ТИХИЙ УБИВЦЯ
28 липня – Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами
За даними Центру громадського здоров’я, 2023 р. на території України зафіксовано 759 випадків захворювання на гострий гепатит В. Таким чином, у порівнянні з 2022 р., захворюваність зросла на 45,96%.
На кінець 2023 р. в Україні зафіксовано 1391 випадок хронічного гепатиту В, що свідчить про зростання кількості випадків на 55,25% у порівнянні з 2022 роком.
За оцінками ВООЗ, пів мільярда людей у світі хронічно інфіковані гепатитом В або С. У 58% випадків вірус призводить до цирозу, а в 78% – до раку печінки. Захворіти на гепатит може кожен, незалежно від віку, статі та способу життя. Тому за перших ознак гепатиту варто звернутися по допомогу.
ЩО ТАКЕ ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ?
Гепатит – це запалення печінки, яке у більшості випадків має вірусне походження. Найбільшу небезпеку для людини становлять гепатити В і С.
Вірус вражає гепатоцити (основні клітини печінки), внаслідок чого вона не може нормально функціонувати: наповнюється кров’ю, з’являються осередки фіброзу (тобто відмирання тканин).
Якщо організм позбавляється захворювання, клітини печінки швидко відновлюються.
У деяких випадках розвивається хронічне запалення, що призводить до цирозу та печінкової недостатності.
ВИДИ ГЕПАТИТІВ. Існують 5 основних видів вірусу гепатиту.
Гепатит А (HAV). Інші відомі його назви – «хвороба Боткіна» або «жовтуха». Частіше має легкий перебіг, але бувають і складні випадки. Вірус досить довго живе у воді – до 10 місяців, проте гине після 5 хвилин кип’ятіння.
Гепатит В (HBV), Гепатит С (HCV). На жаль, подолати ці типи вірусу дуже складно. Він легко переходить у хронічну форму та спричиняє ускладнення. Гепатити В та С передаються при контакті з кров’ю інфікованої людини. Сучасна терапія допомагає повністю побороти це захворювання.
Гепатит D (HDV), Гепатит Е (HEV). Сьогодні активно вивчаються більш рідкісні форми – гепатит F, TTV, SEN, G.
ПЕРШІ СИМПТОМИ ТА ОЗНАКИ. Інкубаційний період досить тривалий, часто має прихований перебіг, тому перші симптоми можуть з’явитися не одразу:
– слабкість і швидка втомлюваність;
– роздратування або апатія;
– розлади з боку ШКТ – нудота, блювання, біль у животі та діарея;
– потемніння сечі;
– знебарвлення калу;
– пожовтіння шкіри, слизових оболонок і склер;
– підвищена температура тіла.
Не варто забувати, що перебіг захворювання може відрізнятися залежно від виду вірусу, що став його збудником.
ШЛЯХИ ПЕРЕДАЧІ. Гепатити А й Е передаються здебільшого фекально-оральним шляхом. Це вживання продуктів із поганою термічною обробкою, забруднена вода, немиті руки, порушення санітарних норм та гігієни.
Гепатити В (разом із ним D) і C головним чином передаються через кров та рідини організму (слина, вагінальні виділення, сім’яна рідина, менструація). Тому шляхами передавання вірусу є незахищені сексуальні контакти, хірургічні втручання, стоматологічні процедури, використання нестерильного інструментарію для татуювання, пірсингу чи вживання ін’єкційних наркотиків. Дитина може отримати гепатит В від інфікованої матері під час пологів.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ ПО ДОПОМОГУ? Якщо ваше самопочуття погіршилося, насамперед зверніться до сімейного лікаря, а у важкому стані – викликайте швидку допомогу. Не приховуйте обставин, за яких могло статися інфікування. Це дуже важливо для встановлення правильного діагнозу!
ЯК ЛІКУВАТИ? Основою запобігання вірусному гепатиту В є вакцинація. Щеплення роблять новонародженим дітям у перший день життя. Наступні дози – згідно з календарем щеплень МОЗУ.
В Україні щеплення проти гепатиту В стало доступним для немовлят після 2001 року, тож дорослим, які народилися раніше, варто вакцинуватися.
Дорослі, які хочуть вакцинуватися від гепатиту, можуть отримати 3 дози вакцини проти гепатиту В «Енджерикс-B» чи комбінованої вакцини «Твінрикс» проти гепатиту А та гепатиту В.
Наразі вакцинація дорослих від гепатиту В не забезпечується за кошти Держбюджету.
Рекомендовано пройти курс щеплень людям із груп ризику: медпрацівникам, які мають постійний контакт із біологічними рідинами; людям, які вживають ін’єкційні наркотики; людям, які живуть із ВІЛ; хворим, які перебувають на гемодіалізі; особам, які часто змінюють сексуальних партнерів, а також тим, які живуть статевим життям з інфікованим партнером; чоловікам, які мають секс із чоловіками.
Щодо вірусів типу С та D – вакцини не існує, вірусу типу Е – вакцину винайдено й зареєстровано лише в Китаї.
ВАЖЛИВО! При лікуванні не можна вживати препарати без призначень лікаря та купувати за кордоном лікарські засоби, які не зареєстровані в Україні.
ЯК ЗАХИСТИТИСЯ?
– використовувати презервативи;
– користуватися лише стерильним ін’єкційним обладнанням: для пірсингу, татуювання, косметичних процедур;
– користуватися індивідуальними бритвами, зубними щітками, манікюрними ножицями;
– перевіряти донорську кров;
– ретельно мити руки, термічно обробляти продукти, споживати кип’ячену воду.
Дбайте про себе і рідних. Щорічно звертайтеся до сімейного лікаря, щоб пройти тестування на гепатити В і С. Дотримуйтеся профілактичних заходів, а при виникненні перших ознак захворювання не зволікайте, а прямуйте до лікаря.
За інформацією
ДУ «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».