7 Березня 2024

Подільське губ. присутствіе в городських справах позбавило посад і оддало під суд зборного та міщанського старост містечка Жванця Хостанського та Рельш­тейна. Кара ця на їх спала за надужиття по службі. Як виявилось, вони довгий час видавали…

29 Лютого 2024

Газета «Рада» виходила друком у Києві у 1906-1919 рр. і була єдиним
україномовним щоденним виданням Центральної України. На її шпальтах часто трапляються новини з Кам’янця та Поділля. З них дізнаємося, як було розвинене перевезення вантажів Дністром, звідки прибували на подільську залізницю заробітчани, і які суперечки велися через базарні дні. Подаємо деякі з подільських новин, зберігши орфографію того часу.

29 Лютого 2024

Кам’янець-Подільський елект­ромеханічний – перший у місті та другий (після Хмельницького трансформаторного) завод союзного підпорядкування, на якому в перші дні існування нараховувалося 27 працівників, і який зріс до 3000 заводчан, а загалом через прохідну заводу пройшли більше як 10000 ка­м’янчан.

8 Лютого 2024

Частина ІІ Початок у «Подолянині» від 1 лютого 2023 р. ПРАЗЬКА РІЗАНИНА У всіх є свої злети та падіння. І головна катастрофа Юзефа ЗАЙОНЧЕКА була вже поруч. Нею стала оборона Праги, одного з районів Варшави, 4 листопада 1794 р. Празька різанина стала останньою збройною сутичкою повстання Костюшка та останньою битвою Речі Посполитої. Варшавська Прага була […]

1 Лютого 2024

Чи можливо палко боротися проти ворога, а потім піти до нього на службу? Історія знала чимало колаборантів, але мало хто згадає їхні імена: втрата честі карається втратою пошани від потомків.
Це доводить біографія кам’янчанина Юзефа ЗАЙОНЧЕКА.

18 Січня 2024

Скільки тих Соснівок розкидано по Поділлю! Чи не в кожному районі є село з такою назвою. І за Дунаївцями, і під Ярмолинцями, і неподалік від Могилева-Подільського. Заплутатися просто. І плутаються. Польські історики, коли пишуть про видатного географа та економіста Станіслава Томаша НОВАКІВСЬКОГО, згадують ту з Соснівок, що в нашому районі. Пробачимо їм цю помилку: вони все ж іноді про нього пишуть, на відміну від українських джерел. А народився вчений усе-таки біля Могилева-Подільського.

30 Листопада 2023

Стиснена між індустріяльною Німеччиною і нашим Союзом Польща задихається в безнадійній кризі збуту. Закордонні її друзі й охоронці та безперес­танні авантури внутрішної політики не дають їй змоги запровадити більш-менш здорових торговельних зносин із нами. Потребуючи сировини й сталої валюти, задихаючись од зайвини фабрикатів, історично пристосованих до потреб руського ринку, польська промисловість мусить зараз шукати нові способи, аж до нелегальних включно, хоча б до кумедного обмежених, але наших ринків.

9 Листопада 2023

Цього року припадає 350 років Хотинської битви 1673 року, одній із найбільш визначних воєнних подій другої половини XVII ст. Саме завдяки їй на польський трон зійшов
коронний гетьман Ян ІІІ Собеський. Попередній рік був для Речі Посполитої, м’яко кажучи, невдалим. Турки розпочали похід і після облоги в серпні 1672 р. захопили Кам’янець-Подільський.

26 Жовтня 2023

Почнемо не з війни, а пере­несемося в 1965 рік. Тим більше, що прізвища людей, про яких я тут повідомлю, сучасному читачеві більш-менш відо­мі, а про деякі речі варто пам’ятати доти, поки існує світ.

21 Вересня 2023

Герой не однієї статті «Подолянина», лікар і краєзнавець Антоній Роллє мав семеро дітей: двох доньок і п’ятеро синів. Середній і наймолодший сини Кароль та Юзеф пізніше стали польськими сенаторами. Про долю Кароля «Подолянин» писав у березні 2021 р.

14 Вересня 2023

Кам’янчани часто у своїх історичних розвідках звертаються до праць доктора Антонія РОЛЛЄ (1830-1894). Він був видатним популяризатором історії Поділля та громадським діячем Ка­м’янця, хоча історія була лише його хобі. За фахом Роллє був лікарем-психіатром. Ми знаємо минуле міста завдяки його книгам, але мало чули власне про самого лікаря. Заповнимо ці прогалини в знаннях.

17 Серпня 2023

Днями виповнюється 50 років із часу, коли міст «Стрімка лань» з’єднав два береги Смотрича. «Подолянин» розповідає історію створення цього інженерного дива.

3 Серпня 2023

Звідки таке дивне запитання? Адже всім ві­домо, що в історії Украї­ни однозначно «своїми» вважаються князі так зва­ної Київської Русі, а також віч­-но гноблені селяни-кріпаки і, звісно, наша гордість – славні козаки. Але аж ніяк не королі! Оскільки українські зем­лі століттями пере­бу­вали в складі інших держав, то й королі, очевидно, були «чужими»? Крім хіба що Данила Романовича, володаря Галицько-Волинської держави, котрий здобув-таки статус короля.

27 Липня 2023

Україна просить літаків. Нам життєво необхідна більша потуга в небі. США та інші країни НАТО задовольняти прохання не дуже поспішають. А, між іншим, одним із піонерів розвитку літакобудування в Європі та Штатах був кам’янчанин.