«ТИ ЯК?»: У КАМ’ЯНЦІ ЗАПРАЦЮВАВ ЦЕНТР ЖИТТЄСТІЙКОСТІ
Сьогодні, коли кожен українець стоїть перед багатьма викликами, важливість ментального здоров’я стає очевидною. В умовах постійного стресу, невизначеності та соціальних змін уміння справлятися з емоційними і психологічними випробуваннями стає ключем до здорового та збалансованого життя. Центри життєстійкості були ініційовані Міністерством соціальної політики та втілені в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», яку створили за ініціативою Першої леді Олени Зеленської. Нині такі заклади стають оазами підтримки в цьому нелегкому морі сучасності. Їхня місія – навчити нас, українців, робити кроки вперед у своєму емоційному самопізнанні, зміцнюючи тим самим не лише себе, але й нашу спільноту.
На початку травня Центр життєстійкості запрацював і в нашій Кам’янець-Подільській територіальній громаді. Вісім працівників, зокрема три психологи, чотири соціальні працівники та соціальний менеджер, щодня на варті підтримки ментального здоров’я жителів громади, внутрішньо переміщених осіб, дітей і дорослих з інвалідністю, людей старшого віку, ветеранів війни та їхніх родин, вразливих категорій населення та всіх, хто відчуває потребу в психологічній підтримці. Важливо, що всі послуги Центру життєстійкості є безкоштовними.
«Подолянин» дізнався, хто працює в Центрі, які послуги там надають, і що потрібно, аби отримати психологічну допомогу.
«ПСИХОЛОГ ПОТРІБЕН УСІМ!»
Як пояснюють соціальні працівники закладу, головна мета центру – це психосоціальна підтримка людей, зниження загального рівня стресу і тривожності населення, формування навичок першої психологічної допомоги близьким (особливо дітям і старшим членам родини), а також навчання стресостійкості та запобігання психологічній травматизації.
– Ми маємо навчити людей справлятися зі стресовими ситуаціями, давати раду собі та близьким, посилити волонтерство на місцях, а отже – згуртувати громади, – розповідає соціальна працівниця Кам’янець-Подільського Центру життєстійкості Мар’яна ХОМ’ЮК. – Необхідність створення таких центрів зумовлена тим, що під час повномасштабної війни українці щодня живуть під впливом стресу і негативних емоцій. Часто мешканці громад (особливо в малих населених пунктах) не мають доступу до кваліфікованої психологічної допомоги. У центрах вони зможуть її отримати, до того ж безкоштовно. Кожен із таких просторів облаштований за принципами безбар’єрності, інклюзивності та безпеки.
Перший етап для кожного відвідувача простору – первинна консультація з соціальним працівником. Людина розповідає про свій запит, а спеціаліст направляє до потрібної служби у громаді, або запрошує на індивідуальні чи групові заняття в самому центрі.
Групи підтримки для різних категорій людей – це основний вектор роботи Центру життєстійкості. Адже саме завдяки спільній взаємодії людина випрацьовує навичку життєстійкості, може знайти опору і здатна швидше включитися в життя, навіть після кризових ситуацій.
За потреби в Центрах життєстійкості можна додатково отримати низку інших послуг: первинна правнича підтримка, консультації щодо питань зайнятості, супровід ветеранів тощо. Окремі напрями стосуються психологічної підтримки батьків, вагітних, розвитку батьківських навичок, допомоги в побудові стосунків із дітьми на різних етапах дорослішання. Крім того, послуга передбачає навчання волонтерів і допомогу в координації їхньої діяльності.
Серед послуг, які надають психологи центру, психологічна діагностика; консультування (індивідуальне, сімейне чи групове); надання психологічної підтримки та допомоги після психологічних травм (наприклад, домашнє насилля, аб’юз, булінг тощо); корекція посттравматичного синдрому, стресових розладів та багато іншого.
– Відверто кажучи, сьогодні свідомість пересічного українця не до кінця готова до психологічної допомоги. Адже попри те, що майже кожен знає, хто такий «психолог», далеко не кожен готовий прийти і розповісти про свою проблему, – розповідає психологиня КПЦЖ Євгенія АЛЕКСАНДРУК. – Громадяни повинні зрозуміти, що психологічна допомога така ж важлива, як прийом у сімейного лікаря.
Психолог потрібен усім. Адже компетенція наших фахівців доволі широка. Сюди входить навіть навчання методам і прийомам, які допомагають знижувати фізичний та психологічний стрес тощо (емоційне вигорання, післяпологова депресія, неприйняття себе, проживання втрати тощо). Наша допомога є різноплановою. Ми забезпечуємо психологічну підтримку для всіх мешканців громади, незалежно від віку, статі, релігійних поглядів, інших персональних вподобань і приналежностей. Я та колеги навчаємо наших відвідувачів впра-вам і технікам для подолання панічних атак, почуття провини, горя, кошмарів, депресії та інших станів, викликаних війною.
Дітям різного віку ми допомагаємо закласти основу для регуляції емоцій, емпатії, підвищення самооцінки та допомагаємо справлятися з гнівом, замкнутістю, тривогою, постконфліктною травмою.
Центр життєстійкості в нашій громаді працює з 10.00 до 19.00 щодня. Консультації проводяться за попереднім записом, групові заняття Центр життєстійкості анонсує за тиждень на своїх сторінках у соцмережах (приєднання за qr-кодами), а екстрену кризову допомогу надають постійно.
Адреса Центру життєстійкості: вул.Князів Коріатовичів, 72-Г
Контактні номери: 068-052-0296 та 097-957-5683.
Ольга БАНАХ.