Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
13 Квітня 2023

ОКОПИ. ЧАСТИНА ДРУГА

Початок у «Подолянині» від 16 березня 2023 р.
У першій частині ми дізналися, навіщо в межиріччі Дністра та Збруча гетьман коронний Станіслав Яблоновський збудував фортецю, і як загін, який стояв у ній, намагався залишити окупований турками Кам’янець без їжі. А що ж сталося з цим місцем після того, як османи покинули Поділля?

НЕКВАПЛИВІ ТУРКИ

Казимир Пуласький на заснуванні барської конфедерації. Korneli_SzlegelЗа Карловицьким миром, підписаним 26 січня 1699 р. Авст­рією, Польщею і Венеціанською республікою з одного боку та Османською імперією з іншого, турки повинні були повернути Поділля Речі Посполитій і покину­ти Кам’янець до травня 1699 р. Саме в той час до Кам’янця вирушило польське військо на чолі з комісарами, які мали прий­няти в турків місто, – Болеславом Сангушком, Станіславом Потоцьким і Мартином Контсь­ким.
Та от тільки османи не квапилися виконувати умови договору. Саме ця неквапливість стала матір’ю кам’янецьких легенд про заховану під Замковим мостом золоту султанську колісницю – недарма багато старожилів продовжують міст називати Турецьким. Мовляв, цей час турки використали для того, щоб багато скарбів із міста вивезти, а що не встигалося (за пів року – і не встигалося?) – заховати у хитрих місцях.
Тим часом польське військо змушене було з травня до вересня стояти табором біля Окопів. Нарешті, внаслідок виснажливих перемовин, турки таки покинули подільську столицю. Перш ніж польське військо пе­рейшло наспіх зроблений міст через Збруч, відбулася урочис­та меса в місцевому Троїцькому костелі. За військовим обозом поспішають і шляхтичі, і багаті вірменські купці, і міщани, і селяни, які повертаються в свої давно покинуті домівки.
18 вересня 1699 р. відбуваєть­ся сеймик (збори) польської шляхти – вперше за довгий час не у Львові, а в Окопах. Головує на ньому князь Михайло Вишневецький.

НОВЕ СТОЛІТТЯ І ОКОПИ

Наступного 1700 року село нав­коло форту отримало міський статус. Щоправда, ненадовго.
Після відходу турків укріп­лення в Окопах втратило оборонне значення. Утриманню оборонної споруди в належно­му стані з часом приділялося все менше уваги.
На короткий час про Окопи згадали 1711 р. Тоді турецька та шведська армії на чолі з королем Карлом ХІІ мали намір напасти на Польщу з боку сучасної Молдови. Кам’янець і Окопи почали поспіхом готуватися до оборони. Провели ревізію та укріпили мури. Гарнізон збільшили до півтори тисячі вояків. Відомо, що у фортеці тоді було 80 центнерів пороху, 32 центнери куль для мушкетів, 4,5 тис. ядер і 39 гармат. Між фортечними валами запрацювали кузня і токарський цех. У центрі твердині стояла столярня, яка обслуговувала і цивільне населення села. Гарнізон розмістили в шести казармах, більше схожих на прості селянські хати.

БАРСЬКІ КОНФЕДЕРАТИ

Казимир ПуласькийЩе раз в історію Окопи входять узимку 1769 р., коли фортеця дала прихисток декільком сотням барських конфедератів, які виступали проти втручання Російської імперії у внутрішні справи Речі Посполитої.
Улітку 1768 р. місцеву залогу з Окопів остаточно перевели до Ка­м’янця, тож фортеця між Збру­чем та Дністром стояла покинутою. Минуло пів року – і нікому не потрібними фортифі­каціями скористалися повстанці. Вони взялися укріплювати Окопи, досипати вже досить втомлені земляні вали.
Керував конфедератами в Окопах 21-річний Казимир Пуласький. Його брати Францішек і Антоній захоплюють у той же час фортецю в сусідньому Жван­ці. За легендою, комунікація між двома захопленими тверди­нями відбувалася через цигана Сагу, котрий знайшов стрімку стежку над Дністром, а далі по льоду на Дністрі добирався аж до Жванця.
Зі своєї бази в Окопах загони барських конфедератів здійс­нюють декілька атак на ненависні російські залоги в Заліщиках і Товстому (нині це містечко Тернопільської області). Внаслідок цих дій повстанці змогли відібрати ворожий провіант.
Російські війська довго тер­піти таку наругу не можуть – і 8 березня 1769 р. штурмують Окопи. Мури фортеці при цьому було дуже пошкоджено ворожою артилерією. За переказами, Казимир Пуласький спостерігає за пересуванням росіян і штурмом брами ворожими за­гонами з крихітної вежі-сигнатурки окопського костелу. Цілий день тривають бої. Повстанці мужньо обороняються. Та під вечір росіяни підпалюють замкові укріплення в Жванці. Полум’я пожежі помітно і в Окопах.
Повстанці розуміють, що сили нерівні, тому шансів на пе­ремогу немає. Пуласький наказує підпалити вози з амуніцією, збирає близько 200 своїх прихильників і командує: «Мовчки робіть за мною, що я робити буду». Після цього вояки сідають на коней і тихо рушають урвищем стежиною цигана Саги, де й пішки йти було небезпечно.

СМЕРТЬ У КОСТЕЛІ

2013 рік, реставрація костелу, вівтар відродженого костелу в ОкопахТі барські конфедерати, котрі не ризикують слідувати за Пулаським, ховаються в невеликому Троїцькому костелі. Коли росіяни вриваються в село, конфедератів у храмі спалюють живцем. Тіла повстанців поховали в костельній крипті, а 1864 р. перепоховали на сільському цвинтарі. Святиня, в котрій переховувалися конфедерати, при штурмі була зруйнована, і в стані напіврозвалини вона стоятиме аж до початку ХХ ст., коли була відбу­дована на кошти голови Борщівської повітової ради графа Мечислава Дуніна-Борковського.
Майже все ХХ століття костел провів у стані руїни. Хтось із селян із сусіднього двору тримав у захристії сіно. Крипти заросли травою, дах давно обвалився.
Так і помирав би костелик, як помирають сотні інших католицьких храмів на Тернопіллі, якби через дорогу від нього не жив 2013 рік, реставрація костелу, вівтар відродженого костелу в Окопахенергійний Василь Криворучко. Зі свого обійстя він бачив польські екскурсійні автобуси, які зупинялися біля святого для поляків місця. Підходив поговорити з туристами, слухав історію антиросійського повстання і вирішив храм відродити. Довгі роки писав листи, просив пожертв, і нарешті 2013 р. не без фінансової допомоги польського міністерства культури було проведено реставрацію храму. Нині це діюча римо-католицька святиня з сяючим інтер’єром. Та повернімося до подій 1769 р.
Після спалення повстанців живцем російські вояки топлять зброю конфедератів у Дністрі. Це були шість чавунних гармат, котрі залишилися тут від часів турецької блокади Кам’янця. Юному Пулаському таки вдається втекти з Окопів долиною Дністра на Буковину, котра в той час була ще під турками. Згодом він емігрує до Америки, де загине в боротьбі за незалежність британських колоній. Казимира Пуласького і в Польщі, і в США вважають власним національним героєм.
Унаслідок штурму Окопів 8 бе­резня 1769 року росіяни втратили 500 людей, згідно з листами Пуласького. Якщо ж посилатися на статистику з рапорту генерала Петра Ізмайлова, то було лише 5 загиблих і 15 поранених.

УЖЕ НЕ В РЕЧІ ПОСПОЛИТІЙ

Кордон Польщі та радянської України в ОкопахПісля першого поділу Речі Посполитої 1772 р., коли Окопи разом з усім Західним Поділ­лям потрапили під владу Авст­рії, частину земляних валів місцевих фортифікацій було розрівняно.
Хоч якими важливими були Окопи для польської держави, жоден із польських королів тут не побував. А от імператори укріплення відвідували. «На вічну пам’ять 4 липня 1783 р.: най­ясніший цісар Йозеф ІІ, люструючи край свій, себто забраний кордон Польщі, 23 червня 1783 р. був в Окопах над Дністром за дві милі від Кам’янця, де кількох значних сенаторів, а також жителів Подільського воєводства мило приймав і з ними на тому місці три дні забавлявся. Перебування його в Окопах не без таємниці було. Бо раніше повідомлялося, що сильно задумався про війну з турком», – пише у своєму щоденнику про єдиний відомий монарший візит до Окопів кам’янецький священник Симон Криштофович.
Окопи в міжвоєнний час. Видно приміщення прикордонної заставиЩе одна спроба повернути Окопам колишню славу відбу­лася 1842 р., коли стало відомо, що за наказом російського царя Миколи І почали укріплювати сусідній Жванець. Уряди обох імперій у результаті якось порозумілися і закинули укріплення обох фортець.
1833 р. Окопи стають місцем дії «Не-божественної комедії» класика польської літератури Зигмунта Красінського. У творі вони змальовані як майбутній останній притулок егоїстичних і боязливих аристократів, які обороняються від революціонерів. 1835 р. ця романтична драма виходить друком у Парижі.
1860 р. львівські краєзнавці вирішили відреставрувати дві фортечні брами і костел, такі па­м’ятні для польської та подільської історії. Львівське намісництво відправило справу на розгляд до центральної комісії з вивчення й консервації пам’яток архітектури у Відні. Там проте порадили лише покрити чере­пицею дахи брам. Нічого ж значного для історії Австрії тут не відбувалося…
Окопи в міжвоєнний час. Видно приміщення прикордонної застави1874 р. галицький Сейм знову звертає увагу на пам’ятки часів Яна ІІІ Собєського. Обидві брами в Окопах реставрує на державні кошти граф Мечислав Потоцький. Тоді ж борщівське староство заборонило місцевим селянам нищити шанці колишньої твердині. Як не дивно, але до костелу ні тоді, ні раніше ні в кого руки не дійшли, і він стояв руїною.
У міжвоєнний час (1918-1939) в Окопах базувався 14 батальйон прикордонної охорони вій­ська польського (КОП, корпус охорони прикордоння). Залишки фортеці прикордонники окуль­турили, біля них розби­ли клумбу з гербами Польщі та Поділля. А ще в селі встанови­ли помпезний кінний пам’ят­ник Яну Со­бєському. Він не зберігся.
Нині в селі Окопи Чортківсь­кого (раніше – Борщівського) району Тернопільської області збереглися рештки земляних валів, кам’яні брами – Львівсь­ка та Кам’янецька, руїни башти Пуласького над Збручем і скром­ний Троїцький костел. А ще чи не найдовша дерев’яна кладка:
вона веде від села Збруч Кам’янець-Подільського району до Окопів.

Ірина ПУСТИННІКОВА.