Вівторок, 01 Квітня 2025 р.
27 Березня 2025

БАТЬКАМ – ПРО ДИТЯЧИЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ!

Незабаром розпочнеться сезон літніх відпусток, тому темою розмови з начальником управління ДМС у Хмельницькій області Олегом ПАНЬКОВИМ стала виїзд за кордон із неповнолітніми дітьми.

– Олегу Михайловичу, які документи необхідно мати батькам для здійснення таких подорожей?
– Відповідно до ст.2 Закону України «Про порядок виїзду з України та в’їзду в Україну громадян України» в переліку документів, які дають право громадянину України на виїзд з України та в’їзд в Україну є паспорт громадянина України для виїзду за кордон. Саме цей паспортний документ посвідчує особу, підтверджує громадянство України, і дає право на виїзд і в’їзд в Україну. Якщо батьки планують подорож за кордон разом із дітьми, варто заздалегідь подбати про наявність закордонного паспорта у дитини та ознайомитися з інформацією щодо правил перетину кордону із дітьми на офіційному сайті Державної прикордонної служби України.

– З якого віку можна оформити дитячий закордонний паспорт?
– Міграційна служба області оформлює біометричні закордонні паспорти для дітей із моменту їх народження. Для отримання цієї адмінпослуги достатньо звернутись до будь-якого територіального підрозділу служби та подати:

l заяву-анкету (друкується працівником, який приймає документи);

l паспорт громадянина України у формі ID-картки (обов’язковий для осіб, що досягли 14-річного віку);

l свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави. Якщо батьки або один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, також подається довідка про реєстрацію особи громадянином України (у разі оформлення паспорта вперше із застосуванням засобів Реєстру);

l документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати;

l у разі оформлення паспорта особі, що не досягла 12-річного віку, або особі, яка не може пересуватись самостійно у зв’язку із тривалим розладом здоров’я, та яка потребує термінового лікування за кордоном, що підтверджується відповідною довідкою лікувального закладу, може бути подано одну фотокартку розміром 10х15 см для внесення відцифрованого зображення особи шляхом сканування.

До слова, заява для оформлення паспорта особі, яка не досягла 16-річного віку, подається одним з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників особисто або законним представником (згода іншого з батьків/опікунів не потрібна), тоді як заява для оформлення паспорта особою, яка досягла 16-річного віку подається особисто.

– Які вимоги до фото дітей?
– Дитину будь-якого віку можуть сфотографувати в підрозділі міграційної служби при подачі документів. Однак, якщо у вашої дитини (віком до 12 років) з фотографуванням можуть виникнути проблеми: лякається фотоспалаху чи не може всидіти на місці, тоді рекомендуємо скористатися послугами фотоательє та принести одну фотокартку, яка має відповідати наступним вимогам:

– розмір: 10х15 см;

– містить 70% обличчя;

– чіткі контури;

– білий фон, жодних сторонніх предметів;

– без дефектів.

Як показує практика, послугами фотоательє користуються батьки дітей віком до 3-х років.

– Яка вартість оформлення дитячого біометричного паспорта?
– Вона не відрізняється від вартості адмінзбору при оформленні дорослого та становить: 1042 грн (протягом 20 робочих днів); 1682 грн (протягом 7 робочих днів). У разі виготовлення такого документа у консульських установах України за кордоном сплачується також консульський збір.

– Чим відрізняється дитячий закордонний паспорт?
– Закордонний паспорт дітям до 16-ти років оформлюється на 4 роки, а після 16-ти років – на 10. Діти до 12-ти років не здають відбитків пальців, тим не менш такий паспорт зберігає статус біометричного і дає дозвіл на безвізовий в’їзд до ЄС, після 12-ти років ця процедура є обов’язковою. Підпис дитини при оформленні паспорта ставиться, починаючи із 14-ти років.

– Де можна подати документи на оформлення біометричного паспорта?
– Всі територіальні підрозділи міграційної служби надають адміністративні послуги з оформлення та видачі біометричних паспортних документів (як паспорта громадянина України для виїзду за кордон так і паспорта громадянина України у вигляді ID-картки). Подати документи на оформлення закордонного паспорта можна у будь-якому підрозділі служби, попередньо скориставшись сервісом «Електронної черги» та обрати зручний час і дату для відвідування підрозділу або ж у порядку поточної черги «сьогодні-на-сьогодні». На сьогодні проблем із чергами взагалі немає. Дізнатись графік роботи підрозділів та їх адреси мешканці області можуть за телефоном «гарячої лінії» Управління за номерами: (0382) 65-03-06, 093-273-85-10 або ж на сайті ДМС України.

Хмельничани та мешканці області можуть звернутись за адресами:

– вул.Кам’янецька, 47 (Хмельницький відділ №1);

– вул.М.Мазура, 4 (Хмельницький відділ №2);

– вул.М.Грушевського, 87 (Управління ДМС у Хмельницькій області).

– Як мешканці області можуть дізнатись про готовність закордонного паспорта?
– Перевірити стан виготовлення власного документа можна за допомогою сервісу «Перевірка стану оформлення документів», що знаходиться на сайті Державної міграційної служби України. Цей сервіс допомагає відстежити статус оформлення паспортного документа від моменту його подачі аж до моменту його доставки до підрозділу. Він є безкоштовним та доступним у будь-який час.