Вівторок, 01 Квітня 2025 р.
6 Лютого 2025

КАМ’ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКОМУ ДЕРЖАВНОМУ ІСТОРИЧНОМУ МУЗЕЮ-ЗАПОВІДНИКУ – 135 РОКІВ

Один із найвідоміших музеїв України, справжній оберіг культурної та історичної спадщини Поділля – Кам’янець-­Подільський державний історичний музей-заповідник – відзначає 135-річчя. Він інтерпретує історію міста, культуру Поділля, його внесено до міжнародного реєстру визнаних у світі музеїв. За цей час він став важливою ланкою музейної справи України та невід’ємною частиною життя містян і гостей Кам’янця-Подільського. Музей не­одноразово змінювався, оновлювався, але завжди залишався важливим осередком для збереження історії та культури.

Унікальні колекції, архео­логічні артефакти, стародавні монети, витвори мистецтва, етнографічні предмети, історичні документи й фотографії – все це допомагає зберегти пам’ять про минуле й формувати наше майбутнє. Період заснування сягає далекого 30 січня 1890 року (11 лютого за новим стилем – Прим.ред.). Саме тоді створюється музей старожитностей (давньосховище) при Подільському єпархіальному історико-статистичному комітеті. Його створення стає результатом зусиль місцевої інтелігенції, яка прагне зберегти без­цінну спадщину краю. Перші експонати – архео­логічні знахідки, стародруки, ікони, церковні реліквії, монети, етнографічні предмети та інші артефакти, зібрані під час роз­копок у храмах та приватних колекціях.

Історія музею – це не тільки збереження колекцій, але й по­стійна боротьба за їхнє існу­ван­ня в умовах історичних потрясінь. Через історичні події місце розташування музею неодноразово змінювалося: Казанський православний ка­федральний собор, евакуація до Вінниці, Немирова, приміщення колишнього духовного училища (тепер Галерея мистецтв) у Кам’янці-Подільському, будинок чоловічої гімназії (тепер історичний факультет К-ПНУ), будинок колишнього місь­кого училища, Кафедраль­ний костел св. Ап. Петра і Павла, територія Старої фортеці. Згодом музею були передані як окремі об’єкти: будинок Ратуші, будинок колишньої духовної семінарії, Вірменський торговий будинок, Вірменська криниця, запрацювали і новостворені об’єкти: Виставкова зала та Туристично-інформаційний центр.

Сьогодні Кам’янець-Подільський музей-заповідник зберігає 171852 експонати, 149248 з яких – це основний фонд музею, 22604 – допоміжний фонд. «Музей у музеї»… Досить час­то його так і називають, адже він включає в себе 8 надзвичайно цінних об’єктів, серед яких Старий замок, Ратуша, Галерея мистецтв, Музей старожитнос­тей, Виставкова зала, Туристично-інформаційний центр, Вір­менська криниця та фонди музею.

Кам’янець-Подільська форте­ця – один із найвідоміших об’єктів музею та один із найпотужніших фортифікаційних комп­лексів України, що був закладений наприкінці XIІ – у першій половині ХІІІ століття, про що свідчать археологічні дослідження. Саме тут відвідувачам пропонують різноманітні нові форми послуг: екскурсії, безкоштовні аудіогіди, вільний Wi-Fi, квести, вечірні костюмовані екскурсії, святкування дитячих днів народжень і майстеркласи з виго­товлення глиняних виробів. Завітавши до Старого замку, ви зможете відвідати такі виставки: «На зламі 24.02.2022…», «Замкова артилерія XV-XVIII століття», експозиція «Катівня», історична експериментальна ла­бораторія «Кам’янець-Подільський замок: від княжої резиденції до історичного музею (XIII – початок XV ст.), а також завітати до гончарної майстерні. На території Старого замку також розташована пекарня, де можна скуштувати випічку за давніми рецептами з похідної печі XVII ст.

На території Старого замку до 2020 року включно відбувалися різноманітні фестивалі, які організовувалися та проводили­ся спільними зусиллями ГО «Ка­м’янець-Подільське міське військово-історичне товариство» та Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника. На жаль, спочатку коронавірус, а потім – війна, стали на заваді проведенню фестивалів і таких заходів в Україні.

Кам’янець-Подільська РатушаЗала Магдебурзького праваКам’янець-Подільська Ратуша – один із музейних об’єктів, архітектурна пам’ятка XV-XVIII століть, розташована в цент­рі Старого міста, є важливою частиною історико-культурної спадщини Кам’янця-Подільського. На другому поверсі Ратуші розташовані захопливі музейні експозиції, серед яких «Історія Магдебурзького права та самоврядування на Поділлі, в м.Ка­м’янці-Подільському» та екс­позиція «Історія грошей», яка представлена двома залами. Саме в Ратуші ви можете побачити єдину в Україні відтворену залу Магдебурзького права.

 

 

Галерея мистецтвГалерея мистецтвГалерея мистецтв – простір історії та сучасної творчості, міс­це, де мистецтво розкриває свої найтонші грані. Один з об’єк­тів музею-заповідника. В 11 експозиційних залах поєднується багатство українського і світового культурного спадку. У залі іконопису XVIII-XIX століть відвідувачі можуть зануритися у світ духовності через витончені ікони, релігійні сюжети, увіковічені в мармурі та дереві. Західноєвропейське мистецтво дивує розкішними меб­лями, полотнами італійських і голландських майстрів, а також побутовими предметами, які привозили додому подільські аристократи.

Музей старожитностейМузей старожитностейОсобливої уваги заслуговують сучасні виставки. Наприклад, роботи Бориса Негоди, що алегорично передають дух козацької культури, чи мікровишивка Світлани Макаренко, яка дивує витонченістю. Музей старожитностей розташований у пам’ятці архітектури XV-XVIII століть – будинку вір­менського єпископа, який колись слугував торговим домом. Експозиція музею, що налічує понад тисячу експонатів, розміщена в чотирьох залах і внутрішньому дворику Вірменського торгового дому. Відвідувачі можуть ознайомитися з історією прадавніх племен, які населяли Поділля, їхнім побутом, військовою справою та віруваннями. Тут представлено експонати від найдавніших часів до хрещення слов’ян, включно з кістками доісторичних тварин, еволюцією знарядь праці, жіночими прикрасами мідно-кам’яного віку та періоду Давньої Русі. У внутрішньому дворику музею розташована експозиція лапідарію – колекція кам’яних скульптур давніх богів (13 оригінальних кам’яних ідолів та 1 копія), які вико­рис­товувалися в язичницьких обрядах до прийняття християнства. На другому поверсі будівлі розташована адміністрація Ка­м’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.

Виставкова зала на Соборній є частиною музейного комплексу та важливим культурним майданчиком міста. Вона є живим і динамічним простором для тимчасових експозицій, які не лише виконують просвітницьку функцію, а й збагачують культурне життя Кам’янця-Подільського, залучаючи до діалогу митців, науковців, туристів і місцевих жителів. Крім цього, виставки часто присвячені значущим подіям – ювілеям, історичним датам, пам’ятним постатям. Зала приймає як виставки з фондів музею, так і проєкти українських митців та науковців.

Туристично-інформаційний центрТуристично-інформаційний центр (ТІЦ) музею є тим помічником, який допомагає кожному мандрівнику розкрити багатогранність історичного міста. Один із важливих аспектів діяльності центру – це підвищення доступності інформації про музей для вітчизняних та іноземних туристів. Насамперед він займається популяризацією музейних об’єктів: Старого замку, Ратуші, Галереї мистецтв, Музею старожитностей і Виставкової зали. ТІЦ музею виконує значно більше функцій, ніж центр надання туристичної інформації. Він є відділом маркетингу, розвитку та комунікацій Кам’янець-­Подільського державного історичного музею-заповідника. Загалом основним завданням є розвиток музейної діяльності через вдосконалення комунікаційних стратегій і маркетингових заходів, що сприяють збільшенню популярності музею та покращенню взаємодії з від­відувачами. Збирання статистичної інформації музею, послуга «Шлюб за добу» в музеї, створення інформаційного контенту (інтерв’ю, аудіо- та відеомате­ріали), наповнення сторінок у соціальних мережах, організація екскурсій, співпраця з університетами міста – все це робота працівників відділу.

Протягом 135 років Кам’янець-Подільський державний історичний музей-заповідник слугує важливим центром не тільки для збереження культурної спадщини, але й для активного просвітницького розвитку. Він постійно розширює межі своїх послуг, пропонуючи новітні форми, які сприяють більш глибокому зануренню в історію. Сучасні аудіогіди, екскурсії об’єк­тами музею та Старим містом, вечірні костюмовані екскурсії у Старому замку, майстер-класи, квести, активна співпраця з навчальними закладами міс­-та, послуга «Шлюб за добу», тематичні виставки, нові проєкти, інтерактивні програми та різноманітні культурні події, які здатні задовольнити смаки навіть найвибагливіших відвідувачів – усе це те, що пропонує музей сьогодні.

Із кожним роком Кам’янець-­Подільський державний історичний музей-заповідник стає більш сучасним, відкритим для нових ідей, але дотримується найголовнішої – збереження і популяризацію нашої багатої культурної спадщини для наступних поколінь.

Інна ЛОЗІНСЬКА, завідувачка відділу маркетингу, розвитку та комунікацій Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника.