Субота, 21 Грудня 2024 р.
12 Вересня 2024

ФІЗИЧНА КУЛЬТУРА – АКТИВНЕ ЖИТТЯ

14 вересня – День фізичної культури і спорту України


В Україні в другу суботу вересня відзначається День фізичної культури і спорту. І, як це не банально, але саме фізична активність досі залишається одним з основних факторів здорового та повноцінного життя. Однак спорт позитивно впливає не лише на ваше фізичне здоров’я.

1. ФІЗИЧНІ НАВАНТАЖЕННЯ СПРИЯЮТЬ НАВЧАННЮ
НОВОМУ ПРОТЯГОМ ЖИТТЯ

2018 року Консультаційний комітет із настанов щодо фізичної активності, до якого входять науковці з провідних університетів США, зробив масштаб­-
ний огляд багатьох експериментальних досліджень впливу спорту на когнітивні функції моз­ку людини. Експерти дійшли висновку, що регулярні помірні та інтенсивні фізичні вправи сприяють покращенню пам’яті людини та її здатності навчатися в будь-якому віці. Також спорт допомагає знизити ризик розвитку нейродегенеративних захворювань у старості, включаючи хворобу Альцгеймера.

2. ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ ПОЛІПШУЮТЬ СОН У ЛЮДЕЙ СТАРШОГО ТА СЕРЕДНЬОГО ВІКУ

Спорт допоможе краще висипатися вночі та зранку почуватися сповненими енергії. Група науковців з університету Каліфорнії проаналізували близько 70 експериментальних робіт і мета­аналізів щодо зв’язку фізичних навантажень людини з якістю її сну. Вони дійшли висновку, що фізичні вправи покращують якість і тривалість сну в людей середнього та старшого віку, які до занять спортом мали з цим проблеми. У дітей та підлітків такої залежності не спостерігали. Але це не привід не привчати дитину до занять спортом.

3. СПОРТ ДОПОМАГАЄ ДОСЯГАТИ МЕТИ В ІНШИХ СФЕРАХ ЖИТТЯ ЛЮДИНИ

Спорт допомагає виховувати силу волі та самоконтроль. Такого висновку дійшли науковці університету Ноттінгем Трент (Велика Британія). У своєму дослідженню їм вдалося показати, що добре фізично підготовлені люди не мають проблем із самодисципліною, що допомагає їм без проблем досягати особистих і професійних успіхів.

4. ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ ДОПОМАГАЮТЬ ЗНИЗИТИ
ПРОЯВИ ДЕПРЕСІЇ ТА РІВЕНЬ СТРЕСУ

Низка досліджень послідовно доводить, що в людей, які регулярно займаються спортом, рідше діагностують депресивні розлади. Автори статті в журналі Neuropsychobiology від 2013 року припускають, що під час фізичних навантажень у мозку людини виробляються специфічні речовини – нейротрофічні фактори, які покращують роботу мозку і, можливо, зменшують прояви симптомів депресії.

5. ФІЗИЧНА АКТИВНІСТЬ ДАЄ БІЛЬШЕ ЕНЕРГІЇ, НІЖ КАВА

За даними журналу Geron­tology, приблизно 20-25% дорослих у світі скаржаться на відчуття постійної втоми. Регулярна фізична активність допоможе його побороти. Спочатку треба побороти втому, щоб піти до залу, де ви ще більше втомитеся, але пізніше це додасть енергії. Епідеміологічні дані спостережень за людьми з різним рівнем фізичної активності, зібрані протягом 1995-2005 років для статті в журналі Sports Health, свідчать, що регулярні заняття спортом справді допомагають побороти хронічну втому та почуватися сповненим енергії. Хоча досі немає точного наукового пояснення цього феномену.

***
2020 року ВООЗ оновила рекомендації щодо норм фізичної активності людини. На відміну від попередніх років, тепер радять не конкретну тривалість спортивних навантажень, а діапазон від мінімального до максимального числа хвилин на тиждень. Дорослим слід орієнтуватися щонайменше на 150-300 хв. вправ середньої інтенсивності, або 75-150 хв. інтенсивних фізичних навантажень щотижня. Дітям варто близько 60 хв./день приділяти аеробним вправам. Ідеться про швидку ходьбу, біг, їзду на велосипеді тощо. Експерти ВООЗ також радять зменшити періоди малорухливої поведінки. Тобто, якщо ви працюєте в офісі, то слід періодично вставати з місця і розминатися. Це допоможе запобігти низці захворювань, спричинених гіподинамією.
Навіть поза межами тренувань будьте активними: піднімайтеся сходами, а не ліфтом, ідіть на роботу пішки тощо. Фахівці рекомендують сидіти чи лежати не довше як 4,5 год. на день (звісно, тут не враховуємо нічний сон).
Рухова активність і фізичні вправи поліпшують роботу всіх систем та органів людини, запобігають розвитку серйозних захворювань, зокрема серцево-­судинних.
Фізичні вправи були важливими для українського народу з давнини, адже життя людей без­посередньо залежало від полювання, землеробства та опору войовничим чужинцям.
Звичною практикою для наших пращурів були «ігрища» між селами, тобто змагання з бігу, метання, стрибків, кулачних боїв. Професійне військово-фізичне виховання підлітків і юнацтва проводилося в князівських дворах та школах при монастирях. Згодом найсильніші й найспритніші юнаки поповнювали регулярне військо – княжу дружину.
Пізніше системою фізичної під­готовки прославилося україн­ське козацтво. Козаки Запорізької Січі були неперевершени­ми вершниками, лучниками, плавцями та борцями, при цьому розробили власне бойове мистецтво, яке не поступалося східним єдиноборствам.