Неділя, 16 Березня 2025 р.
27 Лютого 2025

ВІД ДОРІГ ДО РОЛЛС-РОЙСА

24 лютого міський голова Михайло ПОСІТКО дав пресконференцію для місцевих ЗМІ. Розмова велася як навколо актуальних питань, так і планів на майбутнє, в тому числі післявоєнне.

СЬОГОДНІ ГОВОРИЛИ – НАЗАВТРА ВІДКРИЛИ

У понеділок журналісти запитали в ме­ра, коли відкриється для проїзду частина вул.Князів Коріатовичів, де тривав ремонт кошторисом 2,8 млн грн, а у вівторок Михайло Володимирович повідомив громаді в соц­мережах, що автомобілі вже їздять відремонтованим покриттям.

– Це мало статися ще 15 лютого, але терміни відкриття змістилися через морози, які стали на заваді завершальному етапу ремонту – заробленню швів піщано-бетонною сумішшю, – розповів міський голова журналістам. – У нас розроблений проєкт і другого етапу – ремонту тротуарів. Найближчим часом буде оголошено тендер.

Зі слів мера, центр громади не обійде увагою і приєднані території – старостам відповідних сіл дано доручення визначитися з ремонтом доріг:

– Левова частина сільських магістральних шляхів – на балансі обласної служби відновлення автомобільних доріг, і, відповідно, ремонт – її справа. Але через пріоритетне спрямування кош­тів Державного й обласного бюджетів на оборону торік вироблено алгоритм взаємодії органів місцевого самоврядування з обласними службами. Було обстежено центральні магістралі, які ведуть в Острівчани, Ходорівці, Княгинин, Нагоряни, Рихту, Лісківці. Складений кошторис (50% – міський бюджет, 50% – обласний) протиаварійних ямкових робіт. За такою ж формою будемо працювати і цього року, знову йдеться про ямковий ремонт, очікувана вартість – близько 4-5 млн грн, і половину місто готове профінансувати. Але також є дороги сільські – з грунтовим покриттям. У міському бюджеті на розвиток сільських територій виділено 6 мільйонів, і певні суми будуть спрямовані на грейдерування цих доріг, підсипання щебенем тощо.

ВШАНУВАННЯ МАЄ БУТИ ГІДНИМ

Один із майбутніх планів – щодо реконст­рукції скверу Героїв.

– На превеликий жаль, війна продовжується, і ми обмірковуємо вшанування пам’яті кам’янчан, які полягли за незалежність країни. З таким проханням звертаються і родичі загиблих. Те, що реа­лізовано 2022 року в сквері Героїв, було тимчасовим рішенням. Аби гідно увіковічити пам’ять усіх захисників: і часів Другої світової, і російсько-­української війн, потрібне проведення відкритого архітектурного конкурсу, де фахівці представлять бачення щодо скверу пам’яті наших героїв минулого і сьогодення. Це не означає, що там нині розпочнуться ремонтні роботи – все буде, звичайно, вже після війни. Центральна частина міста вимагає глобального підходу, і не тільки в частині скверу Героїв. Ми сьогодні розмовляли на цю тему з народним депутатом Ігорем МАРЧУКОМ, який поділився своїм баченням, що було б добре не тільки розглянути питання самого скверу, а взагалі розширити цей новий план центральної частини міста разом із майданом Відродження, сквером «Гунські криниці», парком Ге­роїв Євромайдану.

На запитання журналістів щодо іншого меморіального місця – Алеї Слави, яка, на жаль, потребує продовження, мер зауважив, що використовуються варіанти розширення вхідної групи, що відтермінує потребу перенесення меж кладовища ближче до зеленої зони.

КОМУНАЛЬНІ ШЛЯХИ

Обговорення комунального транспорту роз­почалося із запитання про впроваджен­-ня без­готівкового розрахунку за проїзд, а завершилося новинами про придбання авто­бусів.

– Через воєнний стан ми не можемо оголосити новий конкурс на право пасажирських перевезень, договори продовжені ще на один рік. Тому поки йдемо шляхом здорової конкуренції та підсилюємо комунальне підприємство «Комунтранс­сервіс», – зазначив Михайло Володимирович. – Декілька автобусів отримали від міст-партнерів торік, наразі з Глогува їде ще один. Також передбачено 10 мільйонів гривень на закупівлю 6-7 комунальних автобусів. Вони будуть не нові, але у гарному стані. Виконуючи рішення виконкому щодо впровадження безготівкової оплати за проїзд, підписано договори, і найближчим часом відбудеться фізичний монтаж цієї системи. Ми не обмежуємося комунальним транспортом – стягування плати за проїзд, яке діє у Старому місті, буде автоматизовано завдяки спеціальному додатку.

У продовження теми комунальних підприємств поговорили і про «Спецкомунтранс», адже, попри придбання нових сміттєвозів, скарги на вивезення ТПВ не припинилися.

– Через постійні поломки ще старої радянської техніки були серйозні зриви вивезення сміття. Ми закупили шість нових сміттєвозів, і виникла потреба оптимізації самих маршрутів, тому що техніка потужніша, об’єми інші, є нюанси, адже не всюди встановлені євроконтейнери тощо, – повідомив мер. – Тому наразі триває технологічне налагодження. На якість роботи впливають і кад­рові проблеми – багато працівників були мобілізовані, а охочих їх замінити через специфічні умови праці бракує. Усі ситуації аналізуємо, надалі будемо напрацьовувати стратегічне бачення роботи з відходами, починаючи від просвітницької. Ось, наприклад, у Хмельницькому створено «Гуфі-центр» – простір для навчання розумному поводженню з відходами.

ЛІКИ, ВИБОРИ І ГРОМАДЯНИ

Розмова з журналістами вийшла тривалою і детальною. Отже, чим ще цікавилися журналісти, подаємо у формі «запитання-відповіді».
– Михайле Володимировичу, чи є в міської влади важелі впливу, аби проконтролювати виконання рішення держави про зниження вартості ліків із 1 березня?

– Відповідні завдання поставлені перед управлінням охорони здоров’я. Промоніторити ситуацію в аптеках ми зможемо, але щодо важелів… Тому будемо пропрацьовувати питання безпосередньо з державними органами – ОВА та РВА.

– Ви здійснюєте прийом громадян, а на що скаржаться кам’янчани найбільше?

– Дуже багато різної інформації щодо недоречності витрачання коштів куди-небудь, крім ЗСУ. Але в той же час щодня до мене надходять десятки звернень, приходять на прийом кам’янчани, які порушують здебільшого питання житлово-комунального господарства. Ми як влада, що обрана громадою міста, не маємо права зовсім ігнорувати думки громади, які викладені саме у зверненнях або на особистому прийомі. Намагаємося тримати баланс між допомогою нашим захисникам і розв’язанням життєвих питань.

– До речі, про вибори, нині в повітрі відчутний їхній аромат, а Ви балотуватиметеся знову?

– Хотілось би говорити про вибори, адже це означало б, що війна закінчилася. Але в умовах війни рано говорити про вибори. Можу сказати єдине, що проблем у місті є багато, їх усі потрібно вирішувати.

КОРОТКО ПРО ІНШЕ

Також із новин пресконференції:

– Тривають роботи над реалізацією спільно з ЮНІСЕФ проєкту облаштування простору для молоді з вразливих категорій населення.

– Найближчим часом місто безкоштовно отримає двісті табличок для ідентифікації найпростіших об’єктів укриття. Паралельно владу турбує неналежний їх стан, із чим планують боротися.

– У найближчих планах ЖКГ ямковий ремонт і розмітка доріг.

– Через збільшення серед мешканців громади людей з особливими потребами мер поставив завдання знайти кошти на спорудження пандусів для ветеранів війни, яким складно добратися до своїх помешкань.

– Кам’янець виграв міжнародний грант (65 тис. євро) для проєкту облаштування літнього дворика для читання книг, візуального перегляду відеоматеріалів тощо на території Центральної бібліотеки ім.Костя Солухи.

На запитання журналістів «Чи не американський грант?» Михайло Посітко відповів, що європейський, а щодо американських зазначив:

– Успішна реалізація проєкту USAID із встановлення когенераційних установок дала можливість отримати ще чотири установки загальною вартістю 10 млн євро в рамках тієї ж програми. Буквально в переддень зупинки фінансування USAID ці установки до нас уже приїхали. Але залишилося питання їх встановлення, комплектуючих, і на сесії міської ради, що планується на 6 березня, хочемо виділити на ці потреби 22 млн грн. Аби ви розуміли, що це установки Rolls-Royce, які вимагають відповідного обслуговування.