ТІЛЬКИ НЕ ГУБІТЬ МАЛЕНЬКІ ЖИТТЯ
Російська агресія найсильніша, але, мабуть, не єдина загроза національній безпеці нашої держави та її стабільності. Все частіше дослідники б’ють на сполох через катастрофічну демографічну кризу. За прогнозом Інституту демографії та проблем якості життя НАН України, викладеним у затвердженій Кабміном Стратегії демографічного розвитку України, до 2040 року населення України скоротиться до 28,9 млн. Цьому ж причиною є війна, масова міграція та найгірший серед усіх незалежних держав рівень народжуваності, який і до широкомасштабного вторгнення був не на висоті. За даними Мін’юсту, за перше півріччя 2024 року в Україні народилися 87 655 дітей, що на 9% менше, ніж за аналогічний період минулого року. Можливо, в нас не було б таких проблем із мобілізацією та захистом суверенітету, якби за 30 років незалежності наша держава провадила відповідну політику, покликану на захист життя та сім’ї. Проте сьогодні українці, на жаль, ризикують зникнути з карти народів світу, якщо не зміниться тенденція, і народження нових поколінь є питанням надзвичайної ваги. Звичайно, не всім жінкам, особливо у важких ситуаціях, легко зважитися народжувати в час війни та соціальної нестабільності. Проте в нашому місті та регіоні є чимало благодійних організацій, які готові простягнути руку допомоги та дати з’явитися на світ новому життю.
PRO-LIFE – ЦЕНТР, НАРОДЖЕНИЙ ІЗ ДОСВІДУ
У Кам’янці-Подільському вже понад рік діє центр ГО «Save a Life», який підтримує вагітних у кризі та мамів, які вже народили, з різних соціальних категорій. Туди звертаються як ті, хто розглядає можливість аборту, так і ті, хто вирішив народити. Центр надає матеріальну, психологічну допомогу, консультації. Наразі тут працюють два співробітники та п’ять волонтерів, які намагаються і далі тримати контакт із матусями, які звернулися по допомогу. В осередку діють різноманітні програми, які виходять за межі гуманітарної допомоги: проводяться марафони і заняття, що сприяють розвитку світогляду та самореалізації матерів. Головна з них – «Вчись та заробляй» – це потужний інструмент підтримки, який грунтується на духовних цінностях. Її мета – допомогти мамам не лише здобути практичні навички, а й відкрити для себе глибше розуміння власної особистості та познайомитися з Богом. Ця програма сприяє духовному зростанню і надає жінкам внутрішню силу для подолання життєвих труднощів. За участь у заходах мами заробляють бали, які потім можуть обміняти на нові речі, підгузки, побутову хімію тощо, аби мотивувати їх здобувати навички самостійності, підвищувати почуття власної гідності та цінності.
Директор центру Ірина СТЕПУРКО розповіла, що шлях до створення Life-центру в Кам’янці-Подільському розпочався з особистої історії.
– Колись я завагітніла, але зробила переривання, тому що не було підтримки. Після того маю незворотні наслідки. Це рішення стало для мене важким досвідом, і саме тому завжди мріяла допомагати молодим жінкам, які опинилися у складних обставинах, підтримати їх у моменти, коли вони цього потребують. Організація «Save a Life» вже майже десять років працює в Україні, і я вперше долучилася до них як волонтерка в Покровську Донецької області (звідки сама родом). Коли переїхала до Кам’янця, ми з керівництвом обговорили можливість відкриття тут місцевого осередку. І ось – за рік роботи Life-центр надав допомогу вже більш як 120 матерям.
Із моменту відкриття наш центр отримує фінансування від Центрального офісу «Save a Life» для оплати оренди приміщення, офісних витрат. Ця допомога планується на період до трьох років. Раніше, коли було лише 5 центрів, центральний офіс міг надавати більш значну гуманітарну підтримку. Але нині, з розширенням мережі до 11 установ, фінансування стало більш обмеженим. Тому додаткові кошти та гуманітарну допомогу ми шукаємо самостійно, залучаючи небайдужих донорів і спонсорів, які підтримують нашу місію.
У нас було чимало зворушливих історій. Наприклад, пів року тому до нас звернулася 17-річна Діана. Молода мама, внутрішньо переміщена особа, без житла, без підтримки та навіть без завершеної шкільної освіти. Одна з тих, кого життя випробовує надміру. Вона сама ще дитина, а на руках ще й маленьке немовлятко в незнайомому місці. Команда Life-центру допомогла з усім необхідним для неї та малюка одягом, продуктами, засобами гігієни. Крім того, ми сприяли її поверненню до навчання, влаштувавши до школи. Сьогодні Діана має можливість здобувати знання та планувати майбутнє для себе та своєї дитини. Для мене це історія сили, віри та надії.
Контакти Life-центру в Кам’янці-Подільському: +38-096-901-0400, Kamianets-Podilskyi@savealifeintl.org
ВІКНО В ЖИТТЯ
Із 2018 року в нашому місті при Перинатальному центрі функціонує «Вікно життя», де можна анонімно залишити новонароджену дитину. Ця практика існує ще з середньовіччя, коли біля дверей монастирів залишали дітей. Тепер вони діють у всіх великих містах України. Крім спеціально облаштованого боксу, куди ставлять немовлятко, та дзвінка до медичного персоналу, біля «Вікна життя» облаштовано й інформаційні стенди, які застерігають від необдуманого вчинку та мають телефони довіри. За декілька хвилин працівники Перинатального центру заберуть і оглянуть дитину, яка зможе тут бути протягом двох місяців. За цей час мама може змінити своє рішення й забрати її назад. Це вихід для жінок, які не мають можливості виховувати свою дитину та готові дати їй шанс на краще майбутнє. Наприклад, бути усиновленою та отримати люблячу сім’ю. Адже аборт має також негативні психологічні та фізичні наслідки для самої матері, які називаються постабортним синдромом.
Уже понад 15 років у Писарівці неподалік від Волочиська діє «Дім Захисту Життя» ім.Бл. Гвідона з Монпельє, де знайшли допомогу десятки вагітних жінок у кризових ситуаціях з усієї України, в тому числі з Кам’янеччини. Там одночасно можуть перебувати до 7 жінок із немовлятами. Центр провадять католицькі монахині, але його двері відчинені для всіх, хто потребує допомоги, незалежно від релігії та національності. За весь час тут отримали підтримку 120 жінок, які народили та виховують понад 130 дітей. Вагітна мама може там проживати до народження дитини і ще якийсь час після пологів. Це може бути рік і навіть більше, залежно від ситуації. Наприклад, якщо немає куди повернутися або вдома є небезпека зловживання алкогольними напоями чи насилля. Тим більше сама жінка потребує ще часу духовного та психологічного відновлення, укріплення в доброму. Сестри-монахині зі згромадження Канонічок Святого Ду-ха турбуються, щоб жінка після виходу з «Дому Захисту Життя» могла самостійно жити на доброму рівні та дбати про дитину. Мами перебувають тут безкоштовно. Звичайно, інколи добровільно беруть невелику участь у якихось витратах, але основний тягар утримання цього дому лягає на доброчинців. Хоча відвідування церкви та розмова зі священником є абсолютно добровільною справою кожного, саме молитва є основою духовної реабілітації. Адже головне завдання
«Дому Захисту Життя» – допомогти жін-ці та її дитині пройти складний етап у їхньому житті та зцілити душевні рани.
– Буває так, що мама після того, як залишила дім і заснувала свою родину, телефонує та згадує добрі моменти перебування в цьому домі. Дякує за те, що було цінне для неї, що хтось допоміг, проявив любов і батьківську турботу. Бачу також, що у відносинах між сестрами-монахинями та матерями є щось сімейне, – ділиться настоятель місцевої католицької парафії Непорочного зачаття Пресвятої Діви Марії отець Роман КАЗЬМЄРЧАК.
Контакти «Дому Захисту Життя»: вул.Єп. Яна Ольшанського, 12, с.Писарівка, Волочиський р-н, Хмельницька обл. 31250 Україна; +38-098-799-6081, +38-068-647-7448, domobronyzycia@wp.pl
Олександр БУЧКОВСЬКИЙ, військовослужбовець ЗСУ.