НОВИНИ МІСТА
ЛИСИ ТАКИ ДОБІГЛИ…
«Чи добіжать лиси до міста?» – під такою назвою у травні ц.р. в «Подолянині» вийшла стаття про намагання дикої тварини накинутися на мешканців Довжка. Так ось, лиси таки добігли до центру – про це свідчать численні повідомлення містян у соцмережах із фото і лякливі коментарі.
Відреагували на мандри рудих гостей і відповідні служби – 5 серпня у пресцентрі міської ради відбувся брифінг.
– Згідно із законодавством, заборонено, тим більше у воєнний час, проводити відстріл та інші заходи зашкодження тваринам, – повідомив начальник міськуправління з питань надзвичайних ситуацій Юрій КРИЛОВ. – Департамент екології Хмельницької ОВА дає дозвіл на регуляцію популяції червоної лисиці. Відстріл проводиться за межами міста, але безпосередньо в місті це робити заборонено.
Начальник відділу безпечності харчових продуктів і ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Василь ПАВЛІКОВСЬКИЙ додав:
– На щастя, з початку 2024 року не зафіксовано жодного випадку зараження на сказ, але все-таки закликаю власників домашніх улюбленців, тобто котів, собак, інших м’ясоїдних, які потребують щеплення від сказу, обов’язково його зробити.
На думку голови районної організації УТМР Олександра ЮЗЮКА, в паніку впадати не треба.
– Я думаю, що найближчим часом ситуація і в країні, і в нашому місті нормалізується. Все прийде до норми. УТМР зможе допомогти, ми ніколи не відмовляли місту, завжди йшли назустріч, бо самі є його мешканцями.
Ми не маємо права нині вийти зі зброєю і знищити ту лисицю, та й не ставиться таке завдання. Треба вчитися співіснувати, але, якщо виникнуть випадки, які будуть загрожувати життю мешканців міста, тоді ухвалимо розумне рішення відповідно до норм чинного законодавства.
Принагідно зауважу: якщо ви побачили лисицю, не намагайтеся нагодувати її чи приручити, адже це тварина, яка народилася і виросла в дикій природі.
Хворі на сказ мають нетипову для дикої тварини поведінку. Це може бути агресія або, навпаки, тварина безбоязно підходить до людини. Може бути неспокійною, дезорієнтованою або здійснювати нехарактерні рухи. Може намагатися уникати води або без міри її пити. Хвора лисиця може видавати нехарактерні звуки, як-от скрегіт тощо.
Якщо ви стикнулися з вищезгаданими ознаками, важливо уникати будь-якого контакту з твариною та сповістити відповідні служби: поліцію, районну організацію УТМР, або ж зателефонувати в державну службу ветмедицини за номером: 4-14-14.
А БРДМ НЕ ДОБІГАВСЯ…
Принагідно на брифінгу дали коментар і щодо іншої проблеми, яка вже роками турбує кам’янчан – безконтрольне і таке, що загрожує довкіллю, на думку містян, курсування БРДМ каньйоном Смотрича в рамках туристичних маршрутів.
Поліцейський офіцер громади Олег ПРИХОДЬКО розповів, що правоохоронці розглядали офіційну скаргу:
– Суть скоєного правопорушення, на думку зявника, полягало в тому, що підприємець, який надає послуги БРДМ-турів, завдає шкоди пам’ятці природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон». Працівники Кам’янець-Подільського райуправління поліції це провадження сповна опрацювали. За цим фактом були внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розлідувань за ст.252 ККУ, тобто умисне знищення або пошкодження території, взятої під охорону держави. Дізнавач дійшов висновку, що в цій події відсутні ознаки кримінального порушення, і провадження було закрито.
Висловився з цього приводу на брифінгу і директор департаменту ЖКГ міськради Аракел МЕЖЛУМ’ЯН:
– Рішення виконкому міськради 2018 року, яким було затверджено маршрут БРДМ-турів, скасовано рішенням сесії в березні 2022 року. Також ми отримали висновок від Київського державного інституту судової експертизи, який чітко зазначив, що цей вид транспорту повністю демілітаризований, і він може пересуватися дорогами загального значення. До того ж отримали інформацію від правоохоронців, що ознак адміністративного чи кримінального правопорушень у діяльності підприємця немає.
Щодо геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Смотрицький каньйон», то, як стверджували на брифінгу посадовці, офіційні межі його не визначено, тому важко сказати, чи вторгаються туди машини. Правоохоронці додали, що малоймовірно, бо їздять вони подалі від скель, як було з’ясовано в ході слідства.
Утім усі підтримали ініціативу фахівців НПП «Подільські Товтри» щодо необхідності офіційно перевірити, чи не завдає маршрут шкоди річці Смотрич.
Сюзанна СИРОТЮК.