П'ятница, 09 Травня 2025 р.
18 Січня 2024

ВІЙНА НЕСЕ І ТАКІ БІДИ…

Наші військовослужбовці, безперечно, Герої, але і в них не витримують нерви від жахіть війни, втрат побратимів та побаченого на полі бою. Часто цей біль намагаються заглушити оковитою, що з часом переростає в залежність. У декого ж проблеми з алкоголем були ще до мобілізації до лав ЗСУ. То­му торік утворилася група Військових анонімних алкоголіків України, де вони діляться своїм досвідом одужання від зло­вживання спиртним, враховую­чи специфіку військової служби та участі в бойових діях. Одним із принципів програми у 12 кроків є анонімність і чесність. На таких самих умовах із нашою редакцією погодилися поспілкуватися учасники ВААУ Ярослав В. та Анна Б.

– Ярославе, в тебе залежність від спирт­ного з’явилася ще до армії чи вже під час служби?
– Проблеми з алкоголем у мене виникли багато років тому. Мої життєві обставини склалися таким чином, що я свого часу навіть не проходив строкову службу у ЗСУ, а здобував вищу освіту, згодом створив благонадійну сім’ю.
По суті я постійно дотримувався думки, що вживання алкоголю – це норма життя, і мені це не заважає бути успішною люди­ною, поки не потрапив у алкогольну залежність. У результаті я втратив усе, чого досягнув на той час: щасливу сім’ю, роботу, повагу і довіру оточення, а головне – втратив сенс життя.
2014 року, коли розпочалася АТО, я був у стадії активного вживання алкоголю, мене турбувало лише одне: як черговий раз напитися і позбутися всіх проблем, які створив, не бажаючи їх вирішувати. Одного разу, потрапивши на зібрання групи Анонімних алкоголіків, побачив можливість жити тверезо і позбутися проблем з алкоголізмом. Моє одужання не одразу дало бажаний результат. Лише з часом, усвідомивши нарешті, що я безсилий перед такою невиліковно-смертельною хворобою як алкоголізм, почав працювати за програмою 12 кроків АА. І на момент повномасштабного вторгнення країни-терористки рф був тверезий майже 2 роки.
На третій день війни пішов добровільно до ТЦК і став у лави ЗСУ, щоб захищати Бать­ківщину від окупантів. Незабаром опинився на фронті, в зоні активних бойових дій під Авдіївкою у складі 110 ОМБР, де постійно перебував аж до часу звільнення в запас. Я на власні очі бачив жахіття війни і побратимів, які були безстрашними захисниками України, але безсилими перед алкоголем, тим самим наражаючи на небезпеку себе, інших і завдаючи шкоди командирам.

– Ти фактично був засновником групи Військових анонімних алкоголіків. Як виникла ця ідея, і чому для військовослужбовців треба було створити спеціальне середовище для одужання?
– Незважаючи на бойові обставини, я залишався тверезим і був максимально корисним для побратимів. Повернувшись із фронту, до мене прийшло усвідомлення того, що можу бути корисним ЗСУ і тут, у цивільному житті. Діючи за принципами програми одужання 12 кроків АА, створив групу підтримки Військових анонімних алкоголіків України (ВААУ) для діючих військовослужбовців і ветеранів Збройних сил України, які мають проблеми з алкоголем, бажають кинути пити та якісно одужувати. Група ВААУ успішно функціонує в онлайн-форматі, недавно почала працювати жива група в Києві, проводиться відкрита онлайн-група, де ми будемо раді бачити всіх залежних (не тільки військових), лікарів, психологів та волонтерів, які цікавляться вирішенням проблеми алкоголізму в ЗСУ. Також можуть приєднатися родичі та друзі залежних від алкоголю.

– На твою думку, є різниця в ефективності між онлайн-участю і живою групою для подолання алкоголізму?
– Живі групи мають більшу ефективність саме в напрямку одужання. А онлайн-групу може відвідувати той, хто фізично не має можливості бути на зібраннях через службові зобов’язання. Але, якщо людина має бажання і чесність перед собою робити все згідно з принципами АА, то перешкод для одужання, щоб жити тверезим, немає. У групі ВААУ ми ділимося особистим досвідом, яким чином нам вдається зберігати тверезість, а у складних ситуаціях підтримуємо один одного спілкуванням, допомагаючи зрозуміти, що вживання алкоголю не вирішить психологічних проблем і емоційних розладів.

– Не секрет, що чоловіки і жінки починають пити, щоб заглушити почуття прови­ни чи болю, щоб забути побачене на війні. Чи програма 12 кроків допомагає справитися з душевними травмами і посттравматичним стресовим розладом?
– Алкоголізм має різні «корені» походження, тому в деяких випадках гармонійна спів­праця ВААУ з іншими організаціями може допомогти в пошуку шляхів для одужання навіть у безвихідних ситуаціях. Нині, коли я веду програмою 12 кроків бійців, які безпосередньо перебувають у зоні бойових дій, то ті, хто виконує рекомендації, залишаються тверезими і одужують психічно та духовно.

– Як вдається алкоголікам зберігати тверезість і не піти у зрив, особливо під час бойових дій, адже втриматися від чарки для багатьох не під силу і в мирний час?
– Залишатися тверезим мені допомагали дзвінки своєму наставнику (спонсору), який провів мене програмою 12 кроків, щоденна молитва про допомогу Бога залишатися тверезим. Моє завдання – залишитися тверезим тільки сьогодні, переключати свій мозок на допомогу іншим. Не заганяв себе думками, що я можу загинути будь-якої хвилини, а думав про те, що я маю «тут і зараз». Знав, що на війні можу вижити за милістю Божою, а ось алкоголь мене точно вб’є.

АЛКОГОЛІЗМ НЕ МАЄ СТАТІ

Анна – військовослужбовиця ЗСУ, одинока матір і водночас активна учасниця ВААУ, яка разом з іншими одужує від алкогольної залежності. На її думку, алкоголізм не має статі.
Жінка-алкоголічка відчуває те саме, що й чоловік, хоча перші емоційніші. Як свідчить досвід Анонімних Алкоголіків, шлях до усвідомленя алкоголізму в кожного індивідуальний. Хтось бачить відразу свою залежність ледь не з юнацького віку. Але Анна до цього йшла роками. Хоча її близькі та деякі колеги знають, що вона в Анонімних Алкоголіках, але ця кількість військових є обмеженою, і тим більше не знає керівництво.
Адже людям, які не мають із цим проб­лем, важко усвідомити, що таке перша чарка для алкоголіка. Більшість не мо­же зрозуміти, як це не можна перестати пити.

– Одна з причин мого алкоголізму – саможалість, образа на Бога, чоловіків і долю, бо сама виховую дитину. Такою я не бачила свого егоїзму. А побачити його мені допомогла програма 12 кроків. Зберігати душевний спокій, не піддаватися тривозі та страхам мені допомагають молитва і програма. Коли я забрала алкоголь зі свого життя, то вилізли інші мої залежності, – ділиться жінка. Анна також є членкинею спільноти Ал-Анон, Анонімних Боржників і мала досвід відвідування групи Анонімних Сексоголіків.

Родичам військового, який має проблему з алкоголізмом, але не хоче цього визнавати, вона рекомендує, щоб спочатку сама близька особа звернулася до груп родичів людей, залежних від алкоголю – Ал-Анон. А також обов’язково розповіла та надала інформацію людині, яка має проблеми зі спиртним, про Військових анонімних алкоголіків України. Адже військові, які приходить з фронту, і так потребують адаптації до соціуму. Тому їм потрібно дати час переварити інформацію. А якщо ще на них тиснути та проявляти надмірну опіку, то це може дати зворотний ефект. Військові й так не люб­лять тиску, а тим більше алкоголік зі своїм его. Усі залежні люди мають спільні риси, але і військова служба накладає психологічний, емоційний та суспільний відбиток.

Номер гарячої лінії ВААУ:
096-196-21-29
(допомога безкоштовна та анонімна).

Олександр БУЧКОВСЬКИЙ.