ЗАБУТИЙ ГЕОГРАФ ІЗ ПОДІЛЛЯ
Скільки тих Соснівок розкидано по Поділлю! Чи не в кожному районі є село з такою назвою. І за Дунаївцями, і під Ярмолинцями, і неподалік від Могилева-Подільського. Заплутатися просто. І плутаються. Польські історики, коли пишуть про видатного географа та економіста Станіслава Томаша НОВАКІВСЬКОГО, згадують ту з Соснівок, що в нашому районі. Пробачимо їм цю помилку: вони все ж іноді про нього пишуть, на відміну від українських джерел. А народився вчений усе-таки біля Могилева-Подільського.
НАВЧАННЯ В КАМ’ЯНЦІ
11 січня 1888 (29 грудня 1887 р. за старим стилем) року в родині дрібного чиновника Юзефа Новаківського та його дружини Марії з Пашкевичів з’явився син. Хлопчика назвали Томаш Станіслав. Йому судилося об’їхати пів світу. А ще змінити послідовність своїх імен: у дорослому віці він називатиме себе лише Станіслав Томаш, або й просто Станіслав.
Хрестили дитину 6 (20) січня 1888 р. в костелі містечка Шаргород. Хрещеними батьками були «дворянин Анзельм Підгорецький із Михаліною Домбровською». Ймовірно, родина Новаківських була зі збіднілої подільської шляхти. Імперія з недовірою ставилася до етнічних поляків після двох антицарських повстань і всіляко понижала таких людей у статусі. Батько Юзеф за документами був Йосифом і вважався «однодвірцем», фактично селянином.
Початкову освіту Томашу Станіславу дали вдома батьки. 1897 р., дев’ятирічним, Новаківський вступив до підготовчого класу Кам’янець-Подільської чоловічої гімназії. Навчався з перервами, бо 1904-го закінчив лише третій клас. Наступного року склав у нашій гімназії іспит екстерном і отримав свідоцтво за шість класів. Доцент кафедри давньої та нової історії України КНУ ім.Т.Шевченка Андрій Чуткий вважає, що такий крок юнак зробив із політичних мотивів, скориставшись послабленням у законодавстві. Російською імперією якраз котилася перша з революцій.
Невдовзі Новаківський уперше покидає Поділля. Скільки ще мандрів буде попереду! У власній біографії, яку Станіслав Томаш написав 21 березня 1916 р., він згадував: «У 1906 р. я поїхав до Німеччини, де вступив до Мітвайдівського політехнічного інституту. Але в цьому інституті я прожив лише два місяці, оскільки вирішив присвятити себе вивченню соціальних і технічних дисциплін». Справді: революційні заворушення стишилися, і юнак повертається в Російську імперію.
ІЗ КИЄВА ДО ЯПОНІЇ
Та вже не на Поділля, а в Саратов. Там 1907 року він закінчує навчання в місцевій гімназії Гесса і восени вступає на Вищі комерційні курси в Києві. Спеціальністю обирає економіку. Має хобі – вивчає есперанто, штучну універсальну мову. Стає головою гуртка есперантистів «Зелена зірка» . Мріє викладати «мову майбутнього» іншим студентам, та адміністрація цього не дозволяє. Вже з наступного року курси стають Київським комерційним інститутом. Навчання дозволяє Новаківському уникнути призову до російської армії.
Студентські роки минають у скруті. Єдиним способом не голодати стало отримання персональної стипендії від Костянтина Казиміра, депутата Держдуми від Бессарабської губернії. Казимір, власник села Васкоуци Хотинського повіту (нині Вашківці Дністровського району Чернівецької області), також свого часу закінчив Кам’янець-Подільську класичну гімназію. Новаківський регулярно звітував поміщику про свої успіхи.
Та 1911 р. благодійник помирає. Його спадкоємці продовжувати спонсорувати навчання Станіслава Томаша не хочуть. У листопаді 1911 р. студент змушений писати директору інституту прохання звільнити його від плати за навчання 1911-1912 навчального року. Лист залишився без відповіді, тож Новаківський пише його ще раз, пояснюючи, що в іншому разі йому доведеться кинути інститут. Третього листа з тим самим проханням майбутній географ написав у лютому 1912 р.
Інститут мав лише чотири курси, та Новаківський навчався в ньому з 1907 по 1916 р., встановивши своєрідний рекорд. Двієчником був? Навпаки: всі іспити здавав на «відмінно», крім єдиного, з історії права. Навчання подовжувала наукова діяльність юнака. Студентом-старшокурсником 1911 р. вирушає в експедицію до Японії – загадкової країни, яка лише декілька років, як відкрила себе для світу. Станіслав Томаш вивчає,
як облаштовано там сільське господарство, політичне життя, також економічну експансію Японії в інші країни Далекого Сходу та Тихого океану. Японія здивувала і зачарувала. Юнак повертатиметься туди ще неодноразово протягом шести років. За цей час Європа ввійде в період пертурбацій, континентом гримітиме Перша світова.
Від жахів війни Новаківський дистанціонуватиметься наукою. Ще до війни він напише свою першу наукову працю – «Сільське господарство сучасної Японії». Книга була видана в Києві 1913 р. Ще за два роки там же вийшли наступні твори – «Панамський канал та його світове значення» і «Виставки у Америці у 1915 р.». Між книгами був неприємний момент біографії: 1914 р. довелося перездавати вступні іспити до Київського другого комерційного училища, бо саратовську гімназію позбавили її статусу та закрили через недотримання певних формальностей.
За дослідження Панамського каналу студента обрали членом Імператорського географічного товариства.
ІЗ ДИПЛОМОМ, ТА БЕЗ РОБОТИ
Поїздки в Японію повторюються у 1913 та 1915 рр. Директор Київського комерційного інституту навіть отримував у той час лист від тютюнової фабрики «В.І.Асмолов і Ко» із проханням, аби Новаківський підібрав інформацію, яку саме продукцію фабрики можна буде експортувати в Японію. У грудні 1915 р. Новаківський просить адміністрацію вишу дозволити прочитати три лекції про Японію, «чистий збір від яких піде нужденним студентам Київського комерційного інституту».
До листа була додана програма двох перших лекцій. Третя мала бути про «економічну еволюцію Японії, російсько-японські відносини в минулому і тепер, значення Панамського каналу для Японії та японсько-російських відносин».
Новаківський узагалі активно включився в тогочасне наукове життя, друкував як наукові, так і публіцистичні матеріали в кам’янецькій газеті «Подольские известия», а також у «Ізвєстіях Київського комерційного інституту», «Бюлетені Київського комерційного інституту», петроградському часописі «Рєчь» і навіть у «Далекій околиці», яка видавалася у Владивостоці. Готував до друку п’ятитомник «Далекий Схід».
21 березня 1916 р. Новаківський отримав тимчасове свідоцтво про закінчення повного курсу навчання. На той час Київський комерційний інститут перебував у евакуації – в уже знайомому Новаківському Саратові. У вересні того ж року подав заяву із проханням допустити його до складання випускних іспитів. Відразу після них, восени, отримав звання кандидата економічних наук першого ступеня та диплом із відзнакою. Тільки куди з тим дипломом на континенті, що знемагає від важких боїв?
І Станіслав Томаш знову збирається до Японії. Історик Андрій Чуткий вважає, що так він уникав мобілізації: про закінчення ним інституту було повідомлено повітове присуствіє з військової повинності.
Рідна alma mater призначає 1917 р. Новаківського завідувачем кафедри економічної географії. Станіслав Томаш ненадовго повертається в Україну, додому. Але цей дім за часи навіть останнього сидіння в Японії дуже змінився: російська імперія з кров’ю та стражданнями розвалюється, влада в Києві змінюється раз за разом. Дивна і екзотична Японія, де минули його молоді роки, здається більш зрозумілою і стабільною, і вчений повертається туди знову. Вже сімейною людиною: 1918 року він узяв шлюб. Дружина Зофія була лікаркою. Цього разу він використав Японію як плацдарм для еміграції до Сполучених Штатів. Оселився спочатку в Чикаго. Один із найкращих вишів США, Єльський університет у штаті Коннектикут, стає місцем, де обдарований географ під керівництвом Е.Хантінгтона пише докторську дисертацію «Клімат Сибіру». Після її захисту Новаківський був призначений професором економічної географії Університету Кларкса в місті Вустер.
НОВА БАТЬКІВЩИНА
1922 р. з науковою метою професор Новаківський прибуває до Польщі. Перебування там щось змінило в його душі. Повернувшись у Штати, засновує там Товариство приятелів польської культури.
У Польщу тягне знову. Повертається туди за рік і розуміє, що хоче залишитися там назавжди. Дружина ж у Європу не рветься. Що ж, доведеться їхати без дружини.
Станіслав Томаш оселяється в Познані. 1924 р. професора призначають завідувачем кафедри економічної географії місцевого університету. Неочікувано стикається з ворожим ставленням до себе від інших викладачів. Серед професури у 1920-30-х рр. були сильні антисемітські настрої. Існувало навіть так зване лавкове гетто. Цю форму дискримінації запровадили в польських університетах під впливом молодіжних радикальних організацій. Ті вимагали скоротити кількість студентів-євреїв, а тих, які вже вчаться, відділити від інших. Часто доходило до бійок, іноді зі смертельним фіналом.
Інженерно-механічний факультет Львівського університету в грудні 1935 р. додумався до ганебної інновації, котру потім підхопили всі інші виші країни. В аудиторіях відокремлювали для студентів-євреїв невеликий закуток. Сісти на інші лавиці вони не могли. Новаківський же виступав проти стигматизації євреїв. Він був такий не один: проти лавкового гетто виступило ще зо два десятки польських науковців. Та більшість викладачів нововведення підтримали.
Але Новаківський нікуди вже з Познані не їде. Викладає, допомагає бідним студентам, підсліпувато симпатизує ідеям комунізму і марксизму, та на Поділля, яке стогне під радянською окупацією, вже не повертається. Навіть коли з’ясувалося, що десь зникли оригінали дипломів про навчання, по копії сам не їхав, а просив надіслати їх поштою.
1925 р. професор пише книгу «Кому належить світ» з аналізом економік розвинених країн. У Познані в 1929-1930 рр. видає монументальну двотомну «Економічну географію Західної Польщі». У 1934-1935 рр. публікує «Географію як науку та історію географічних відкриттів». Пише розділ про Східну Європу та Північну Азію для видання «Велика універсальна географія» (1936-38 рр.). Його біографічну книгу про експедицію на південний полюс 1912 р. «Капітан Скотт» було перекладено декількома мовами. Остання наукова праця Новаківського була багатотомним описом СРСР (вийшла у 1936-38 рр.).
У березні 1938 р. Новаківський помер, його поховали на євангелістському цвинтарі в селі Гурчин на заході Польщі.
Ірина ПУСТИННІКОВА.