ЧИМ БІЛЬШЕ ГРОМАДА СПОЖИВАЄ – ТИМ БІЛЬШЕ СТРАЖДАЄ
5 грудня Україна зазнала восьмої масованої ракетної атаки країни-терористки. На жаль, російські ракети влучили в деякі об’єкти енергетичної інфраструктури. Хмельниччину не зачепило, але через аварії графіки відключень перестали діяти. Міський голова Михайло ПОСІТКО поінформував громаду, що в місті та районі здійснено аварійні відключення електроенергії – всі чотири черги, енергетики цілодобово працюють, щоб якнайшвидше все полагодити.
А напередодні, 30 листопада, відбулося чергове засідання міського штабу цивільної оборони, на яке запросили представників відповідальних служб і журналістів, аби роз’яснити кам’янчанам, чому одні будинки сидять без світла більше як добу, інші – декілька годин, а дехто постійно з електроенергією.
Черги відключення, списки вулиць, аварійне вимкнення формує не міська рада, а енергетики. У нашому місті це Кам’янець-Подільський РЕМ, що підпорядковується АТ «Хмельницькобленерго». За словами головного інженера РЕМ Віктора ХВОРОСТОВСЬКОГО, вся Україна працює за одними правилами: «Укренерго» доводить до всіх обленерго ліміти споживання по кожній області. З області через чергового диспетчера надходить інформація в РЕМ, яким має бути обмеження по нашому місту та району. Формується черга планових відключень. Якщо ж ліміт перевищується, застосовуються аварійні відключення для уникнення перевантажень мереж:
– Наприклад, планово ми вимкнули І і ІІІ черги, але бачимо, що цього недостатньо, бо споживачі, в яких увімкнули електропостачання, активно його використовують. Тож оскільки не вдається зменшити навантаження, вже в аварійному режимі вимикаємо споживачів інших черг.
До нас теж надходять скарги від споживачів про те, що деякі райони вимикають, а деякі – ні. Пояснюємо: не вимикаємо, бо на цій лінії об’єкти критичної інфраструктури. Це не лише лікарні, а й насосні станції, котельні, військові об’єкти, водогони, вокзал. Ці лінії не вимикаються, тому, відповідно, в споживачів також є електроенергія. На сьогодні немає технічної змоги вимкнути світло в споживачів і залишити лише критичну інфраструктуру. Коли будувалися мережі, відокремлення не було передбачено.
– Мережі до стратегічних об’єктів можуть бути знеструмлені при суцільному блекауті, – продовжує головний інженер РЕМ Віктор ХВОРОСТОВСЬКИЙ. – Тому хочу звернутися до споживачів, які мають світло цілодобово, з проханням економити! Чим більше ми будемо економити, тим коротшими будуть відключення.
Якщо раніше, коли вмикали побутових споживачів, навантаження було трикратним, то нині вже майже 5-кратним. Усі намагаються швидко ввімкнути електроприлади. Але просимо робити це помаленьку, тому що вночі на Данила Галицького, 13-А вже горіли запобіжники на рубильниках.
Віктор Георгійович доповів, що промисловість із розумін-ням поставилася до ситуації. Кабельний завод і «Преттль-Кабель» перейшли на нічний режим роботи, «Модуль» і «Подільський цемент» зменшили споживання. Заводи, які не мають аварійно-технічної броні, теж економлять.
На такий крок мають піти і магазини, аптеки, кафе, офіси, які використовують сіті-лайти та рекламні вивіски. Муніципальна інспекція проводить рейди, складає приписи, однак поки не всі власники є свідомими.
Головний інженер КП «Міськтепловоденергія» Василь ТАРАСЮК повідомив, що всі котельні працюють без проблем:
– У нас своє живлення і кабельні лінії. Проблеми з опаленням маємо там, де теплоносій надходить через індивідуальні теплові пункти та квартальні насосні станції. Це тримаємо на контролі й намагаємося вирішити.
Правда, в деяких районах є перебої з водопостачанням. Перші поверхи і одноповерхові будинки ми забезпечуємо, а ось у деяких багатоповерхівках вода не піднімається вище 5-го поверху. Перебої ці тягнуть за собою проблеми і в міській лікарні, а саме у відділенні гемодіалізу. Ми виїжджали на місце і побачили, що чайник можна набрати, але виконати процедуру на штучній нирці неможливо, бо не вистачає тиску води. Наші спеціалісти вже підібрали насос. Плануємо там облаштувати маленьку станцію. Якщо не буде тривалих відключень світла більше ніж на пів доби, то проблему вирішимо.
До речі, місто вже закупило генератори для резервного живлення насосних станцій і чекає на їхню доставку. Крім того, депутати прийняли програму компенсації з міського бюджету до 50% вартості генераторів, закуплених мешканцями багатоповерхівок. Бюджет програми – 5 млн грн. Департамент ЖКГ має підготувати адреси, які найбільше страждають від знеструмлення. Саме їм запропонують скористатися цією програмою.
Директор КП «Міськліфтсвітло» Борис ЧОРНИЙ пояснив, чому не вимикають вуличне освітлення з 16.00 до 19.00. Це робиться насамперед для того, щоб дорослі та діти безпечно дісталися до домівок. Ще одна причина – потужність споживання вуличного освітлення є низькою і рівноцінна використанню електроенергії чотирьох багатоповерхівок, в яких усе на електриці.
І на завершення начальник управління освіти Сергій МЕЛЬНИК розповів про 8 пунктів незламності, що діють у закладах освіти, і додав, що наразі працюють над створенням додаткових: у селищі Смирнова, на Польських фільварках, Підзамчі та Довжку:
– Усі забезпечені генераторами і мають 10-денний запас пального для їх роботи. Розгорнуті місця, де можна підзарядити телефони, для відпочинку та ігрові майданчики для дітей, є елементарне освітлення і продукти, запас технічної та питної води, термоси на 20 літрів. Призначені відповідальні особи, оскільки пункти за рекомендаціями мають працювати цілодобово. Також тут із 8.00 до 17.00 чергують медсестри, які є в навчальних закладах, та психолог.
Працівники ДСНС надали рекомендації щодо техніки безпеки і пожежної безпеки.