Середа, 11 Вересня 2024 р.
1 Серпня 2024

ПЕРЕВІРИЛИ ЛІКАРНІ ТА РОЗПОВІЛИ ЖУРНАЛІСТАМ

Голова Національної служби здоров’я Наталія Гусак, начальник Хмельницької ОВА Сергій ТюрінЧому «безкоштовна медицина» не така вже й безкоштовна? Навіщо приймають пологи, не маючи на це договору? Та чи можна оскаржити «платні» безкоштовні послуги? Ці та інші запитання обговорювалися на пресконференції для регіональних медіа Хмельниччини.
22 липня у Хмельницькому голова Національної служби здоров’я України Наталія ГУСАК і директорка Західного міжрегіонального департаменту НСЗУ Тетяна КУДИК провели брифінг для журналістів за участі начальника Хмельницької ОВА Сергія ТЮРІНА.

НСЗУ поділилася резуль­татами планових моніторингових заходів закладів охорони здоров’я області, які на­дають медичну допомогу при гострому мозковому інсуль­­ті, гострому інфаркті міокар­да, пологах і медичну до­помогу новонародженим у складних неонатальних випадках у межах Програми медичних гарантій. А також наголосили на важливості дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ в області, зокрема і в Кам’янець-­Подільському районі. Перевірку на Хмельниччині проводили протягом першого півріччя 2024 року.
Як з’ясувалося, НСЗУ запустила два види моніторингу – автоматичний, він проводиться дистанційно в елект­ронній системі охорони здоров’я, і фактичний, що передбачає візити в медзаклади або аналіз їхніх документів, про що ми безпосередньо поспілкувалися.

ПОЛОГИ БЕЗ ДОГОВОРУ І НЕПРАВОМІРНІ ЕЛЕКТРОННІ ЗАПИСИ

Наталія Гусак навела при­клади, коли дані, які вносяться в електронну систему охорони здоров’я, свідчать про порушення умов договору і стандартів надання медичної допомоги, що, власне, відображається на здоров’ї пацієнтів:

– На прикладі Дунаєвецької багатопрофільної лікарні ми бачимо, що до 46% жінок, які народжують у цій лікарні, застосовується кесарів розтин. Це порушення стандартів надання медичної допомоги. Лікарям вигідніше робити саме кесарів розтин, бо за це вони вимагають у пацієнток більше грошей. Тому, безумовно, ми будемо реагувати.

У п’яти медзакладах Хмельницької області 2024 року прий­мали пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом:
– Волочиська багатопрофільна лікарня – 82 пологи, 24 з них – кесарів розтин;
– Полонська міська багато­про­фільна лікарня ім.Н.С.Говорун – 50 пологів, з яких 10 – кесарів розтин;
– Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 15 пологів,
з яких 6 – кесарів розтин;
– Летичівська багатопрофільна лікарня – одні пологи;
– Новоушицька багатопрофільна лікарня – одні пологи.

До того ж шість лікарень Хмель­ницької області вдалися до необгрунтованих і неправомірних електронних медичних записів (ЕМ3) щодо перебування па­цієнтів тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій», серед яких:
– Хмельницька обласна лікарня – 118 ЕМ3;
– Деражнянська міська багатопрофільна лікарня – 118;
– Ярмолинецька багатопрофільна лікарня – 45;
– Багатопрофільна центральна районна лікарня Слобідсь­ко-Кульчієвецької сільської ради – 38;
– Городоцька міська багато­профільна лікарня – 38;
– Чемеровецька багатопрофільна лікарня – 34 ЕМЗ.

НЕ ВСЕ ТАК ПОГАНО

Є і позитивні результати перевірки у Хмельницькій області, а саме дотримання правильного маршруту пацієнток під час надання допомоги при передчасних пологах у всіх медзакладах, законтрактованих за відповідним пакетом із НСЗУ.
Також НСЗУ відзначила достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів у медзакладах Хмельницької області. Тромболітичні препарати, введені пацієнтам вчасно, допомагають запобігти ураженню головного мозку та значно полегшити процес реабілітації. Найвищі показники застосування тромболітиків у таких лікарнях Хмельниччини:
– Городоцька багатопрофільна лікарня – 17% 2024 р. (2023 р. – 25%);
– Шепетівська багатопрофіль­на лікарня – 16% (13%);
– Кам’янець-Подільська міська лікарня – 16% (10%);
– Славутська міська лікарня ім.Ф.М.Михайлова – 15% (13%);
– Дунаєвецька багатопрофіль­на лікарня 15% (9%);
– Волочиська багатопрофільна лікарня – 15% 2024 р. (2023 р. – 12%).
У середньому в Україні показник застосування тромболітичної терапії складає 10%.

КОШТИ Є, А ЛІКІВ НЕМАЄ

Наталія Гусак розповіла журналістам, що гроші на безкоштовні послуги є, НСЗУ перерахувала медичним закладам Хмель­ниччини 5 млрд грн:
– Ми закуповуємо для українців медичну послугу необхідної якості, й вона має надаватися безкоштовно. Якщо ми розуміємо, що послуга українцям надається або небезкоштовно, або не в повному обсязі, або неякісно, відповідно застосовуємо до такого надавача певні рішення.
Якщо головний лікар, який ставить свій підпис на заявці, каже, що є все необхідне обладнання, щоб врятувати новонароджених діток, а там насправді нічого немає впродовж років, це вже просто не про існування клініки, це про небезпеку роботи такої клініки, тому що реальні діти не можуть бути врятовані через те, що обманули Національну службу здоров’я України.
Цьогоріч у договорі із закладами Хмельницької області закладено більше як 5 мільярдів бюджетних коштів. Це велика сума, визначна сума в цей час, і ми вже платимо понад три мільярди для того, щоб люди могли отримати саме безкош­товну медичну послугу.
Проте ми бачимо, що заклади мають можливість фактично підвищувати заробітну плату лікарям.
Наприклад, у січні лікар у Хмельницькій області мав середню зар­плату 20 тисяч 603 гривні, а вже в червні – 24 тисячі 366 гривень середньої заробітної плати. І так щодо кожної категорії працівників.

Один із кричущих випадків, який вразив НСЗУ під час моніторингу Хмельниччини, став­ся в Чорноострівській лікарні. Отримавши кошти від Програми медичних гарантій, пролікувавши 220 пацієнтів хірургії та 550 пацієнтів у стаціонарі, яких під час перевірки фактично не було, за минулий рік лікарня не закупила ліків на жодну гривню.

– Безумовно, ми сьогодні також детально поговоримо з головами громад і керівниками, що відбувається в закладах охорони здоров’я, тому що в нас насправді держава робить усе необхідне, щоб українці отримували якісні, доступні, без­коштовні медичні послуги, – наголосила пані Наталія.

«НАШІ НЕЯКІСНІ, КУПУЙТЕ ЗАКОРДОННІ СУГЛОБИ…»

Під час пресбрифінгу наші колеги з ТРК «Кам’янець-Подільський» поставили запитання голові Національної служби здоров’я України, яке стосується
і Кам’янець-Подільської міської лікарні.
– Пані Наталіє, в Кам’янець-­Подільській міській лікарні проводять операції із заміною суглобів. І кажуть пацієнтам, що ця послуга в нас не передбачена,
в нас немає на цю послугу конт­ракту з НСЗУ. Тому вона є платною. Чи правомірно це?
– Заміна суглобів передбачена хірургічним пакетом. Ми ще точно перевіримо цю інформацію. Пи­тання може бути як до обласної лікарні, так і до департаменту охорони здоров’я, чи виділяються централізовано закуплені суглоби в Кам’янець-Подільську міську лі­карню.
Тому що держава щорічно витрачає сотні мільйонів гривень для закупівлі відповідних суглобів для того, щоб люди отримували їх безкоштовно. Я також знаю, і міністр охорони здоров’я це постійно пуб­лічно озвучує, що незабаром запрацює електронна черга щодо заміни суглобів, щоб для українців ця процедура була більш прозорою,
і щоб не маніпулювали людьми: включає пакет послуг чи не включає, є суглоби чи немає.
Також ми чуємо маніпуляції: «Що ось ці суглоби, які закупила держава, неякісні. Купіть закордонні, американські, німецькі хороші суглоби». Це все для того, щоб мати свого ФОПа, який, відповідно, буде продавати пацієнтам якісний, зручніший, хоча насправді просто обманюють пацієнтів.
І, безумовно, ми розуміємо непрозорість ринку заміни суглобів, тому, як я вже зазначала, восени запрацює перша електронна черга щодо саме цих інтервенцій і саме таких втручань, і українці зможуть у рамках державної програми скористатися такою можливістю безкоштовно, тому що суглоби закуповуються за державною програмою, – розповіла голова НСЗУ.

ОСКАРЖЕННЯ: АЛГОРИТМ ДІЙ

У разі маніпуляцій із боку медичних закладів, Наталія Гусак наполегливо рекомендує пацієн­там одразу перевіряти інформацію, а також звертатися по допомогу на гарячу лінію НСЗУ:
– По-перше, пацієнт має можливість звернутися до Національної служби здоров’я України за контакт­ним номером – 1677, щоб запитати, яка лікарня законтрактована на хірургічний пакет.
Просто запитайте, не бійтеся запитувати, я зараз до пацієнтів звертаюся. І не бійтеся уточнювати в головного лікаря, тому що головний лікар найбільше знає, скільки неприємностей може бути за кожною скаргою, яка надійде до НСЗУ. Тому більшість із них вирішують суперечності на місці.
По-друге, на сайті НСЗУ України є нова інформаційна панель, яка показує, які саме процедури – хірургічні, діагностичні, лабораторні, консультації військових спеціалістів – у лікарні видаються безкош­товно за договором із Національною службою здоров’я України.
Доносіть цей алгоритм усім, тому що ми, українці, завжди хвилюємося через те, якщо поскаржимося, це потім відобразиться на житті та здоров’ї тієї людини, яка отримує медичну послугу.

До того ж Наталія Гусак доступно пояснила, як саме діяти, коли вас відмовляються лікувати безкоштовно:
– Якщо вам виписують на папірцях ліки, які ви повинні купити, а держава гарантує саме ці лікарські засоби за медичним пакетом повністю і медичну послугу стаціонарно – безкоштовно, то в такому разі ви фотографуєте, зберігаєте цей папірець, зберігаєте чек, так само чек на лабораторні аналізи або діагностику, наприклад, ком­п’ютерна томографія, рентген, якщо у вас беруть за це кошти, й після завершення лікування пишете скаргу до Національної служби здоров’я України і додаєте відповідні чеки.
Якщо у вас навіть є запис розмови, то його також можете додавати до скарги. Ми тоді звертаємося до законодавства у сфері охорони здоров’я, аби права пацієнта за відповідною скаргою були відновлені, – повідомила голова НСЗУ.

На сайті Національної служ­би здоров’я України є дашборд «Скарги пацієнтів», де чітко описано, які скарги надійшли на вимагання коштів, і скільки, відповідно, за якими скаргами пацієнтам повернуто гроші.
На Хмельниччині вже є випадок повернення коштів, який навела Наталія Гусак:
– Пацієнтці після оскарження було повернуто більше як 10 тисяч гривень, однак ми точно знаємо, що після цього та ж сама лікарка і надалі продовжує вимагати кошти за закупівлю відповідних медичних препаратів, які включені до Програми медичних гарантій і мають надаватися безкоштовно. У цій же лікарні в аптеці працює її чоловік, оформлений як ФОП, саме туди направляють пацієнтів, щоб купувати «безкоштовні» ліки. Звертаюся до таких лікарів: «Не обманюйте пацієнтів за кошти держави, працюючи в державному відділенні». Але, думаю, тут уже будуть працювати правоохоронні органи.

ГОЛОВНЕ, ЩОБ ПРАВА ПАЦІЄНТІВ БУЛИ ЗАХИЩЕНІ

– Сфера охорони здоров’я як складова сьогоднішньої реальності є надзвичайно важливою в умовах повномасштабної війни. Крім цивільного населення, яке постійно потребує медичної допомоги, в нас дуже багато військових хлопців і дівчат, захисників і захисниць, які повертаються з фронту, отримують як лікування, так і реабілітацію. Тут необхідно відзначити, що торік у співпраці з одним фондом меценатів на базі Хмельницького обласного госпіталю ветеранів війни відкрили реабілітаційне відділення. Меценати профінансували місця на 50 ліжок, а також сучасне обладнання. З обласного бюджету виділили кошти на встановлення сучасних ліфтів і загалом на благоустрій цього відділення, – повідомив начальник Хмельницької обласної військової ради Сергій ТЮРІН. – Ми розуміємо, що в умовах війни змінюються і підходи, і процедури до фінансування, система закладів охорони здоров’я загалом модернізується, тому дуже важливо нині звернути увагу на проблемні питання про невідповідність роботи закладів охорони здоров’я тим вимогам, що вже є на сьогодні, і взяти до уваги рекомендації, які впроваджували для того, щоб заклади працювали прозоро та відкрито, і головне, щоб права пацієнтів були захищені.

Сюзанна СИРОТЮК.