Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
5 Жовтня 2023

2023-й: ХТО, НА ЩО І СКІЛЬКИ ХВОРІВ?

Із часом, коли долоні наших рук більше не пахнуть дезінфікуючими засобами, а маски нарешті зникли з переліку обов’язкових щоденних аксесуарів, кам’янчани майже перестали цікавитися питаннями коронавірусу. Воно й не дивно, адже карантинні заходи потихеньку скасовуються в усьому світі, а надто в Україні, яка страждає від значно страшнішого «вірусу», втрачаючи щодня життя захисників і невинних українців.

Та є ті, хто ні на день не забуває про небезпечні захворювання. Ті, хто відважно вступає в сутичку з інфекціями, щоб оберегти нас. Справжні легенди, які не носять плащів, а замість мечів тримають у руках аналізатори та мікроскопи. Мандрівники між невидимими нитками вірусів і бактерій, архітектори гігієни та стражі громадського здоров’я, які своєю працею турбуються про наші спокій і безпеку.
День працівників санітарно-­епідеміологічної служби – це не просто свято, це свято надії та вдячності. Вдячності за те, що завдяки вашій роботі ми можемо відчувати себе захищеними від хвороб у цьому непередбачуваному світі.
Про ситуацію із захворюваннями на Кам’янеччині інформує завідувач Кам’янець-Подільсь­кого районного відділу Державної установи «Хмельницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олег ЧАЙКОВСЬКИЙ. За його сло­вами, протягом восьми мі­сяців 2023 року епідситуація в нашій тергромаді динамічно покра­щувалася. Адже спалахів і групових захворювань не зареєст­ровано.

– Епідситуація в першому півріччі цього року щодо групи повітряно-­крапельних інфекцій суттєво покращилася за рахунок зменшення випадків коронавірусної хвороби та завершення пандемії Covid-19.
Хоча в березні було зафіксовано чергову хвилю коронавірусної інфекції, всього захворіли 1482 особи, що в 4 рази менше, ніж за такий же період минулого року. Однак нині спостерігається черговий сезонний підйом. У вересні вже зареєстровано 111 осіб, хворих на ковід, що в 4,3 разу більше, ніж у серпні.

Як повідомили у відділі, загальна захворюваність на гост­рі інфекції верхніх дихальних шляхів за 8 місяців ц.р. складає 16860 випадків, що перевищує торішню захворюваність на 6,6%. У віковій структурі ГРВІ дорослі та діти хворіли майже однако­во – 54,2% та 45,8% відповідно. Найчастіше хворіли діти віком 5-14 років – ті, хто відвідує організовані колективи.
У структурі ГРВІ переважали адено- та риновіруси, а також зареєстровано 11 випадків грипу А, чотири випадки грипу В, у 2-х випадках діагноз встановлено клінічно. Лабораторно підтверджено 15 випадків грипу за допомогою експрес-діагностики (швидкі тести).
Щодо дитячих інфекцій, то ситуація дещо погіршилася. За 8 місяців ц.р. на вітряну віспу за­хворіли 188 осіб, тоді як 2022-го – 102 особи. А ось захворюваність на скарлатину ниж­ча за торіш­-ню – за 8 місяців поточ­ного року захворіли 4 дитини.

– З інфекцій, що керуються засобами імунопрофілактики, в першому півріччі 2023 року зареєстровано 1 випадок кашлюка в дитини віком 5 років, котра відвідувала заклад дошкільної освіти, щеплена проти кашлюка згідно з національним календарем щеплень, – продовжує Олег Анатолійович. – Діагноз підтверджено методом ПЛР-­діагностики. Із захворювань групи крапельних інфекцій у першому півріччі 2023 року не зареєстровано жодного випадку кору, краснухи, епідпаротиту, менінгококової інфекції. Багато років уже не реєст­руються випадки дифтерії.

Також цьогоріч було зареєстровано 4 випадки інфекційного мононуклеозу в дітей.
Щодо групи кишкових інфекцій відмічалося покращення епід­ситуації в порівнянні з торішньою. Захворюваність за сумою ГКЗ зменшилася в 1,6 ра­зу. Всього на гастроентероколіти захворіли 173 особи, з яких 118 – діти до 17 років, що становить 68,2%.
Випадки дизентерії цього року в громаді не реєструвалися. Переважав шлях передачі інфекції харчовий і контактно-­побутовий. 8 осіб захворіли на сальмонельоз.
На жаль, продовжує зроста­ти захворюваність на парентеральні гепатити. Зареєстровано 28 випадків проти 23 торік. 82% припадають на хронічний гепатит С (23 випадки), на хронічний гепатит В захворіли 5 осіб.
Із розділу особливо небезпечних інфекцій ц.р. у громаді не реєструвалися такі захворювання, як туляремія, бруцельоз, геморагічні гарячки, холера, правець, сказ.
Захворюваність на туберкульоз органів дихання зменшилася майже в 2 рази.
За 8 місяців 2023 року зареєстровано 13 випадків хвороби Лайма проти 8 торік.

– Рекомендації щодо профілактики інфекційних хвороб різні, але головними залишаються дотримання правил особистої гігієни (ми­ти руки, не вживати брудної та зіпсованої їжі), провітрювання приміщення, прогулянки на свіжому по­вітрі, уникнення великої скупченос­ті населення, а при перших проявах хвороби звертатися до сімейного лікаря, – наголошує Олег Чайковський. – Також потрібно пам’ятати, що основою профілактики інфекційних хвороб є вакцинація, яка в нашій країні проводиться згідно з Національним календарем щеп­лень та є обов’язковою!
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, саме небезпечна та неякісна питна вода є ризиком виникнення близько 80% усіх захворювань людини. Значне мікробне забруднення питної води здатне призвести до спалаху (або й епідемії) кишкових інфекцій (холери, черевного тифу, вірусних гепатитів А та Е, дизентерії, ротавірус­них гастроентеритів) серед великої кількості населення. Тривале хімічне забруднення її може спричини­ти серйозні відхилення в стані здоров’я людини, серед яких і водно-­нітратна метгемоглобінемія в дітей.
Враховуючи актуальність питання, проводимо моніторинг якості та безпечності питної води як із джерел централізованого водопостачання, так і криниць та свердловин.
Не менш актуальним є і моні­торинг рівнів забрудненості повіт­ря.

Ольга ГОЛУБ.