СОБОРНА: 17 РОКІВ КОНЦЕПЦІЙ
Наприкінці минулого року міська влада оголосила конкурс на найкращу містобудівну, планувальну, естетично-художню концепцію вулиці Соборної. До участі запросили архітекторів, художників, авторські колективи. І нагороду пообіцяли – преміальний фонд має розмір двісті тисяч гривень.
Заявки для конкурсу на найкращий ескізний проєкт реконструкції та організації громадського простору цієї вулиці приймалися департаментом містобудування та архітектури до 17.00 27 квітня 2023 року.
До речі, це не перший конкурс, спрямований на реалізацію ідеї надати вулиці Соборній цивілізованого вигляду. І це не перша влада, яка його оголошує. За останні 17 років яких тільки не було концепцій облаштування Соборної, але комплексної реконструкції вулиця поки не дочекалася. Певні проєкти не втілилися через фінанси, до якихось просто руки не дійшли, а проєкт підземного комплексу одного з останніх інвесторів зіштовхнувся з шаленим опором громадськості, більшості депутатів міськради та критикою представників нинішньої влади, які на той момент були опозицією.
Тепер, змінивши точку сидіння, керівництво міста врешті прийшло до тієї ж думки, що і їхні попередники: із Соборною треба щось робити.
Поки до кінця не зрозуміло, за які кошти буде здійснено реконструкцію. Це міський бюджет, чи, може, ми ще не розлякали всіх інвесторів, а можливо, й держава допоможе.
А поки разом згадаємо, які плани в різні часи були на вулицю Соборну.
2006 РІК
Цього року влада анонсува-ла журналістам амбітний план створення низки підземних торговельних центрів, які розміщувалися б на вулиці Соборній (а точніше – під нею), аж до проспекту Грушевського. Це мали бути три окремі магазини, загальна площа забудови передбачалася в розмірі 5 тис. кв.м. Планували там працевлаштувати близько 1000 кам’янчан.
Але врешті наступного року реалізувалася тільки перша черга будівництва.
2007 РІК
У листопаді 2007 року всі засоби масової інформації оприлюднили новину про відкриття «Піраміди» – першого підземного центру в Кам’янці-Подільському, побудованого ПП «Співдружність-95».
Власне на вулиці спорудили конструкцію у вигляді піраміди, зроблену з тонованого скла в тому числі. Під землею з’явилися 720 кв.м торговельних площ. Будівництво комплексу тривало рік.
2008 РІК
В інвестиційному конкурсі щодо будівництва підземного торговельного центру на вулиці Соборній, а саме від вулиці Гагаріна до проспекту Грушевського, перемогу здобуло хмельницьке ТОВ «Статус-2000». Міська влада своїм рішенням надала дозвіл адміністрації товариства на замовлення проєктної документації. Відповідно було укладено договір оренди землі до 2023 року. Департамент архітектури надав містобудівні умови для проєктування.
До реалізації проєкту інвестор приступив лише через понад десять років, і все завершилося великим скандалом. Але про це згадаємо пізніше.
2012 РІК
Цього року влада планувала половину з 12 очікуваних мільйонів гривень, що мали надійти в бюджет розвитку міста, спрямувати на проєкти житлово-комунального господарства. Серед них, зокрема, реконструкція майдану Відродження та частини вул.Соборної.
Досі реконструкція торкнулася тільки тротуарів і перехрестя.
Рішенням виконавчого комітету міськради від 14 червня 2012 р. було затверджено загальну концепцію розвитку Соборної на відрізку від вул.Шевченка до пр.Грушевського.
– Передбачається заміна мощення всієї вулиці, квіткове оформлення та озеленення, зокрема, дерева, що є, будуть замінені на декоративні, – розповів того року в коментарі для однієї зі статей у «Подолянині» головний архітектор міста Ігор ПИРІЖОК. – До єдиного стилю планується привести освітлення, а на період новорічних і різдвяних свят встановити й додаткове – декоративне. Також буде облаштований проїзд на прибудинкові території житлових будинків на вулиці Соборній із вулиць Гагаріна, Князів Коріатовичів, Данила Галицького, щоб не їхати через Соборну. Звичайно, все залежить від фінансування, але поки що воно нас не тішить.
Також рішенням виконкому було затверджено типові форми зовнішнього вигляду тимчасових споруд по всьому місту, в тому числі й на Соборній. Підприємці під час реконструкції квартир або вже існуючих комерційних об’єктів повинні погоджувати зовнішній вигляд фасадів (у кольоровому вирішенні з навколишнім середовищем та елементами благоустрою) із головним архітектором міста.
2013 РІК
У травні 2013-го на сесії міськради було презентовано «Соборний бульвар» – проєкт підземної забудови і наземного благоустрою вулиці Соборної (від пр.Грушевського до вул.Гагаріна), інвесторами якого виступали хмельничани.
Не важко здогадатися, що йдеться про того самого інвестора, який виграв конкурс ще 2008 року.
2013 року депутати не мали нічого проти проєкту, і забудовники приступили до завершення паперової роботи, за якою мала би слідувати будівельна.
Також, згідно з рішенням сесії, частині вулиці Соборної було надано статус пішохідної зони.
2014 РІК
ТОП-новиною у візуальному контенті всеукраїнських ЗМІ стало вишите перехрестя вулиць Огієнка і Соборної. Як повідомляв на той час заступник міського голови Сергій БАБІЙ, ідея створити вишиванку на перехресті за допомогою кольорової плитки народилася в департаменті житлово-комунального господарства. На його ж замовлення перехрестя «вишивала» будівельна бригада ТОВ «Рокор».
Ефект був приголомшливий – фото перехрестя, яке особливо було гарним після дощу, мало безліч переглядів у соцмережах.
Єдиними, кого не вразило патріотичне забарвлення, стали правоохоронці, які зазначили, що така дорожня розмітка не відповідає законодавству і може відволікати водіїв. Але в комунальників були свої аргументи: орнамент видно лише з висоти і лише після дощу. Отже, водіям не заважає.
2019 РІК
До 2019-го всі вже забули, що 2008 року хмельницьке товариство «Статус-2000» виграло в інвестиційному конкурсі щодо будівництва підземного торговельного центру на Собор-
ній. Ну, крім інвестора, який платив за оренду і чекав фінансового зміцнення для осучаснення та втілення проєкту в життя.
Отже, влітку 2019 р. на центральній пішохідній вулиці міста з’явилися бетонні блоки, котрі мали огородити майбутнє будівництво підземного комплексу.
Одразу кам’янчани, які проживали на Соборній, просто пересічні мешканці, а також депутати міськради почали добиватися припинення робіт. І це їм вдалося.
– Я розумію обурення людей і готовий піти назустріч, проте зупиняти будівництво недоцільно, зрозумійте, – зазначив під час засідання сесії міськради 10 вересня 2019 р. замовник будівництва – власник ТОВ «Статус-2000» Сергій САДОВИЙ. – Запевняю, що внаслідок робіт навколишні будинки не постраждають, адже до справи залучено найкращих експертів і найновішу техніку. І все це за мої кошти. Всі 28 мільйонів, що будуть вкладені в проєкт, мої, тому міська скарбниця на це не витрачатиметься.
Проте депутати вирішили призупинити будівництво.
Того ж року, в жовтні, керівництво коледжу будівництва, архітектури та дизайну, зважаючи на актуальність теми, поділилося інформацією, що студенти коледжу своє бачення центру Кам’янця-Подільського представили ще три роки тому. Вулицю вони бачили сучасною і зручною. А ще – туристично привабливою, із комфортними місцями для відпочинку і навіть 3D фонтаном. Із відеомакета проєкту було видно, як на вулиці організована пішохідна зона із прозорим перекриттям, підземними переходами, паркінгом, магазинами та існуючими зеленими насадженнями.
Це був проєкт, детально розроблений фаховою молоддю.
2020 РІК
11 лютого під час засідання депутатської комісії з питань землекористування, архітектури, будівництва та екології вкотре обговорювалося майбутнє вулиці Соборної. У міській раді побачили вулицю лише пішохідною, в одній кольоровій гамі та встеленою безшовною плиткою з елементами бруківки.
На той момент ще не було остаточного розриву з інвестором, тому влада планувала свої дії поєднувати з концепцією забудовника.
Проте Сергій Садовий, який також приїхав на комісію, не був таким оптимістичним:
– Якщо я призупинив будівництво, чому ви не припинили нараховувати мені орендну плату? Я вже заплатив півтора мільйона. А мені ще 140 тисяч гривень нарахували за ці чотири місяці. І тут ви кажете про вулицю, плитку, але без будівництва? А навіщо мені вкладатися для вас у ту плитку, робити фонтани, лавочки, сплачувати оренду, якщо не бачу економічного зиску?
Урешті через місяць договір оренди землі було розірвано.
Інвестор вивіз свою огорожу і будматеріали, а влада замостила той шматок вулиці сумішшю сучасної плитки і автентичної бруківки. Але й тут не обійшлося без скандалів.
Претензії були до дір, які утворилися між новою плиткою та бруківкою. Натомість підрядник запевняв, що пісок у щілинах просто просів через сніг та дощ, і, мовляв, як потепліє, додасть ще один шар піску.
Хвилювалися мешканці Соборної й через те, чи не зникла їхня бруківка бознаде, але, за ствердженням комунальників, вона перебуває на балансі департаменту ЖКГ, частина її зберігається на території КП «Міськліфтсвітло», а частина – в мішках на Соборній до моменту реконструкції.
Восени того ж року, а саме 21 жовтня 2020-го, на ресурсі http://kampodsvoboda.blogspot.com/ у передвиборчому матеріалі зі звітом про роботу міської організації ВО «Свобода», яку тоді очолював нинішній мер Михайло ПОСІТКО, є і такі рядки, проілюстровані малюнком проєкту:
«Вивчили проєктну документацію з виїздом до забудовника в м.Хмельницький щодо проєкту забудови пішохідної вулиці міста підземними будівлями. Взяли активну участь у громадських обговорен-нях і виступили проти схеми передачі комунального майна, землі через суборенду (серпень-вересень 2019). Запропонували передпроєктну пропозицію реконструкції та благоустрою вул.Соборної».
2023 РІК
«Соборній – нове дихання» – так на власних сторінках у соцмережах міський голова Михайло Посітко проанонсував оголошення конкурсу:
«Соборна – пішохідна артерія міста, яку ми хочемо бачити комфортною, естетичною. Так, можна думати окремо про ремонт тротуарів, дворових заїздів, озеленення і місця громадського відпочинку. Але такий підхід не про єдиний цілісний простір. До того ж, коштуватиме це громаді дорожче, а результатом будуть не задоволені всі: кам’янчани, туристи, бізнес. Тому оголошуємо конкурс на найкращу містобудівну, планувальну, естетично-художню концепцію Соборної.
Як кам’янчанин, також не задоволений станом Соборної. На неї, як і на багато інших вулиць міста, десятиліттями не зверталася увага. Маємо це змінити».
Поцікавилися ми і в департаменті містобудування та архітектури, скільки з’явилося претендентів на перемогу.
Як повідомив головний архітектор міста Ігор Пиріжок, до міської ради надійшли 9 проєктів реконструкції Соборної від архітекторів з усієї України. Після їх опрацювання 17 травня власне відбудеться конкурс. Пообіцяли в мерії й виставити проєкти на загальний огляд. Отже, через тиждень ми знову дізнаємося про ще одну концепцію благоустрою цієї вулиці.
Тим часом депутати міськради ухвалили рішення щодо передбачення в бюджеті коштів для виготовлення проєктно-кошторисної документації реконструкції Соборної. Міський голова Михайло Посітко в коментарі до сесії, що відбулася 4 травня, проявив оптимізм і зазначив, що перша черга робіт може відбутися вже цього року.