Четвер, 26 Грудня 2024 р.
5 Грудня 2024

КАБУЛ ПЛИВЕ ЧЕРЕЗ АТЛАНТИКУ

Кам’янчанин Павло БілоусАтлантика – величний, але нещадний океан, який століттями випробовує най­сміливіших. Переплисти його лише за допомогою весел – це виклик, що здається неможливим. Проте команда з двох українців і двох британців, ветеранів бойових дій, наважилася на такий відважний крок. Їхня експедиція «Веслуємо за Україну» об’­єд­нала мужність, силу духу і прагнення довести, що немає нічого недосяжного. Перед стартом екс­педиції «Подолянин» поспілкувався з одним із учасни­ків – кам’янчанином, молодшим сержантом ЗСУ, учасником російсько-української війни Павлом БІЛОУСОМ (позивний «Кабул»), який розповів про підготовку, труднощі та мотивацію.

– Павле Леонідовичу, як Ви дізналися про цю експедицію?
– Мій товариш, один із учасників експедиції, пластун, уже давно готувався до цього. Власне, він і дав мені контакти організатора. Я зателефонував, запитавши, чи буде щось схоже в майбутньому. Він відповів: «Поки нічого невідомо». Але буквально через тиждень подзвонив і сказав: «Слухайте, в нас так склалося, що два учасники відмовилися. Ви можете їхати?». Я одразу запитав у дружини, яка мене підтримала, як завжди. І я погодився.

– Отже, Ви почали готуватися?
– Так. Оганізатори попередили, що треба підготувати документи. Я все оформив, бо ще можу виїжджати за кордон.

Кам’янчанин Павло Білоус– Яка мета експедиції «Веслуємо за Україну»?
– Наша команда складається з чотирьох людей. Кожен із нас має фізичні та емоційні шрами війни. Ми маємо переплисти Атлантику на човні, веслуючи. Ми всі – ветерани, всі поранені. Але це нас не зупиняє. Мета полягає в тому, щоб підвищити обізнаність про людську ціну війни в Україні, а також зібрати кошти для Invictus Games Foundation (Міжнародний спортивний захід з адаптивних видів спорту серед ветеранів та військовослужбовців, які зазнали поранень, травм чи захворювань, виконуючи свої військові обов’язки) і, звісно ж, на допомогу українській армії.

– Хто є організатором цього проєкту?
– Організатором і капітаном є колишній Ко­ролівський морський піхотинець та рекордс­мен-весляр на Атлантичному океані Лі СПЕНСЕР. Переживши травму, яка змінила його життя, Лі встановив рекорд Гіннесса як перша людина з обмеженими фізичними можливостями, яка перетнула Атлантичний океан самостійно та без підтримки. А тепер він береться за ще один виклик – очолити екіпаж із чотирьох поранених і травмованих військовослужбовців, які веслуватимуть 3000 миль через Атлантику, щоб зібрати життєво важливі кошти для України.

– Скільки часу триватиме експедиція?
– Близько двох місяців, залежно від погодних умов і фізичного стану команди. Ми стартуємо на початку грудня з Канарських островів і пливемо до Барбадосу.

– Чи маєте, пане Павле, досвід у веслуванні?
– Досвід маю тільки на річках, на байдарках і каяках. А океан побачив уперше тільки нещодавно.

– До експедиції готуєтеся фізично і мо­рально?
– Морально нас готують, пояснюють, як ви­тримати морську хворобу, дають фізичне навантаження та графік вахт. Ми будемо вес­лу­вати по черзі цілодобово: вдень дві години гре­бемо, дві – спимо. А вночі три години через три.

– А які умови?
– Умови спартанські. Їжа – переважно британські сухпайки, трохи й українських. Є опріс­нювач води. Зв’язок буде супутниковий, іноді зможемо телефонувати додому. Але попри все ми покажемо світові силу українців і надихнемо інших боротися за свої мрії, як би складно це не було. Попереду понад два місяці веслування через хвилі й бурі. Експедиція нескорених – це не просто боротьба з океаном, це символічний крок до об’єднання та підтримки України в найважчі часи. Бажаємо всій команді незламної сили і спокійних хвиль. Їхня історія надихає і нагадує, що неможливе стає можливим.

Сюзанна СИРОТЮК.