П'ятница, 04 Квітня 2025 р.
27 Березня 2025

МЕНШЕ СПОРТУ, БІЛЬШЕ ГАДЖЕТІВ: ЧОМУ УКРАЇНСЬКІ ДІТИ НАБИРАЮТЬ ВАГУ

Понад 20% школярів молодших класів мають надлишкову вагу. А близько 10% страждають на ожиріння. Такими є результати першого в нашій країні дослідження щодо надлишкової ваги у дітей. Головними причинами ожиріння науковці назвали неправильне харчування та надмірне захоплення гаджетами, а як наслідок – брак фізичної активності. Центр гро­мадського моніторингу та контролю розповідає детальніше.

КОЖЕН П’ЯТИЙ МАЄ НАДЛИШКОВУ ВАГУ

На початку лютого в Києві пре­зентували результати першого в Україні національного дослідження поширеності надлишкової ваги та ожиріння серед дітей молодшого шкільного віку. Дослідники опитали 3500 учнів 1-2 класів і 3600 батьків. Загалом охопили 187 шкіл у 20 регіонах України.
Відповідно до отриманих даних, 22,96% дітей мають надлишкову вагу, з них 9,13% стра­ждають на ожиріння, а 2,63% мають важку форму ожиріння. Хлопчики більш схильні до проб­лем із вагою: серед них показник надлишкової маси тіла – 25,24%, у той час як серед дів­чат – 20,72%.

ПРИЧИНИ ПРОБЛЕМИ

Головними чинниками, які сприяють розвитку ожиріння серед дітей, є незбалансоване хар­чування та недостатня фізична активність. Дослідження засвідчило, що лише 55,3% дітей щодня їдять фрукти, а 41,4% – овочі. 20,3% дітей щодня вживають підсолоджені напої. 17,8% ре­гулярно їдять солодкі закуски, як-от печиво та торти. Третина дітей або зовсім не має фізичної активності, або витрачає на інтенсивні вправи менше як годину на тиждень. 54,4% школярів проводять понад дві години за гаджетами у будні дні, а у вихідні таких аж 83,4%.

СИТУАЦІЯ У СВІТІ

Дослідження в Україні показало тенденцію, аналогічну світовій: у середньому 25% дітей мають надмірну вагу, включно з тими, хто страждає на ожиріння. За даними ВООЗ, 2022 року
зайву вагу мали 37 мільйонів дітей віком до 5 років. Серед дітей та підлітків 5-19 років ця кількість сягнула 390 мільйонів, із яких 160 мільйонів страждали на ожиріння.

ЯК ЗАПОБІГТИ ОЖИРІННЮ

Для зменшення ризику ожиріння необхідно комплексно підходити до організації харчування та способу життя дітей. Експерти наголошують на важли­вості грудного вигодовування: лише 26% українських дітей перебували на грудному вигодовуванні перші шість місяців життя. Кожну шосту дитину годували материнським молоком менше як місяць, а кожна одинадцята – взагалі його не отримувала.
Важливий також регулярний сніданок. Відповідно до даних дослідження, 73% опитаних українських дітей не пропускають цей прийом їжі, що є позитивною тенденцією. Не варто забувати і про фізичну активність. За словами дослідників, школи мають необхідну інфраструктуру для активного дозвілля (96,2% мають спортивні майданчики, 94,1% – криті спортзали). Крім того, дітям слід обмежити вживання солодощів і підсолоджених напоїв. А ще не дозволяти школярам проводити багато часу за електронними пристроями.
Адже, якщо ці зміни не запровадити, через 20 років діти, які нині мають зайву вагу, можуть зіткнутися з серйозними проблемами зі здоров’ям. За даними вчених, їм загрожують серцево-судинні захворювання, діа­бет 2 типу, порушення кіст­ково-м’язової системи та інші хронічні недуги.

Центр громадського моніторингу та контролю.