Понеділок, 09 Грудня 2024 р.
14 Листопада 2024

ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ЧАС ВІДВІДАТИ ЛІКАРЯ?

Сьогодні – Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Це день, який є нагадуван­-ням усьому людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає.

Близько 415 млн людей у всьому світі мають цукровий діабет, і приблизно в 193 млн він недіагностований. Серед хворих на цукровий діабет близько 90% припадає саме на цукровий діабет 2 типу. Понад мільйон людей передчасно помирають в Європі саме через нього. Щоб зрозуміти масштаб проблеми, це дорівнює кількості жертв трьох авіакатастроф щодня протягом року.

За даними ВООЗ, ожиріння є провідною причиною розвитку діабету 2 типу. Згідно з даними всеукраїнського дослідження STEPS, 2019 року майже 60% населення мали надмірну вагу, а близько 25% – ожиріння. Саме ожиріння посідає 4 місце серед факторів ризику передчасної смерті серед українців (понад 105 тис. осіб щороку).

Цукровий діабет часто спричиняє глибокі психологічні та фізичні страждання не лише людині, яка хворіє, а й усім членам сім’ї. Важливо розуміти, що ран­нє виявлення захворювання через скринінг, проведення профілактичних заходів і застосування ефективних методів лікування запобігають виникненню ускладнень, знижують захворюваність і смертність.

Підступність діабету 2 типу полягає в тому, що на початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. І це призводить до того, що вперше діагноз встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років. При цьому виникають незворотні зміни, що спричиняють такі ускладнення, як діабетична стопа, ретинопатія та інші. Тим часом хвороба постійно прогресує. Важливо починати лікування одразу після встановлення діагнозу.

Скринінговими тестами для виявлення такого стану є визначення рівня глюкози у плазмі натщесерце та глікозильованого гемоглобіну HbA1C. Для запобігання подальшому розвитку хвороби ефективною буде корекція способу життя (підвищення фізичної активності, збалансоване харчування тощо). Рекомендації Американської діабетичної асоціації визначають, що скринінг на цукровий діабет за відсутності факторів ризику слід проводити з 35 років. У дорослих із надмірною вагою тіла чи ожирінням, які мають один або декілька факторів ризику, тестування на цукровий діабет 2 типу, скринінг слід проводити незалежно від віку.

Фактори ризику: наявність родичів із цукровим діабетом, серцево-судинні захворювання, артеріальна гіпертензія (понад 140/90 мм рт. ст.), високий рівень холестерину, надмірна вага та ожиріння, низька фізична активність, синдром полікістозних яєчників у жінок.

На кожні 5 кілограмів підвищеної ваги ризик розвитку цук­рового діабету 2 типу збіль­шується майже на 40%, а зниження ваги всього на 5% дозволяє знизити рівень цукру в крові, зменшити кількість ліків і полегшити контроль діабету.

Оцінити свій ризик цукрово­-го діабету ви можете на сайті Центру громадського здоров’я МОЗУ (https://diabetes.phc.org.ua). Цей тест є Формою оцінки ризиків цукрового діабету 2 типу, що є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Цукровий діабет 2 типу», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я №1118 від 21 грудня 2012 р.

Важливо пам’ятати, що резуль­тати такого тесту не є діагнозом, а лише вказують на ймовірний ризик виникнення цукрового діа­бету 2 типу. Для розширеної інтерпретації результату обов’язково звертайтеся до сімейного лікаря. Оскільки тільки лікар визначає подальший план діагностики, профілактичних заходів і лікування; надає рекомендації щодо зміни способу життя, зокрема збільшення фізичної активності (щонайменше 150 хв. на тиждень помірної інтенсивності), збалансоване харчування (низькокалорійна, низьковуглеводна їжа) тощо. Тож будьте активними та свідомими щодо власного здоров’я. І при необхідності своєчасно звертайтеся до сімейного лікаря!

За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗУ.