«СІЧ-2-30»: ЧЕКАЄМО НА ЗНІМКИ
Дата 13 січня 2022 року міцно закарбувалася в нашій історії як день, коли Україна повернулася в космос. Саме цього дня, о 17.25 за київським часом, український супутник «Січ-2-30» у космос відправила ракета-носій Falcon 9 компанії SpaceX Ілона Маска. Запуск відбувся у США з мису Канаверал у штаті Флорида. Близько 19.00 супутник вийшов на орбіту та відокремився від ракети. Саме з цього моменту керування ним – завдання фахівців Центру прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля, що є філією Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства.
А розташований центр за 30 кілометрів від Кам’янця-Подільського, у с.Залісці на Дунаєвеччині. І саме звідти здійснюється управління «Січчю». Як супутник сьогодні «почувається» на орбіті, «Подолянин» запитав у начальника центру Ігоря МОРДВІНОВА.
– Наразі відбуваються льотно-конструкторські випробування космічної системи. Тобто, орієнтовно впродовж місяця-двох відбуватиметься стабілізація супутника на орбіті, перевірка сонячних батарей, корекція та налагодження всіх систем, – розповів Ігор Станіславович. – Перший знімок із космосу отримаємо тоді, коли апарат пройде випробування, й усі технічні питання будуть вирішені. Тому сьогодні про терміни щодо космічних знімків завчасно щось говорити.
На запитання «Чи важко керувати супутником?» відверто зазначив:
– Так, важко, бо це потребує потужного фаху від персоналу. Нині весь персонал отримує навички з цієї роботи. Для нас робота такого профілю нова. Тому всі вчимося і рухаємося вперед!
– Колектив у нас цивільно-військовий. Усі фахівці – вузького профілю з експлуатації космічних систем, адже це і є завданням центру, – продовжує Ігор Мордвінов. – Працюють військовослужбовці, котрі після анексії Криму не зрадили Україну, а продовжили службу в нас. До 2014 року вони служили в Криму.
Є в нашій команді й молоді випускники Житомирського військового університету. Словом, команда потужна і фахова.
До речі, Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля має досить багату історію, а на сьогодні він єдиний і унікаль-ний в Україні. Ще 1972 року було ухвалено рішення про створення в СРСР єдиної системи супутникового зв’язку, й почалося розгортання низки наземних вимірювальних пунктів, які оснащувалися відповідними системами, обчислювальною технікою, засобами зв’язку та передачі інформації. 1974 р. один із таких науково-вимірювальних пунктів був розгорнутий у Дунаєвецькому районі, в с.Залісці, що за 15 км від Дунаївців. Пункту було присвоєно черговий номер у реєстрі наземних вимірювальних пунктів СРСР – 19-й НВП. Багато назв він змінив: був і військо-вою частиною, і окремим науково-випробувальним комплексом, тепер – Центр прийому і обробки спеціальної інформації та контролю навігаційного поля. В квітні 1992 р. установа перейшла під юрисдикцію України,
а з 1997 року ввійшла до складу Національного космічного агентства України. Колектив не тільки зберіг, а й розвиває та примножує дієздатний науково-технічний потенціал, який дістався в спадок від військово-космічних сил СРСР. За час існування пункту проведено десятки тисяч сеансів управління космічними апаратами, прийому інформації та сеансів забезпечення. Укомплектований висококласними фахівцями та унікальними космічними засобами, успішно втілює в життя Космічні програми України. Варто додати, що дві інші військові частини з аналогічними завданнями, що залишилися після розвалу Радянського Союзу, ми втратили. Адже вони були розташовані в Криму – в Сімферополі та Євпаторії.
Нагадаємо, що запуск супутника «Січ-2-30» став однією з найбільш обговорюваних подій в Україні та вагомим кроком у поверненні України в космос. Власне таку надію висловив голова Державного космічного агентства України Володимир ТАФТАЙ на своїй сторінці у фейсбуку: «Призначення супутника «Січ-2-30» – моніторинг використання земель, рослинності, лісових і водних ресурсів, ліквідація наслідків стихійних лих. Тобто, це супутник для цивільних завдань. При цьому він дасть змогу й отримувати досить якісні дані про створення інженерних споруд, переміщення військової техніки, кораблів тощо.
«Січ-2-30» – це перший за 11 років власний супутник України на орбіті. Ми вже підготували проєкт космічної програми, яка передбачає створення угруповання з 8 українських супутників на орбіті до 2025 року. Запуск супутника «Січ-2-30» – це крок для повернення України в космос. Ми зробили все для того, аби цей крок був вдалим».
Загальна маса супутника – 153 кг. Роздільна здатність становить 6,1 х 8 м при ширині смуги зйомки близько 36,5 км. Накопичувач даних містить 10 Гб інформації. Супутник розроблений КБ «Південне».
Президент України Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ у Telegram подякував працівникам української аерокосмічної галузі й зазначив, що наш супутник буде інтегрований у програму ЄС зі спостереження за Землею Copernicus.