Вівторок, 05 Грудня 2023 р.
12 Жовтня 2023

СЕКСОГОЛІКИ НЕ КРАЩІ ЗА АЛКОГОЛІКІВ

У серпні на розгляд Верховної Ради був внесений законопроєкт №9623 «Про внесення змін до Кримінального кодексу Украї­ни щодо забезпечення свободи від втручання в приватне життя людини». Його автори пропонують декриміналізувати виготовлення порнографічних матеріалів. Поза законом залишиться «порно без згоди (порнопомс­та, deep fake – «глибокий фейк»), екстремальне порно (насильництво, зоо-, некрофілія), порно з дітьми й для дітей». У пояснювальній записці до проєкту сказано, що це дозволить зменшити навантаження на правоохоронні органи та принести до Дер­жавного бюджету додаткові податкові надходження завдяки виходу з тіні порнографічної ін­дуст­рії. Депутати мотивують свої дії тим, «що доступність порнографії для повнолітніх людей загалом не сприй­мається українсь­ким суспільством як суспільно небезпечне діяння, що підтверджується в тому числі популярністю відповідної петиції про декриміналізацію порнографії. У вересні 2022 року електронна петиція за легалізацію еротики та порно зібрала необхідні 25 тисяч голосів попри розпал війни». Спробуймо поглянути на це з медичного боку, використовуючи при написанні статті працю доцента Інституту нейронних обчислень Каліфорнійського університету в Сан-Дієго та кафедри психології Польської академії наук у Варшаві Матеуша Гола Ph.D «Резюме літератури і наукових досліджень, що вка­зують на негативні наслідки користування порнографією в контексті охорони дітей та молоді».

Справді Україна посідає одне з перших місць за споживанням трафіку на одному з найпопулярніших світових сервісів із поширення порнографії. Втім спостерігається і різке зростання кримінальних злочинів на сексуальній основі. Майже щодня можна побачити новини про черговий випадок згвалтуван­ня, розбещення неповнолітніх чи сексуальних дій у публічно­му просторі. Психотерапевти та нейробіологи з різних куточків світу (нейробіолог Крістіан Монте зі Швеції, німецький професор Боннського університету в галузі неврології людини Мартін Ройтер, психолог Малгоржата Драпс і сексолог Mіхал Лев-Старовіч із Польщі, американські вчені Браян Парк і Гері Вільсон та інші) давно вже б’ють на сполох і пов’язують це з необмеженим доступом до порнографічної продукції, також і серед неповнолітніх. Регулярний пере­гляд сексуального контенту та самозадоволення можуть пере­рости в залежність, яка буде мати негативні наслідки на все жит­тя. Наукове дослідження «Нейронні кореляти реактивності сек­суальних сигналів в осіб із або без компульсивної сексуальної поведінки» 2014 р. показує, що в найбільшому ризику перебувають особи до 25-річного віку, адже до того часу формується префронтальна кора головного мозку (за статистикою, більшість дітей в Україні вперше стикаються з порнографією в інтер­неті у віці 6-7 років). Чим раніше починається регулярний пере­гляд порнографії, тим більший ризик увійти у залежність, як наслідок – у дорослому віці людина буде обирати віртуальний контент замість нормальних сек­суальних стосунків із чоловіком чи дружиною.
Щоб уберегтися від надмірної кількості дофаміну, головний мозок зменшує кількість відповідних рецепторів. Цей гормон щастя відповідає за збереження життєдайності організму і виділяється при споживанні їжі, перемогах та сексуальних актах. Мозок не розрізняє реальних і кінематографічних сцен, тому під час тривалого перегляду виприскується все більше гормона задоволення. Перегляд порнографії через демонстрацію детальних інтимних сцен стимулює активність системи винагороди мозку навіть сильніше, ніж реальний сексуальний фізичний акт. Це з часом викликає явище толерантності, коли для отримання попереднього ефекту недостатньо побачених образів і сцен. Як і у випадку з хімічними залежностями, організм потребує більше часу та все ризикованіших дій. До речі, природні опіоїди, які відповідають за винагородження та мають знеболюючий ефект, у чотири рази сильніші за дію морфіну. Відбувається процес залежності: звикання, утримання, ломка. Річ у тому, що наш мозок ней­ропластичний, тому підлягає зміні все життя, а не тільки в період дозрівання (хоча у підлітковому віці він більш піддатливий до змін). Тому постійні компульсивні сексуальні дії та, як наслідок, виділення величезної кількості дофаміну впливають на префронтальну кору головного мозку, яка відповідає за здатність планувати та організовувати свою поведінку. При цьому гормон виділяється не лише тоді, коли дивишся чи виконуєш сексуальні дії, але й навіть тоді, коли очікуєш цього чи плануєш у майбутньому. Тому сексоголіки схильні до імпульсивних дій, погіршення пам’яті та концентрації уваги, в них втрачається здатність передбачувати негативні наслідки своїх вчинків.
Перегляд порнографії призводить до фізіологічних, анато­мічних і навіть морфологічних змін у головному органі цент­ральної нервової системи. Це також впливає на функціонування білої речовини, яка відповідає за ухвалення зрілих рішень. Повторення одних і тих самих дій формує в мозку нейронні шляхи. Тому важко робити щось уперше, наприклад, вчитися писати чи зав’язувати шнурівки, але за деякий час це виходить майже автоматично. Старі нейронні зв’язки, якщо їх не використовувати довгий час, поступово звужуються. Тому не лише мозок формує нашу поведінку, але й наші дії змінюють будову нашої голови. З кожним переглядом порнографії сформовані під її дією нейронні сполучення стають усе міцнішими, і якщо виникає залежність, то це на все життя, тому її можливо лише перевести в пасивну форму. Не розпочинати дивитися порнографію чи мастурбувати, адже це запустить знову процеси, які будуть мати навіть більш негативні наслідки для здоров’я людини, ніж було до початку одужання. Сексоголізм, як і інші деструктивні форми залежної поведінки, є невиліковною, прогресуючою, смертельною та рецидивною хворобою.
Ще 2007 року науковці з Берлінського інституту Макса Планка (Maxa Plancka) виявили, що в головному мозку залежних від порнографії осіб помітні аналогічні зміни, як у залежних від кокаїну, метамфетаміну та компульсивного об’їдання. Конкретно йдеться про зменшення кількості сірої речовини (кортексу) в лобових частках мозку, клітинах, що відповідають за конт­роль поведінки та раціонального мислення. Тобто, якщо людина починає дивитися порнографічний контент чи робити пов’язані з цим дії, то вона буквально втрачає самовладання і може сидіти за переглядом годинами й днями на шкоду собі та своїм обов’язкам. Численні присяги та обіцянки, що це «було востаннє» порушуються нею самою. Адже двома симптомами будь-якої залежності є тяга при контакті зі збудником (алкоголь, наркотики, порнографія) і одержиме мис­лення, яке виправдовує будь-які наступні вживання. «Цього разу все буде інакше», – думають вони. При цьому спостерігаються провали в пам’яті про попередні неприємності, пов’язані з користуванням порнографією.
Чоловік чи жінка готові зробити все, щоб пережити відчуття «кайфу», в тому числі переступити будь-які моральні, суспільні та законні норми. Вирішальним тут стає бажання втамувати свої сексуальні бажання, отримати ефект винагородження, які перевершують навіть інс­тинкт самозбереження. У головному мозку вже незворотним чином сформувалися відповідні нейронні магістралі. У своє­му останньому інтерв’ю перед смерт­ною карою американсь­кий сексуальний маніяк Тед Банді (1946 -1989) сказав, що це перегляд порнографії, зокрема насильницького характеру, привів його до численних згвалтувань і вбивств.
Дослідження Шмідта та Мо­ріса 2016 р. виявили, що в залежних від компульсивної сексуальної поведінки збільшене мигдалеподібне тіло – ділянка мозку, відповідальна за обробку емоцій (особливо страху та тривоги) і кодування інформа­ції про важливі подразники. Ця частина мозку в них також гірше контролюється через префронтальну кору, ніж у пересічних людей. Звідси залежні переважно сповнені страху, нерішучі й інфантильні. У них відбуваються перепади настрою, подавленість у поєднанні з почуттям суму і тривоги, агресивна поведінка, замк­нутість у собі та нездатність будувати здорові відносини з оточенням. Це може призвести до виникнення інших психіатричних хвороб. Втрачається інтерес до колишніх занять і хобі. Всі думки й розмови крутяться навколо теми сексу. Мислення стає ірраціональним і збоченим. Крім того, спостерігається змен­шення продуктивності на роботі та фізичних сил, характерні часті сни еротичного характеру й бажання реалізувати в житті все, що побачили на екрані. Ця проблема стосується в однаковій мірі як чоловіків, так і жінок будь-якого віку. Як сказав колись один чоловік, який одужував від порнографії та алкоголізму, жодна здорова людина не може навіть подумати, що вона – сексоголік чи має якусь залежність. Якщо виникають такі пі­дозри, то це вже свідчить про наявність проблеми, тому слід розпочати лікування та реабілітацію.
У Духовній раді міста теж обурені проєктом легалізації порнографічного бізнесу, який є сучасною формою сексуальної торгівлі та нищить гідність людини, зводить її до об’єкта похоті. На думку священнослужителів, порнографія стала справжньою епідемією, особливо серед молоді й дітей, тому її треба не узаконювати, а навпаки – блокувати в інтернет-просторі.
Своїм досвідом одужання від сексуальної залежності поділився учасник Товариства Анонімних Сексоголіків Іван: «Залежність від сексу і сексуальних стимулів – це не те, про що заведено говорити в суспільстві, проте я вважаю обов’язком розповісти свою історію та про розв’язання своєї проблеми. Я прийшов у спільноту анонімних сексоголіків досить рано – на той час мені було 20 років, а сексоголіком став ще раніше.
Перші прояви своєї залежності пам’ятаю в 13-14 років, коли мої ровесники почали зустрічатися з дівчатами, а між собою говорити про секс. Не знаю, скільки з тих розмов були вигадками, а скільки правдою, але це викликало в мене заздрощі. Адже мені не було цікаво з дівчатами, не міг знайти з ними спільну мову, а мої інтереси найчастіше не збігалися з їхніми. Проте розмови знайомих про секс розбурхували мою фантазію і викликали бажання це спробувати. Все це робило в моєму сприйнятті стосунки з протилежною статтю чимось статусним. Вважав: якщо маєш дівчину, значить – кращий за мене.
Приблизно в той самий час отри­мав доступ до інтернету і почав регулярно дивитися порнографію. Раніше бачив її декілька разів, коли показували друзі, але не знаходив у цьому нічого при­-ваб­ливого. Коли ж відкрив для себе інтернет, усе змінилося, адже міг вибирати з усього різноманіття саме те, чого прагнув у своїх фантазіях. Це стало початком шля­ху на дно в моїй залежності. На той час не хотів визнавати хворобу і переконував себе, що це моя свобода, що мені не потрібні якісь дівчата, якщо можу задовольня­тися за допомогою інтернету. Як покаже майбутнє, з упертістю одер­жимого будував власні кайдани, якими став мій мозок, заповнений гігабайтами порнографії. Паралельно з переглядом сексуального відео у старшому віці намагався будувати стосунки з дівчатами, але мені це не вдавалося, адже я завжди хотів дівчину красивішу, сексуальнішу, ідеальнішу, ніж та, яка була поруч. Перегляд відеоматеріалів викривив моє сприйняття жінок і зробив їх у моїх очах лише інструментами для задоволення власної хіті.
Із часом пошук порнографії в інтернеті ставав усе інтенсивнішим – міг годинами просиджу­вати в намаганнях знайти відео, яке б задовольнило мої фантазії.
І матеріали ставали все більш схибленими. Так знайшов тематич­ні сайти, де викладалася дитяча пор­нографія, і «підсів» на неї. І насправді це все зводило мене з глузду – таке подвійне життя, де вдень – звичайний інтелігентний хлопець, а вночі – сексуальний збоченець.
Про 12-крокову програму Анонімних Сексоголіків дізнався в ютубі. Там жінка розповідала про свою проблему і спосіб її вирішення, і в описі було викладено посилання на сайт АС. Коли я потрапив у спільноту, то довгий час не міг себе визнати одним із них. Бажання перестати дивитися порнографію привело мене до неможливос­ті заплющувати очі на себе справж­нього. Я вдячний тим людям, які раз у раз повторювали мені ж мою історію, коли я розповідав їм про свої проблеми. Завдяки цьому зміг нарешті визнати, що мені потрібна допомога, і попросити про неї. Тепер, за допомогою програми АС і спільноти, почав вести спокійне життя нормальної людини. І хоча воно все ще сповнене складних моментів і викликів, приймаю їх у сексуальній твере­зості».

Гаряча лінія Анонімних Сексоголіків:
+380630485369

– для жінок;
+380990446306

– для чоловіків.
https://www.sa12.org.ua/

Електронна адреса:
info.sa.12steps@gmail.com

Олександр БУЧКОВСЬКИЙ.