П'ятница, 09 Травня 2025 р.
2 Березня 2023

ГІРСЬКИЙ ВІТЕР НАВІЯВ БРОНЗУ І «СЛАВУ УКРАЇНІ!»

Днями в грузинському містечку Бакуріані завершився чемпіонат світу з фристайла. Для наших представників у лижній акробатиці він виявився найкращим за часи Незалежності, адже збірна України здобула дві бронзові нагороди та посіла п’яте місце в загальнокомандному рейтингу.

Олександр Окіпнюк другий праворучЕмоціями від виступу з чита­ча­ми «Подолянина» поділився випускник факультету фізичної куль­тури К­ПНУ ім.Івана Огієнка Олександр ОКІПНЮК, який став призером у командних змаганнях:

­ Після того, як 4 лютого завершився етап Кубка світу в Дір­Веллі (США), ми переїхали в інше аме­риканське містечко Парк­Сіті, де тиждень готувалися до світової першості. А далі був складний маршрут: Солт­Лейк­Сіті ­ Атлан­­
та ­ Франкфурт­на­Майні ­ Тбілісі ­ ­Бакуріані.

­ Як акліматизувалися в таких умовах?

­ Важко (сміється). Адже різниця в часі між Дір­Веллі та Бакуріані була аж 11 годин. Та й погодні умови в Грузії були несприятливими: постійно дув сильний вітер, який заважав відпрацьовувати заздалегідь підготовані до чемпіонату світу стрибки. Замість цього під час тренувань довелося виконувати простіші базові стрибки на потрійних трамплінах. Але навіть там через пориви вітру пропустили одне тренування.

До Грузії акробати прибули 16 лютого, а вже за три дні вони втрутились у боротьбу за на­городи в командному розря­­ді. До української команди вві­йшли Анастасія Новосад, Дмит­ро Котовський і Олександр Окіпнюк.

Програма виступів складалася з двох фіналів. У першому з них змагалися шість команд, а після зняття з турніру збірної Швейцарії їх залишилося п’ять. Тож, аби кваліфікувалися до «суперфіналу», куди потрапляли 4 команди, Україні потрібно було не посісти останнє місце за підсумками трьох стрибків.

Проте наша трійка опинилася за крок від вильоту. Олександру Окіпнюку та Дмитру Котовському не вдалося на 100% впоратися зі стрибками, за що судді їм знизили оцінки. На щастя, українська збірна все ж випередила канадців, а в «суперфіналі» ви­явилася кращою за конкурентів із Казахстану та виборола бронзові нагороди.

­ Так, ми із Дмитром допустили по­милки на приземленні, ­ пояснює Олександр Окіпнюк. ­ Особис­то ме­ні завадив вітер. Не вдалося зорієн­туватися на призем­ленні, адже стри­бав із невисокою швидкістю. Це доволі дивно, за відчуттями все складалося добре, але ці враження були хибними. Кожен налаштовувався на кращий виступ, чекали від себе більшого, але це спорт. Проте я радий, що ми таки змогли здобути нагороду світової першості.

­ Як місцева публіка поставилася до представників України?

­ Це окремий приємний момент, адже нас постійно підтримували. Трибуни вигукували «Слава Україні!» і загалом були в захваті від наших виступів та здобутих нагород.

Після цього у своїй індиві­дуальній першості виступили українки. Найвищі місця серед наших посіли хмельничанки. Анастасія Новосад стрибнула на ще одну бронзу, а Ольга Полюк посіла дев’яте місце. А ось чоловічі змагання опинилися під загрозою зриву через той же сильний вітер. Кваліфікація в лижній акробатиці мала відбутися 21 лю­того, однак натомість організаторам довелося проводити і ква­ліфікаційні стрибки, і фінал аж 23­го числа.

За словами Олександра Окіпнюка, це виявилося додатковим викликом і потребувало постійної концентрації:

­ Підтримували фізичний стан, оскільки вся команда розуміла, що можуть бути такі умови. Попри постійні перенесення змагань, ми старалися максимально налаштуватися на хороший виступ. У кваліфікації стрибок вдався, а коли настав час фіналу (туди проходили 12 найкращих. ­ Прим. ред.), погодні умови ще погіршилися. Це трошки психологічно повпливало на виступ, я допустив помилку при приземленні та опинився на дев’ятому місці в підсумковому протоколі.

Попри закінчення головного старту року, сезон усе ще триває. Тепер на українських лижних акробатів очікують два фінальні етапи Кубка світу, перший з яких, у швейцарському Енгадіні, відбудеться вже 5 березня.

Олександр ЩЕРБАТИХ.