Юзеф ЗАЙОНЧЕК: НАПОЛЕОНІВСЬКИЙ ГЕНЕРАЛ РОДОМ ІЗ КАМ’ЯНЦЯ
Чи можливо палко боротися проти ворога, а потім піти до нього на службу? Історія знала чимало колаборантів, але мало хто згадає їхні імена: втрата честі карається втратою пошани від потомків.
Це доводить біографія кам’янчанина Юзефа ЗАЙОНЧЕКА.
БАРСЬКИЙ КОНФЕДЕРАТ
Із декількох десятків кам’янчан, які брали участь у антицарському повстанні Костюшка, орденоносний генерал Юзеф Зайончек був, напевно, найзнаменитішим. Він походив зі старої родини гербу «Свинка» і народився в Кам’янці 1752 року в родині Маріанни з Цешковських і Антонія Зайончеків. Із самим днем народження є розбіжності: це сталося чи то 10 березня, чи то 1 листопада.
Як іронізував польський журналіст та історик Анджей Сова, ті, хто на небесах розподіляли прізвища, нічого не знали про характер майбутнього військового. «Зайончек» перекладається як «зайченя» – створіння, зовсім не наділене сміливістю. Та з 74 років свого життя 44 генерал провів на різних війнах у Європі та Африці.
У Кам’янці сім’я Юзефа жила не надто багато. Батько був полковником надворної міліції князя Замойського. Хлопець добре знав французьку. Тонкощі етикету опанував при дворі Замойських.
1768 р. 16-річного Юзефа батько віддає у військо – у наш гарнізон у фортеці.
Це не було чимось екстраординарним: шляхтичі, які обирали військову кар’єру, десь в такому віці її й починали. Юнака віддали в кавалерію. Тільки потрапив у армію, як розпочалася Барська конфедерація. Шляхта, міщуки, духовенство та навіть селяни Речі Посполитої повстали проти короля Станіслава Августа Понятовського та втручання російської імператриці Катерини ІІ в польські внутрішні справи. Особливо обурював тодішню еліту трактат про урівняння в правах католиків із некатоликами. Понятовського змусила підписати його російська цариця.
Зайончек обирає бік конфедератів. На думку історика Елігіуша Шиманіса, наш герой був блискучим кон’юнктурником. Він у складні життєві моменти носом відчував, не хто вийде з протиборства переможцем, а з ким він отримає для себе більше зиску. Той бік і обирав. Зайончек не був боягузом, навпаки, відрізнявся гарячковим, запальним і агресивним характером. Він не занурювався в рефлексії, а діяв так, як підказувало серце. Тож слідом за давнім знайомим, князем Замойським, юнак вступає в Конфедерацію.
ТУРЕЦЬКИЙ І ФРАНЦУЗЬКИЙ ВОЯК
Конфедерація програла навесні 1774 р., а її учасники були змушені переховуватися за кордоном. Дехто вже ніколи не повернувся на рідну землю.
Зайончек разом із геройським Казимиром Пулавським («Подолянин» уже писав про цього вояка у статтях про Окопи) та іншими офіцерами-конфедератами подався на Балкани. Якщо на рідній землі росію подолати не вдалося, він буде бити росіян у інших війнах. Юзеф із бойовими товаришами воює в російсько-турецькій війні на боці Туреччини. Та Порта теж програє.
Тим часом Польщу штормить. Після першого поділу Речі Посполитої 1775 р. Австрія забирає собі чималий шмат земель – включно з нашими Галичиною та Покуттям. У ці важкі часи юний військовий перебирається до Парижа. Гаряча кров не дає сидіти в аристократичних салонах: Юзеф вступає до французького війська. Та й як повертатися до Кам’янця, якщо на тобі печатка бунтівника? Він же був не просто повстанцем, а секретарем посла барських конфедератів!
ГВАРДІЄЦЬ ПРИВАТНОЇ АРМІЇ ТА ПОСОЛ ПОДІЛЬСЬКОГО СЕЙМУ
Доля усміхається Юзефу: у Франції він знайомиться з князем Казимиром Нестором Сапегою. Князь є родичем іншого вельможі – Францішка Ксаверія Браницького, гетьмана коронного, власника волинського Любомля з околицями та Білої Церкви, правої руки короля Станіслава Августа. Того самого, проти котрого Зайончек боровся на Поділлі. Молодий кавалерист знову не рефлексує і слухає серце. Воно підказує піти у приватну гвардію Браницького.
Юзеф вірно служить князю, отримує чин капітана драгунів, а 1777 р. стає підполковником. Серце знову скеровує нашого героя – він займає посаду ад’ютанта князя Францішка Ксаверія.
Знайомство з сильними світу цього часто дає солодкі плоди. 1784 р. 28-річний Зайончек стає послом подільського сейму – в наших реаліях це б відповідало становищу депутата обласної ради. На сеймах запальний вояка проголошує промови про збільшення польської армії та збереження шляхетських прав
і свобод.
Невдовзі наш герой закохується в на два роки молодшу за себе Олександру де Перне. Обраниця була справжньою красунею і походила з родини французьких біженців-гугенотів. Та от біда: в Олександри був дев’ятилітній син, а на додаток ще й чоловік, лікар гетьмана Яна Браницького (іншого Браницького) на ім’я Ізаур. Це не зупинило Юзефа. Він задіює всі свої зв’язки, і Ватикан розриває шлюб де Перне з Ізауром. 1786 р. кам’янчанин та француженка одружуються. Спільних дітей пара не матиме.
У лютому 1787 р. Юзеф стає полковником у кавалерійсько-му полку. Де вже той гарячий антиросійський дух і подівся: Зайончек бере участь в облозі Очакова в черговій російсько-турецькій війні на боці царату.
УЧАСНИК ЧОТИРИРІЧНОГО СЕЙМУ
1790 р. 48-річний Юзеф був обраний послом від Подільського воєводства на Чотирирічний сейм (його також інколи називають Великим сеймом). Це вже статус депутата Верховної Ради. Сейм намагався врятувати суверенітет Речі Посполитої та реформувати польсько-литовську державу, а також армію й економіку. Юзеф є учасником вікопомної події: прийняття Конституції 3 травня 1791 р. Зайончек стає секретарем Зборів друзів урядової Конституції.
Відчувши силу і владу, полковник вирішує покинути князя Браницького і приєднується до патріотичного табору. Його політичні погляди радикалізуються. Це ж давно вже витало в повітрі: Французька революція струсонула Європу добрячим землетрусом: виявляється, монархії не вічні, виявляється, народні повстання можуть бути успішними. Кам’янчанин цілком розділяє погляди якобинців: свобода, рівність і братерство.
Уже не на часі бути поруч із прихильниками росії, є ж партія прихильників Пруссії! Її очолює Ігнацій Потоцький. Юзефу здається, що саме тепер вдасться реформувати військо.
Він чинить шляхетно: йде до Браницького і розповідає йому все, як є. Князь славився своїми шаленствами і любов’ю до горілки. Чоловіки напиваються разом до чортиків і розстаються хай не друзями, але й не ворогами.
Та патріотичний табір знову програв. 1792 р. відбувається коротка польсько-російська війна на захист Конституції 3 травня. 18 червня в битві під Зеленцем Зайончек проявляє хоробрість, командуючи 3-м авангардним полком. Він уже в чині генерал-майора. За битву під Зеленцем отримує найвищу нагороду за мужність – недавно створений орден Virtuti Militari.
Станіслав Август, останній польський король, тим часом стає на бік Тарговицької конфедерації. Яка нова армія, які реформи, яка Конституція – Зайончек не бачить у Речі Посполитій жодних перспектив. Він подає у відставку і разом із Гуго Коллонтаєм та Ігнацієм Потоцьким іммігрує до Саксонії.
ПРАВА РУКА КОСТЮШКА
Саме тут Юзеф знайомиться з героїчним Тадеушом Костюшком. Костюшко швидко зближується з новим знайомим, довіряє йому в усьому. Вони разом повертаються 10 вересня 1793 р. в Польщу. Чоловіки намагаються розвідати ситуацію: чи Батьківщина готова до нового повстання? Костюшко залишається під Краковом, натомість Зайончека відправляє до Варшави – дізнатися, які там настрої. Юзеф їде й доповідає, що місто до повстання не готове. Цей рапорт впливає на рішення Костюшка зачекати ще декілька місяців. Даремно Тадеуш послухав Юзефа: вже невдовзі умови для початку повстання були значно гіршими. Та історію не перепишеш.
Заворушення стають шоком для царату. Від Польщі, котру вже двічі різали-ділили між собою країни-сусідки, ніхто не очікував якоїсь боротьби. Росія вважала, що віднині це територія її впливу, і тут раптом – Костюшко. І тисячі, які пішли за ним. Поляків починають демонізувати, розлюднювати – так само, як віками демонізували українців. Добре така політика ніколи не закінчується.
Російська армія, що вже давно квартирувала в багатьох регіонах Польщі, почувалася тут як удома. Її шляхи під час повстання можна було позначати на картах пунктирами згорілих маєтків і розграбованих сіл. Полеглих повстанців російські мародери роздягали майже догола.
Під час повстання Юзеф стає членом Найвищої національної ради та Військово-кримінального суду. Командує обороною Варшави. Бере участь у боях із росіянами під Хелмом, Голковом та Рацлавицями, командує в останньому лівим крилом і отримує за це звання генерал-лейтенанта. Костюшко потрапляє в полон, і певний час саме кам’янчанин стає головнокомандувачем повстанської армії.
Ірина ПУСТИННІКОВА.
Далі буде.