ЧОМУ ОПАДАЄ ЦВІТ НА ПОМІДОРАХ?
Цьогоріч навіть досвідчені городники зіткнулися із проблемою опадання цвіту на томатах. І серед основних причин цього є несприятливі погодні умови.
Різкі перепади температури – від холоду до спеки та знову до холоду – створюють для рослин сильний стрес. І, на жаль, саме в таких умовах намагаються вижити подільські томати. Вони змушені боротися за виживання, і їхній пріоритет зміщується з формування плодів на підтримку власної життєздатності. Рослина починає «розраховувати», скільки квіток вона зможе виносити до повноцінного насіння, і без жалю скидає зайві, залишаючи лише одну-дві зав’язі на китиці, щоб гарантовано довести їх до зрілості.
Але опадання суцвіття може бути викликане й іншими причинами, серед яких: надлишок або нестача добрив, неправильне поливання, недостатньо світла або хвороби. Щоб врятувати урожай, потрібно визначити конкретну причину та вжити відповідних заходів, як-от регулювання поливання, внесення потрібних добрив, забезпечення достатнього освітлення або лікування хвороб.
Надмірне поливання, ущільнення грунту, регулярний застій води біля основи стебла викликають розвиток грибкових хвороб, різної гнилі. При ураженні грибками коренів із наземних органів першими страждають квітки та листя, які починають масово обпадати з рослини.
Тому контролюйте вологість грунту, щоб він не пересихав і був не надто вологим. При густій посадці рослини погано освітлюються сонцем. Надмірне затінення також впливає на цвітіння. Недоотримуючи сонячного світла, квітки в’януть і обпадають. При густій посадці розсади формується слабка коренева система, яка не може повноцінно живити всі частини куща, при цьому страждають насамперед квітки.
Якщо кущу помідора дати волю, то незабаром він розростеться до немислимих розмірів і буде схожий на неохайний чагарник. До того ж такі чагарники не будуть цвісти, тому що всі сили рослина використає на формування і відрощування пасинків. Необхідно контролювати кількість стебел і гілок на кущі, щоб рослина розвивалася і розподіляла свої сили правильно. Пасинки, які забирають левову частку енергії на шкоду цвітінню, потрібно своєчасно видаляти. Оптимально формувати кущі помідорів у 1-2 стебла, підв’язуючи їх до опори. Так кущі будуть краще освітлені та мати добру вентиляцію, а значить, цвітіння буде рясним.
Погане удобрення призводить до слабкого цвітіння й опадання суцвіття. Рослина намагається рівномірно розподілити мізерні поживні речовини та мінерали, але в ній не вистачає сил наситити безліч квітів, тому вона позбавляється від них як від зайвого баласту. Але надлишок азоту також є причиною опадання цвіту. На тривалість і якість цвітіння впливають наявність у грунті магнію і бору. Якщо їх мало, то квітки вражаються коричневими плямами та поступово відмирають.
Поліпшити зв’язок поживних речовин, що знаходяться у грунті, з рослиною покликана борна кислота. Цей засіб допомагає квіткам швидше запилитися і запліднитися. Обробку бор-ною кислотою проводять двічі – до і під час цвітіння, щоб зав’язей було багато, і вони не опадали. Якщо з якоїсь причини не відбувається запилення, то допоможуть спеціалізовані засоби (Зав’язь, Томатон, Фітокарпін, Боро плюс та ін.). Препарат розводять у воді згідно з інструкцією і проводять обробку кущів. Потрапляючи всередину рослин, речовини стимулюють формування якісного пилку і швидке запилення.
Із народних засобів хороший результат дає водний розчин йоду. Засобом обприскують рослини до цвітіння, а потім під час інтенсивного цвітіння. Зав’язі формуються більш здоровими, міцними.
Для вирішення проблеми опадання квіток на томатах, а також на солодкому перці та баклажанах експерти рекомендують препарат «Паслін». Щоб обробка ним була максимально ефективною, слід дотримуватися декількох важливих правил.
Найкраще проводити обприскування ввечері або в похмуру погоду. Це дозволяє препарату довше залишатися на листках і краще всмоктуватися рослиною. Ключовим є правильне дозування – 1 мл препарату на 10 літрів води. Перевищувати цю норму не можна. Для невеликих об’ємів розчину зручно використовувати медичний шприц для точного відмірювання. Наприклад, для 2 літрів води необхідно 0,2 мл препарату.
Високорослі томати можна обробляти до чотирьох разів за сезон. Першу обробку проводять на початку цвітіння першої-другої китиці. Потім дають рослині 10-12 днів на нарощування зеленої маси та накопичення поживних речовин, після чого проводять повторну обробку, коли починає цвісти третя-четверта китиця. Третю обробку проводять ще через 10-12 днів. За потреби, якщо рослина формує велику кількість китиць (10-12), можна провести і четверту обробку.
Для низькорослих сортів достатньо двох обробок. Першу проводять на початку цвітіння першої-другої китиці, а другу – через 10 днів, коли з’являються наступні китиці, та рослина накопичить достатньо поживних речовин.