ТЕПЕР У МЕНЕ ДВІ ДОМІВКИ
Їхали світ за очі. От куди веде дорога, туди й повертали кермо автомобіля. Жодного обдуманого маршруту, лише б вирватися, бо щосекунди ти, як на мінному полі. Ці згадки важко даються Тетяні ЖУРАВСЬКІЙ. Із рідного Харкова її виганяла війна, просто в одну мить приклавши дуло до скроні. Як і мільйонам українців, які 24 лютого опинилися на межі життя й смерті.
НА ВОЛОСИНЦІ
Із першого дня повномасштабного вторгнення північна столиця України опинилася в епіцентрі воєнних дій. Агресор намагався ввірватися і з тріумфом ввійти в місто, проте отримав відважний опір і відступив. Невдачі на суші компенсували ракетними атаками з повітря. Тетяні Євгенівні не потрібно було вмикати телевізор, адже всі жахіття відбувалися чи не під її вікнами.
– Ми живемо подалі від багатостраждальної Салтівки, але чули кожен удар. До нас доносилися і вуличні бої, і автоматні черги, і обстріли з крайніх районів, куди заходили БТР та військова техніка. Відверто думалося, що цей жах із дня на день завершиться, і сильним світу цього вистачить здорового глузду зупинити божевілля. А воно тільки наростало, бомби падали, немов дощ із неба, – з болем згадує жінка.
Перший снаряд у її будинок прилетів 28 лютого, наступного дня – інший. У квартирі повибивало вікна, пошкодило стіни, а металеві вхідні двері під’їзду нагадували решето. Багатоповерхівка неподалік узагалі залишилася без стіни.
– Того разу я з чоловіком Олександром ходили в бювет по воду. Якраз повернулися додому, як пролунав вибух. Зачепило перший поверх, але дім встояв. Тоді постраждали 9 наших сусідів, з якими декілька секунд тому бачилися. Якби на йоту затрималися на вулиці – це міг бути кінець. Ми дивом залишилися живими, – ледве стримує емоції Тетяна Журавська. – Люди не готувалися до такого, перебіжками пробували скупитися в продуктових магазинах, що єдині продовжували працювати. Все інше завмерло, місто поринуло в кому.
Ніхто вже більше жодних примарних ілюзій про мир і спокій вже завтра не плекав, єдина думка в голові – порятунок. Як зізнається наша героїня, збори відбувалися, як у тумані. Ноги підкошуються, руки не слухаються, якось на автоматі подружжя вхопило речі першої необхідності, документи, продукти, декілька одежинок. Ще на початку окупації знайшла в собі сили нарахувати заробітну плату працівникам, не чекаючи кінця місяця. Працюючи головним бухгалтером на приватному підприємстві, не могла залишити колектив у такій небезпеці з порожнім гаманцем. Вирішили виїжджати на світанку, коли гатили менше, пакувалися вночі. Пам’ятають, як забивали вікна покривалами, аби світло не виходило назовні, щоб не порушувати світломаскувального режиму.
Так пані Тетяну ніхто не вщипнув, і вона не прокинулася від того жаху. О 6-й ранку разом із двома пасажирами – парою домашніх улюбленців чихуахуа – Журавські вирушають у «дорогу смерті».
Нестерпно було їхати напівзруйнованими знайомими місцями. Школа, де навчався син Тетяни Євгенівни, перетворилася на груду будівельного сміття. На місто парків, фонтанів та унікальної архітектури зійшов справжній армагедон. Швидко покинути місто було нереально. Тьма людей кинулася навтьоки, і довжелезні затори забили виїзд із Харкова.
– Найстрашніше, коли ти не знаєш, чи проїдеш наступний квартал. Касетні снаряди летіли з усіх боків. Чоловік мав відвезти на базу службовий автомобіль, я ж вела власне авто. Момент – і між нами вибух. Тоді, як кажуть, усе життя промайнуло перед очима. Метр уперед, метр назад – і ми разом із нашим транспортом піднялися б у повітря. Завдяки якимось вищим силам і я, і він вціліли.
Відбулися без подряпин, однак нерви в Олександра Вікторовича не витримують. Від постійної напруги його прихопив інсульт. Лікувалися на колесах, у знайомих взяли ліки – і знову за кермо. Між двома ризиками харків’яни обирали менший. Хвороба виявилася не такою підступною, як «рятувальна» спецоперація сусідів.
У тій смертельній загрозі новий день, як новий день народження. Агресор обрав мішенню мирне населення, тому кожен ходить над проваллям. Тетяна Євгенівна пригадує, як уже в перші хвилини окупації ледве не потрапили під ворожі удари.
– 23 лютого ми відпочивали з друзями за містом і поверталися пізно ввечері. Благополучно діставшись додому, вранці дізналися, що товариш із нашої компанії їхав саме тоді, коли почалися перші атаки. Машину повністю побило, на щастя, він неушкодженим дістався до спокійного місця. Ми теж могли затриматися, і невідомо, чим би обернулося, якби вторгнення застало нас на шляху.
КРАПЛИНКА РАДОСТІ ПОМІЖ ОКЕАНУ СТРАЖДАННЯ
Із горем навпіл родина нарешті виїхала на відносно тиху територію. Позаду – руїни, попереду – невідомість. На атакований руснею Київ тримати курс не варіант. Якщо на захід, то спочатку в голову приходить Львів. Трохи перевівши подих, подалі від гарячих подій, – так гадали Журавські. Зустрічаючи блокпости з українськими військовими, на душі легшало, бо країна під надійним захистом, вони нізащо не віддадуть її ворожим зайдам. Ділилися із захисниками своїми припасами: «Їм потрібніше, а ми ще прикупимо в дорозі».
– Я вважала, що після 24 лютого не зможу більше сміятися. Серед усього цього лиха наповнюєшся тільки відчаєм. Але, коли 8 березня на блокпосту до твого авто підходить військовий і дарує незнайомій жінці букет квітів, отой ендорфін зривається в тобі, наче з ланцюга. Я вперше тоді плакала не від болю, а від радості, – каже пані Тетяна.
МАВ БУТИ ПЕРЕВАЛОЧНИМ ПУНКТОМ, А СТАВ ПРИХИСТКОМ
Цілі 4 дні з перервами на нічліг мігранти «жили» в машині, поки їх не привело в Хотин. Інтернет підказував, що вибір місць для перепочинку різноманітніший у Кам’янці, тож рушили туди. Вирішили зупинитися в одному з хостелів Старого міста на одну ніч, та у відповідь від адміністратора почули: «Ви прокинетеся вранці, подивитеся на вид з вікна і не захочете покидати це місто».
Працівниця як у воду дивилася. Кам’янець-Подільський широко відкрив обійми для харківських переселенців, а разом із ними для десятків тисяч внутрішньо переміщених осіб, які відшукали тут не лише новий дах над головою, а й розуміння, підтримку та друзів.
– Кам’янчани неймовірні. Включитися в таку масштабну програму допомоги, організувати безкоштовне харчування, житло, йти назустріч у проблемних питаннях – ми відчували, як наша біда болить і вам. Війні нас не зламати, бо ми тоді збираємося в один гурт, – переконана героїня.
Тетяна і Олександр затрималися в місті над Смотричем уже майже на 8 місяців. На початку зіткнулися і з квартирним переполохом та ціновим ажіотажем, платили за житло і по 500 гривень на добу. Одного разу мимоволі почули, як чоловік розповідав товаришеві, що квартиру здає за довоєнною вартістю, не може на чужому горі спекулювати, і підійшли до нього.
З того часу і до сьогодні винаймають це житло.
А далі треба було жити далі, бо в чотирьох стінах легко з’їхати з глузду. Знаходили розраду в мандрах і екскурсіях.
– Харків – сучасний поліс, у вас же полонить магія минувшини. Місцина створена для того, щоб десь виїжджати на вікенди, не сидіти вдома. Злочин – не гуляти цими стародавніми вуличками, не споглядати столітні вежі кам’янецької фортеці, не торкатися і не вивчати нашу історію, яка дає розгорнуту відповідь, чому все це сьогодні з нами коїться, – розмірковує Тетяна Євгенівна. – Відвідали Хотин, Меджибіж, Бакоту, Чернівці, Хмельницький, і по декілька разів, по колу. А краєвиди – то окрема тема. Ось на що можна дивитися вічно. На Слобожанщині ліси штучно висаджені, тут – у всій природній красі: соковитіші, зеленіші, пахучіші.
Вилазки були на вихідні, а в будні лікували рани волонтерством. Навколо стільки «братів і сестер по лиху», і їх щоразу більшало. Підказати новоприбулим, допомогти адаптуватися в незнайомому місті – Журавські пам’ятали, що ще вчора були такими ж розгубленими «сліпими кошенятами». Хто плестиме сітки в «Розмаї» – Тетяна, хто братиме участь у благодійних акціях – Тетяна, хто приєднається до соціальних проєктів фонду «SOS: Штаб громадянської оборони» – Тетяна, хто бігтиме марафон на підтримку ЗСУ – Тетяна. На пару з чоловіком вона працювала в сток-центрі, виконуючи адміністративні функції та сортуючи одяг для переселенців. Їхня віддача, бажання бути корисними у важкий період не могли не помітити: подружжя волонтерів нагороджено подякою міської ради за волонтерську діяльність, громадянську активність у національному спротиві.
Знаходить час непосидюча Тетяна Журавська й на братів наших менших. Тікаючи від бомбардувань під Уманню, вони помітили бездомну перелякану собачку, яка тинялася в полі холодна і голодна. Наша співрозмовниця, ще та собачниця, забувши про стрес, не змогла пройти повз (де двоє чотирилапих, там знайдеться їжа і для третьої) та намагалася її спіймати. Тваринка після кожної спроби тікала, так і не пішла до рук. Усю дорогу жінка картала себе за це. У Кам’янці намагалася реабілітуватися, підібрала котика й знайшла йому люблячих господарів. В їдальню для переселенців приходила не обідати, а набрати залишків для дворняжок. Із дому без корму не виходить, підгодовує вуличних собачок і котиків, шукає для них дім.
– Допомагаючи іншим, допомагаєш собі – це не голосні слова, а теорема, перевірена на собі, – вважає вона. – Я, корінна харків’янка, навіть у думках не полишала свого міста, ні разу не сумнівалася, що зустріну там старість. Свій балкон перетворила на оранжерею і так шкодую, що зо три десятки виплеканих за багато років квітів мене не дочекаються. Виявляється, можна покинути і обжите місце, і квартиру, і улюблену справу, все матеріальне стає таким дріб’язковим. Ноги-руки є – заробимо. З війною прийшло справжнє усвідомлення ціни миру.
ВІВ НЕ НАВІГАТОР, А РІДНА КРОВ
Наша героїня хотіла б познайомитися з Кам’янцем-Подільським геть за інших обставин. Не в статусі ВПО, а з туристичним рюкзаком на плечах та картою, навідатися в гості до рідні й вести вечорами теплі бесіди за чашкою чаю. Приїзд харків’ян до міста над Смотричем можна вважати певним знаком зверху.
– Якось мій батько згадав, що в Кам’янці жив прадід. У нього було двоє дітей Еня і Яків, більше жодної інформації про них. Це мене настільки надихнуло, близькі люди могли бути зовсім поруч, – розповідає з піднесенням Тетяна Журавська. – Завдяки волонтерству, доля мене звела з прекрасними людьми, серед яких Леонід Гурман, Маргарита Шопник, Наталя Галецька. І, о диво, всі вони зналися з моєю двоюрідною бабусею Енею Розенштейн. Наскільки мені було приємно дізнатися, що вона користувалася авторитетом у місті, протягом тридцять одного року викладала англійську мову в К-ПНУ ім.І.Огієнка, була інтелігентною,
комунікабельною та освіченою людиною. З Наталкою Еня Йосипівна взагалі жила по сусідству й настільки огорнула її сім’ю теплом і приязню, що вони вважали її своєю бабусею. Своїх дітей вона не мала. Не стало Ені Розенштейн 2007 року, тож шанс побачитися з близькою людиною був, та не судилося.
Тепер переселенка точно знає, що в неї дві домівки. У її серці викарбувалося окреме місце для Кам’янця-Подільського, який обійняв і обігрів. Каже, що людяність – потужна сила українців, яка допоможе вигнати ворога. Тому Тетяна не шукає роботу, щоб не підвести працедавця, бо сидить на валізах, кожною клітинкою сподіваючись на чимшвидше повернення додому. Адже це свідчитиме про найзаповітніше – нашу Перемогу.
Юлія ЛІЧКЕВИЧ.