ІНКЛЮЗІЯ В АВТОШКОЛІ
У Кам’янці-Подільському побільшало можливостей, передусім для людей з інвалідністю, для яких на базі релокованого Харківського національного університету внутрішніх справ запрацювала спеціальна автошкола. Наразі навчання вже закінчила перша група.
БЕЗ БАР’ЄРІВ… 2030-го
Поява нової автошколи насамперед пов’язана з Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 р.
Одним із 420 проєктів, запланованих на 2023 р., стало відкриття автошкіл для людей з інвалідністю, які вже відчинили двері в Києві, Львові, Дніпрі, Кропивницькому та Кам’янці-Подільському.
Майбутні водії займаються протягом 11 тижнів у групах до 30 осіб. Левову частку, 7 тижнів, займає практика.
УЧИТИСЬ МОЖЕ БУДЬ-ХТО
Про створення такого осередку в нас спілкуємося з його керівником Олександром МАРУНЧАКОМ.
– Ідея з’явилася після евакуації Харківського національного університету внутрішніх справ до Кам’янця-Подільського. Саме на його базі й проводиться навчання, – розповідає пан Олександр. – Свого часу в Харкові вже існувала автошкола. Проте, звичайно, на рішення щодо відкриття цих курсів повпливала й програма «Без бар’єрів».
Тут усе розраховано на те, що не має бути перепон у житті. Зокрема, скористатися з наших послуг курсів можуть і військові. Іноді трапляється, що людина навчилася теорії та практики, але згодом втратила ногу на фронті. Або мала посвідчення водія, але зазнала важких поранень. У такому разі допомагаємо людині відновити навички практичного керування на спеціалізованому автомобілі.
Також співрозмовник зазначає, що навчатися тут можуть не лише люди з обмеженими можливостями. Навчальні групи змішані, що також є частиною інклюзивного підходу, оскільки в майбутньому в українському суспільстві не має бути розділення на категорії населення. Зокрема, послугами автошколи вже почали користуватися й курсанти та студенти університету, які цьогоріч розпочнуть очне навчання. Для них навички водіння стануть у пригоді під час професійної діяльності.
– Чим відрізняється навчання тут від звичайних курсів?
– Практично нічим, але в нас створено всі умови для навчання осіб з інвалідністю. Крім того, що можна отримати водійські посвідчення лише двох категорій В та В1 (легкові автомобілі, квадро- і трицикли. – Прим. ред.). Ми випустили вже одну групу, серед яких було четверо особливих людей. Усі учні перебувають в аудиторії та на рівних умовах отримують від викладача інформацію.
Однак, коли потрібен індивідуальний підхід, ми його застосовуємо. Зокрема, троє наших учнів із порушенням слуху отримують знання за допомогою жестової мови. Також навчальний корпус обладнаний пандусами та кнопкою виклику адміністратора.
– Чи є групи громадян, які не можуть навчатися водінню?
– Так. Але, чи можеш ти керувати автомобілем, вирішують лікарі. Я пояснюю будь-кому з учнів:
коли вони склали всі іспити та отримали посвідчення, все ще не є досвідченими водіями. Тому на дорозі потрібно поводити себе дуже обережно.
А з плином часу необхідні вміння та досвід з’являться.
Наразі водійське посвідчення вже отримав перший випускник автошколи – військовий Валентин ГОРБАЧЕВСЬКИЙ, який у боях з окупантами втратив кінцівку. Ще до служби воїн закінчив водійські курси, проте не встиг скласти іспит. Тепер, коли час з’явився, одразу ж звернувся до навчального закладу для перепідготовки.
– Я дуже щасливий. Тепер я «на колесах», максимально мобільний, зможу допомагати сім’ї, завжди бути в русі, – каже пан Валентин.
Тож, аби записатися до школи, охочі мають виконати декілька умов:
– пройти медико-соціальну комісію і отримати довідку про причину та групу інвалідності;
– пройти медогляд та отримати довідку про можливість керувати Т/С;
– подати до навчального закладу необхідний пакет документів: заяву на ім’я директора автошколи; копію паспорта громадянина України або документа, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство чи спеціальний статус; копію одного з передбачених Податковим кодексом документів із даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або повідомлення про відмову від його прийняття; медичну довідку, кольорову
фотографію 3,5х4,5 см.
Деталі за номером: 067-968-0828 (Олександр Марунчак).
Олександр ЩЕРБАТИХ.