Четвер, 13 Червня 2024 р.
25 Січня 2024

ЩО ЇСТИ ПІСЛЯ КОВІДУ ЧИ ГРВІ?

Найшвидше відновитися після сезонних болячок допоможуть клітковина, молочні та м’ясні продукти, яйця. Важливо, щоб раціон був ситним і водночас дієтичним.

Наша система травлення не менш важлива при боротьбі з інфекціями, ніж імунна. Які ж продукти допоможуть швидше відновитися після хвороби, як організувати режим харчування, і чи потрібні харчові добавки?
Холодна пора року і так сприяє сплеску простудних захворювань, плюс цього сезону нас усе ще атакує коронавірус. Епідемія ковіду, вже «знайомі» ГРВІ та
застуда, загострення хронічних недуг – після таких хвороб організм потребує додаткової підтримки.
Адже наша система травлення, як і дихальна, – це один з основних бар’єрів для боротьби з інфекціями, що потрап­ляють у наш організм. Чи знаєте ви, що саме в органах травлення, «сховавшись» у товстому шарі слизу, живуть бактерії. А захисні клітини імунної системи макрофаги живуть під шаром поверхневих клітин.
Біль у животі, нудота, проблеми із травленням часто виникають після застуди та ГРВІ.
І запальний процес – це захисна імунна реакція збудника, який потрапив до організму, і з яким розпочали боротьбу макрофаги. До чого тут травлення та харчування? До того, що органи травлення теж включаються до боротьби з вірусами.
Нудота, біль у шлунку, тяжкість після їжі, погіршення роботи кишківника – такі ж супутники простудної хвороби, як температура, кашель чи нежить. Тому для якнайшвидшого одужання та підтрим­ки не тільки травної системи, а й усього імунітету важливо відрегулювати харчування.
Зверніть увагу на саме харчування:
не переїдайте і водночас їжте до насищення, намагайтеся їсти 3 рази на день. Обмежити варто цукор, магазинні кет­чупи та соуси, копченості, біле борошно, напівфабрикати та інші швидкі вугле­-води (їм не місце у здоровому раціоні взагалі).
Дієтичне, збалансоване та водночас ситне меню повинно містити рибу жирних сортів, будь-яку морську, той самий оселедець, і не обов’язково витрачатися на дорогі сьомгу чи лосося. Тільки рибу обирайте запечену, слабосолену, але не копчену.
М’ясо – телятина або індичатина, а не жирна свинина тощо. Теж запікаємо, варимо, тушкуємо, а не смажимо.
Яйця варимо до напівм’якого жовтка, а не на твердо.
Кисломолочні продукти – сири, сир, ке­фір, йогурти (без наповнювачів і цукру).
Не забувайте про клітковину – це овочі, зелень, крупи (гречка, перловка).
Не забувайте пити достатньо води (втім пити досить чистої води важливо завжди, а не тільки в період хвороби). Магазинні соки, а тим більше солодкі газовані напої краще замінити компотом, узваром, морсом чи трав’яним чаєм.
А як же вітаміни та добавки після хвороби? Не лише медикаменти, а й вітамінні комплекси та харчові добавки повинен призначати фахівець. Особливо, якщо ви перехворіли, і хвороба позначилася на системі травлення. Те, що допомогло вашим родичам/друзям/сусідам, може у вас викликати загострення.
Якщо хвороба відступила, а проблеми із травленням залишилися, то допоможе гастроентеролог. Не ігноруйте проблеми з кишківником, біль у шлунку або тяжкість у животі.

Пам’ятайте: головна зброя проти інфекцій – це сильний організм. А своєчасне звернення до лікаря заощаджує час, кошти та допомагає уникнути ускладнень.