«МИ ВСЕ РОБИЛИ МАЖОРНО, АБИ РОСІЯНАМ СТАЛО МІНОРНО»
9 листопада – День працівників культури та майстрів народних мистецтв
Сьогодні Максим МОРОЗОВ – сержант ЗСУ, а донедавна працював директором міського Культурно-мистецького просвітницького центру в Дунаївцях. Взяв до рук зброю, аби звільнити Донецьк – місто, в якому народився, і де поховані батьки. Про те, як музикант став сапером, чим заманила саперна справа, і чи виношує пісню Перемоги, – дізнаємося в бійця, який служить у 143 Об’єднаному навчально-тренувальному центрі «Поділля».
– До появи росіян Донецьк був сучасним розвинутим містом. Коли збудували футбольний стадіон «Донбас Арена», я нічого кращого у своєму житті не бачив, це ноу-хау. Але «освободитєлі» чомусь вирішили, що можуть втручатися в чужу країну, все руйнувати і відбирати життя. Я не знаю, чи вціліла батьківська квартира і могили батьків, але впевнений, що Донецьк знову стане українським, – переконаний співрозмовник.
Максим навчався в Донецькому музичному училищі, звідки пішов на строкову службу, яку проходив у Кам’янці-Подільському. Відтоді це місто стало рідним. Згодом уклав контракт на службу, після закінчення якого повернувся до цивільної професії музиканта.
– У мене є чорна пляма в біографії. Був час, коли працював зі Стасом Михайловим. Коли перебував у ротації, думав відшукати його в Донецьку, але поки не вдалося, – жартує військовий.
Деякий час Максим працював у ЦКіМ «Розмай». Із 2014-го з музикантами «Пісенного мережива» їздили на схід із волонтерською допомогою та розважали бійців піснею. З 2018-го очолив Дунаєвецький БК, самотужки облаштував там професійну студію звукозапису, організовував різні культурно-мистецькі заходи. Жив, творив, планував, але все змінило повномасштабне вторгнення. Будинок культури став місцем допомоги переселенцям. Друзі Максима з-за кордону передавали ліки, одяг, продукти для переселенців, а він усе це забирав на кордоні й роздавав людям. Коли отримав повістку, повернувся у стрій, вивчився на сапера і змінив трубу та синтезатор на ТМ-62. Навесні військовослужбовець вирушив на Донеччину, де виконував завдання в підпорядкуванні однієї з десантно-штурмових бригад.
– У ролі сапера це була перша ротація і набутий досвід. Майже побував удома – був за 17 км. Працював не лише з ПТМ-62, а й мінами іноземного виробництва. Саперна справа цікава і водночас небезпечна. Це як юний технік у дитинстві займався, модельки різні ліпив, а тепер усе по-дорослому. Там можна імпровізувати, як у музиці. Тому ми все робили мажорно, аби росіянам стало мінорно. Нас називали бойовими їжаками за нашу рішучість і здатність вистояти у складних умовах. Бо були моменти, коли ми виходили на завдання під звуки мінометів. Наші також не мовчали, відповідали, все літало над нашими головами. І от між цим усім ходили «їжаки», – каже військовий. – Робили все, аби сповільнити наступ росіян на деякі населені пункти. І недавно побачив відео, як російська техніка підірвалася там, де для них ми підготували пастку. Обстріли там майже не припиняються. Також кишить дронами-камікадзе. Одного разу під час евакуації дрон зробив скид неподалік від авто, на якому їхали. Звук такий, ніби металом по металу шкрябнули.
Кожен день на передовій – це боротьба. Боротьба не лише з ворогом, а й із власними страхами. Щодня треба залишатися сконцентрованим, коли працюєш із предметом, який містить вибухову речовину, та ще й робиш це під ворожий акомпанемент. У такі моменти, як зізнається Максим, серце б’ється в сотні разів швидше від адреналіну.
– Пам’ятаю, як я вперше потрапив під обстріл. Здавалося, що світ завмер, і водночас час прискорився. Я тоді думав про родину, і ця думка давала мені сили, аби не зупинятися, не здаватися. Були моменти, коли прильоти були настільки близькими, що здавалося – ось-ось усе закінчиться. Одного разу чекали на евакуацію і почули: пішли виходи. За свистом зрозуміли, що в наш бік. Нас шестеро залягли під кущем, а над нами все літало. Притихло на якусь мить, і тут знову обстріл. Зачаїлися. І цього разу минулося. Потім з’ясувалося, що ми були ніби в колі, навколо якого добряче прилетіло. Неподалік у сховку ще й снаряди лежали. Дякувати Богу, обійшлося.
Думки про родину, гумор і молитви, за словами сапера, допомагали пережити важкі моменти.
– Якось росіяни настільки потужно крили, що я згадав усі молитви і навіть вигадав власні. Не думав, що знаю «Отче наш» напам’ять (усміхається). Чули свист, який переходив на шипіння від реактивних снарядів. Тоді відчув на собі, як то відірватися від землі. Скрутився калачиком і згадав цю пісню. Приліт – і підлітаю від землі, новий приліт – і знову підлітаю. Потім дізналися, що нас підкидало від детонації снарядів. Після обстрілу вийшли, а там величезне дерево лежить, неподалік – вирва, таке враження, ніби армагедон пронісся.
На війні сапер навчився цінувати прості речі: новий день, кожен радісний момент, усмішку побратимів, розмови з рідними. На цій ротації хлопці започаткували власну традицію: на завдання виїжджали раніше, аби заїхати на каву. Спочатку кава – потім міни. Під час ротації військові опікувалися і покинутими домашніми тваринами:
– Там, де ми жили, був пес, якого я назвав Чорним через забарвлення. Він завжди проводжав нас на завдання, а коли поверталися і заїжджали у вуличку, біг зустрічати. Ми вгощали його сарделькою чи курячою ніжкою. А ще мали у господарстві Толяна – чорного кота. Він охороняв територію і відганяв чужих котів. Коли їхали додому, і в житло поселялися наші хлопці, то за списком передавали їм два ліжка, Толяна і Чорного.
Найважчий момент, як пригадує військовий, відбувся тоді, коли він травмував коліно і не зміг піти з групою на завдання. Він відвіз хлопців і чекав:
– Побратими мали встановити інженерне загородження. Вони працювали фактично «на нулі». Через сильний обстріл не змогли вибратися на світанку і не виходили на зв’язок до 13.00. Додому вони повернулися під вечір. Для мене тоді був важкий момент, адже дуже хвилювався за хлопців. А наприкінці ротації вже вони за мене хвилювалися. Під час крайнього завдання росіяни гатили по-дорослому неподалік від нас. Із боку дачного масиву падав «Сонцепік», поруч – заграва від «Градів». Вухо вловлює гуркіт від бронемашини Bushmaster, яка мчить за нами. А я йду, дивлюся на це все, і складається враження, ніби стою вдома на оглядовому майданчику і спостерігаю за салютом. Хлопці кажуть, що ховалися, хвилювалися, бо не змогли знайти мене, а я милувався «вогняним шоу».
Перебуваючи в Покровську, військовому було цікаво зазирнути в місцевий Будинок культури. Напитав, де він розташований, і таки знайшов. Правда, від будівлі залишилися лише стіни, росіяни ж не шкодують нікого і нічого. Погляд зупинився на банері з написом: «Тут народився Щедрик».
– Я здивувався, адже знаю, що Микола Леонтович, автор «Щедрика», який став всесвітньо відомим хітом «Carol of the Bells», навчався в Кам’янці-Подільському. Звідси Українська республіканська капела понесла у світ цей витвір. Уже повернувшись додому, з’ясував, що частину свого життя Микола Леонтович провів на Донеччині, а точніше в селі Гришине (нині – Покровськ).
Максим зізнається, що на війні нелегко, але має захистити найцінніше: землю, родину, Україну. І закликає дужих чоловіків не сидіти на дивані, не шукати різні відмовки, а йти до війська, щоб зупинити ворога:
– Коли я одягаю форму, усвідомлюю, що від моїх дій залежить безпека тих, кого я люблю, і тих, хто потребує нашого захисту. Кожен день на фронті – це новий виклик. Але я знаю, за що воюю. Я бачу обличчя близьких, які чекають на мене вдома, які мріють про мирне життя, про те, як знову зберемося за столом, будемо сміятися і радіти. Це додає мені сил. Це змушує йти вперед, навіть коли важко. Перемога для мене – це футбольний матч «Динамо – Шахтар» на «Донбас Арені» та нова пісня про незламність українських захисників, яка залунає на все Поділля. Ми будемо боротися, поки не досягнемо миру. Адже мир – це те, чого ми прагнемо, чого гідні. І я вірю: ми переможемо!
На відомій стелі на в’їзді та виїзді з Донецької області військовий залишив шеврон своєї військової частини. І сьогодні робить усе можливе, аби окупована частина Донеччини та інших регіонів України назавжди стала вільною від російського чобота.
Відділення комунікацій 143 ОНТЦ «Поділля».