Вівторок, 08 Липня 2025 р.
3 Липня 2025

БОЛІ СЕРЦЕВІ ТА ІНШІ

Практично кожний рано чи пізно стикається з доволі неприємним відчуттям – несподіваним болем у грудях. Втішатися, що до інфаркту ще далеко, навряд чи вийде. Якщо людина вразлива, то вона відчуває паніку, страх перед смертю. А між тим серцеві болі можна легко сплутати з болями іншого ха­рактеру. Про це розповідає лікар-кардіолог КНП «Лікувальний діагностично-консультативний центр» Віктор СЕВАСТЬЯНОВ.

Віктор Олександрович перед армією навчався в Кам’янець-­Подільському медичному училищі, а після – в Київському медичному інституті, який закінчив 1987 р. За розподілом потрапив у чорнобильську зону в Народицький район Житомирської області. Потім переїхав до Ка­м’янця-Подільського. До 2003 р. працював терапевтом, на лікаря-кардіолога перекваліфікувався 2006 року. Відтоді працює кардіологом у КНП «Лікувальний діагностично-консультативний центр».

– Коли щось болить у ділянці грудей, то люди насамперед думають про сердце, адже там розташоване саме воно, а про інші органи якось не згадують. Насправді причина і локалізація больових відчуттів може бути різною, – наголошує Віктор Олександрович. – Головною відмінністю серцевого нападу від міжреберної невралгії та інших захворювань є його тривалість. Серцевий біль короткочасний – 5-20 хвилин, він тупий, пекучий, із нестачею повітря. Цей біль поширюється на всю ділянку грудної кліт­ки, конкретно важко вказати, де саме болить. Біль не залежить від положення тіла, як при міжребер­-ній невралгії, що посилюється при рухах.

Серцеві напади, як правило, спричинені стенокардією – порушенням кровопостачання в серцевому м’язі людини. Недарма ко­-лись стенокардію називали «грудною жабою» через відчуття, що на грудях сидить важка холодна жаба. Як правило, напади стенокардії виникають після фізичних та емоційних навантажень. Якщо напад стався після сну – йдеться про стенокардію спокою. Постійне кисневе голодування серця призводить до розвитку ішемічної хвороби та інфаркту. Головними факторами ризику розвитку хвороби є артеріальна гіпертензія, порушення жирового обміну та атеросклероз, порушення вуглеводного обміну і підвищення рівня глюкози у крові, пороки серця, куріння, вживання алкоголю, стреси.

Невралгічні та інші болі в ділянці грудей довготривалі, навіть до декількох діб. При невралгії, як правило, можна вказати місце болю, він мо­же то збільшуватися, то зменшувати­ся в залежності від положення тіла.

Міжреберна невралгія – біль, кот­рий проходить по міжреберних нер­вах (їх 11 пар, 12-та пара – підреберні нерви). Вона виникає через стиснення, подразнення і запалення нерва. Причин невралгії бага­то – це і проблеми із хребтом (ос­теохондроз, зміщення і грижі між­хребцевих дисків), радикуліт, неврит, травми, переохолодження, гіпертонус м’язів тощо. Болі невралгічного характеру також провокує оперізуючий лишай, який виникає після переохолодження, перебування на протягу. В перший тиждень хвороба може проявлятися тільки одними болями, а потім характерна висипаннями на шкірі по ходу нервів. Болі, схожі на серцеві, можуть бути і при гормональних порушеннях в організмі: токсичний зоб, менопауза в жінок тощо.

Що потрібно робити при болю у грудній клітці? Спочатку мінімізувати будь-яке фізичне навантажен­-ня, сісти або лягти, зайняти напівлежаче положення. Забезпечити доступ свіжого повітря. Якщо причина нападу невідома, прийняти 1-2 таблетки нітрогліцерину (потрібно знати, що він може різко понизити тиск). Якщо нітрогліцерину немає, то вжити хоча б валідол, валокордин, їхні аналоги, також випити валеріану або корвалол. Якщо немає нічого з ліків, розколотити 3 ложки цукру на склянку води і випити (якщо в людини немає цукрового діабету). Якщо біль не минає протягом 15-20 хвилин і посилюєть­ся, потрібно викликати невідкладну медичну допомогу. Треба знати, що пігулка нітрогліцерину може купірувати серцевий напад, але не зупинити розвиток інфаркту.

При нападі невралгії можна приймати знеболювальні препарати, розтертися зігрівальними мазями, закутати груди теплим шарфом тощо. У подальшому лікар може призначи­ти фізіопроцедури, новокаїнові бло­кади, голковколювання. Якщо причиною болю є стан хребта, потрібно звернутися до мануального терапевта, лікаря-ортопеда, відвідувати лікувальний масаж і гімнастику.

Постарайтеся зберігати спокій при болях у грудях і поводити себе за рекомендаціями. Але навіть якщо вам здалося, що напад минув безслідно, в найближчий час не ігноруйте відвідини лікаря.

Вікторія ГАЙДАМАШКО.