Писанкове мереживо традицій
У весняному подиху квітня, коли природа пробуджується до життя, а серце прагне тепла та краси, cквер Європейський засяяв усіма барвами українських традицій. 17 квітня місто перетворилося на справжню галерею живого мистецтва, адже саме цього дня відбулася довгоочікувана виставка-конкурс «Подільська писанка» серед закладів освіти, організована відділом культури управління гуманітарної політики Кам’янець-Подільської міської ради.
До конкурсу долучилися понад шістдесят творчих робіт, які народилися у стінах навчально-освітніх закладів міста. Ці роботи стали справжнім мистецьким доказом того, що традиція розквітає по-новому.
Серед усього розмаїття барвистих і майстерних писанок, що прикрасили конкурс-виставку, обрати найкращі стало справжнім викликом для журі. Проте навіть у цьому святі креативності й таланту знайшлися ті, чиї писанки змогли особливо глибоко торкнутися сердець суддів і вирізнитися неповторністю виконання.
Першість у конкурсі «Подільська писанка» здобули: ліцей №9 ім.А.М.Трояна, ЗДО №3 «Усмішка» та №5 «Олімпійський». Друге місце вибороли ліцеї №№14 і 10, ЗДО №30 «Сонечко» й Центр дитячої та юнацької творчості. І третє місце – ліцей №8, Рихтівська гімназія, ЗДО №1 «Барвінок».
Крім цього, переможці конкурсу отримали грошові сертифікати до магазину канцтоварів: 3000 грн – за перше місце, 2000 грн – за друге, 1000 грн – за третє.
Кожна писанка виділялася унікальністю: хтось дивував глибиною орнаменту, хтось – особливою філософією, закладеною в кожну лінію, а хтось – незвичним поєднан-ням технік. Про створення однієї з робіт «ПОДОЛЯНИНУ» розповіла вихователька ЗДО №18 Людмила САВЧУК. В основі не писанка у класичному сенсі, а мальованка, створена акриловими фарбами і пензлем, а не воском і писачком.
– Наша робота «Подільський етноспадок» – це пам’ять про відродження предків. Це символи, що писалися, малювалися на писанках, дряпанках, мальованках, зернівках ще в давні часи. Ми створили нашу мальованку з пінопласту. З трьох частин склеювали, обрізали канцелярським ножем, шліфували, шпаклювали. Плідних сім днів і ночей працювали. Символіка, відображена в нашій мальованці, – це квітка на камені, вона символізує відродження. Робота виконана в патріотичних кольорах, адже ми нині живемо в таких умовах, що хочеться, аби цей патріотизм був, не втрачався і зберігався завжди. Відображено на мальованці й кордони України, бо хочеться, щоб вона мала свої межі, щоб ми ні від кого не залежали.
Особливу увагу серед конкурсних робіт привертали ті, в яких українські традиції майстерно перепліталися з любов’ю до рідного міста. Непоодинокими були композиції, де центральним акцентом став величний образ Кам’янець-Подільської фортеці – як символ незламності, сили й історичної глибини нашої громади.
– На писанці зображена Кам’янець-Подільська фортеця, – розповідає авторка писанки Об’єднання підліткових клубів пані Анна. – Також викарбувана назва нашої організації «ОПК», нанесена з повагою до тієї справи, яку ми робимо: підтримуємо молодь, культуру та творче самовираження. Із протилежного боку розташоване сонце – символ Кам’янця, джерело життя, світла і тепла, що об’єднує мешканців міста у спільноті. Бокові рамки оформлені у стилі петриківського розпису як уособлення краси української душі, багатства природи й творчої свободи. Зверху – блакитні квіти, знизу – жовті, що разом із темно-синім фоном творять кольорову гармонію, натхненну національною символікою.
Виставка-конкурс «Подільська писанка» стала яскравим проявом любові до народного мистецтва, де кожен охочий мав змогу не лише помилуватися витонченими роботами талановитих майстрів, а й зануритися в атмосферу свята, сповнену духовності, символізму та весняного натхнення.
Сюзанна СИРОТЮК.