Неділя, 14 Липня 2024 р.
10 Квітня 2024

СТОП, ШАХРАЙ!

Відповідно до Кримінального кодексу України, шахрайство визначається як заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (ст.190 КК України). Обов’язковою ознакою шахрайства є добровільна передача потерпілим майна або права на нього.

Тоді, коли більшість українців намагаються жити в умовах збройної агресії рф та допомогати нашим захисникам, шахраї вже підлаштувалися під реалії війни і створюють все нові схеми для обману громадян.
Зокрема, прокурорами Кам’янець-Подільської окружної прокуратури 2023 року здійснювалося процесуальне керівництво у 161 кримінальному провадженні, які належать до категорії кіберзлочинів. Лише від початку цього року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості та розпочато досудове розслідування у 26 кримінальних провадженнях за фактами шахрайства.

Інтернет-шахрайство – один із найпоширеніших видів, адже правопорушники, зловживаючи довірою, вводять в оману людей і діють дистанційно. До основних схем, які використовують зловмисники належать:
– ваші рідні безвісти зникли або потрапили у біду;
– фейкова фінансова допомога або збір коштів;
– фіктивні інтернет-магазини із продажу неіснуючого товару;
– віруси-шифрувальники й інше шкідливе програмне забезпечення;
– інтернет-жебрацтво;
– ви виграли цінний приз.
Наведений перелік невичерпний, оскільки шахрайство набуває все більш нових форм, а кількість жертв, котрі потрапляють до їхніх спритних рук, зростає.
Аби не стати жертвою шахрайства, користуйтеся надійним алгоритмом дій: не відповідайте на сумнівні повідомлення, не телефонуйте за вказаними телефонними номерами, не переходьте за посиланнями, які містяться у таких повідомленнях, не розголошуйте та не надсилайте нікому в жодному разі своїх персональних даних, терміну дії платіжних карток та CVC-код (три цифри на зворотному боці картки).
Якщо ви все ж таки стали жертвою шахраїв або ж маєте підозри щодо злочинної діяльності, обов’язково повідомте про це правоохоронцям. Не дайте ошукати себе й інших.

Шахрайство (без кваліфікуючих ознак) карається штрафом у розмірі 2000-3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк 200-240 годин, чи виправними роботами на строк до 2 років, або обмеженням волі на строк до 3 років.

Кам’янець-Подільська окружна прокуратура інформує.