ділянка може бути небезпечною для людей і домашніх тварин.
Поливання гербіцидами проводиться з настанням теплих днів при весняному перекопуванні. Робочі компоненти препаратів знищують насіння та кореневища бур’яну. Намагайтеся завершити роботу за декілька тижнів до початку посівної.
Поцькувати бур’ян можна такими препаратами: «Гліфід», «Раундап», «Гонор», «Карнабі», «Легат», «Піраклід», «Риманол», «Торнадо», «Ранголі-Галсітіл». Використовуючи їх, слід пам’ятати про заходи безпеки під час роботи з токсичними препаратами. Не можна проводити обробку ділянки під час поривів вітру. Роботу слід проводити в сонячну погоду. Не менше ніж за 2-3 дні до та після обробки не повинно бути дощу.
НАРОДНІ ЗАСОБИ
До моменту появи гербіцидів наші предки позбавлялися бур’янів за допомогою підручних засобів.
СІЛЬ. Для видалення бур’яну, що зароджується, слід посипати місця його росту звичайною сіллю або пролити концентрованим розчином із розрахунку 500 г на 1 кв.м. Негативною стороною є непридатність оброблених ділянок для подальшого землеробства. Тому до цього способу вдаються під час підготовки території під штучний газон і навіть боротьби із заростанням садових доріжок.
СОДА. Концентрований содовий розчин дає потужну лужну реакцію, в такому середовищі розвиток бур’яну припиняється. Щоб досягти максимального результату, до складу додають натерте господарське мило. Недолік той самий, що й під час використання солі, – виростити згодом на такій ділянці щось корисне навряд чи вийде ще декілька років.
СПИРТ. Метод передбачає застосування медичного спирту, розведеного водою у співвідношенні 1 до 10, отриманим розчином рясно поливають землю. Звичайно, порятунок від трави цим способом обходиться недешево, але техніка має важливу перевагу перед рештою способів – не вбиває посіви і не порушує здорову мікрофлору грунту. Обробці підлягають лише міжряддя, відра отриманого розчину вистачає на 2 сотки. Ефект зберігається протягом року.
ОЦЕТ. В 1 л води додають 2 ст.л. солі та 5 ст.л. столового оцту, застосовувати гарячим.
ОКРІП. Перед висаджуванням розсади слід рясно пролити субстрат окропом. Такий спосіб дозволяє знищити не лише насіннєвий матеріал бур’яну, але також очистити землю від личинок комах-шкідників і патогенних мікроорганізмів. Назавжди це проблему не вирішить, але суттєво полегшить подальший догляд за посадками.
МУЛЬЧУВАННЯ. Найефективніший метод, адже відсутність сонячного світла позбавляє бур’янів можливості проростати. Основною помилкою дачників при застосуванні такої техніки є формування занадто маленького шару мульчі товщиною всього 2-3 см. Щоб захист був ефективним, матеріал потрібно засипати з товщиною 5-10 мм. Зазвичай як мульчу застосовують соснову кору, ялинову хвою, торф, тирсу або компост, що перепрів.
ЗРІЗАННЯ ШАРУ ГРУНТУ. Найрадикальнішим способом вважається зрізання верхнього шару грунту. Це дуже трудомісткий і дорогий спосіб, але дає незмінно високий ефект. До речі, викидати знятий грунт зовсім не обов’язково. Достатньо просто прибрати вруч-ну всі рослинні рештки, а потім пропарити, проморозити або прожарити субстрат. А от поливати його хімією не варто – згодом це зашкодить культурним рослинам.