8 Травня 2020

Як потерпав Кам’янець від епідемій 250 ро­ків тому, ми вже розповідали в попередніх числах «Подолянина». Тепер поговоримо про інший аспект тієї ж проблеми – про лікарні та лікарів.

1 Травня 2020

Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець» підготував електронне видання – каталог «Історичні плани Кам’янця-По­дільського». В нього ввійшли художні, військово-топографічні, фіксаційні та проєктні плани другої половини XVII – початку ХХ ст. Загалом – 26 планів міста, які подано в хронологічному порядку. Каталог зручний для перегляду на електрон­них носіях інформації: планшетах, електронних книгах, смартфонах.

17 Квітня 2020

У попередній публікації в «Подолянині» від 20 березня ми зупинилися на страшній епідемії, котра лютувала на Поділлі у 1769-1771 рр. Хвороба зникла сама на початку 1771 року, але її наслідки ще довго давалися місту взнаки. Багато хто із заможних людей утік тоді з подільської столиці.

3 Квітня 2020

Народжені в СРСР ще пам’ятають Третю вулицю Будівельників із фільму Ельдара Рязанова «Іронія долі…». Всі інші просто мають очі – й помічають, що автовокзал у Кам’янці збудований за тим самим проєктом, що й автостанції в Ярмолинцях чи
Дунаївцях, а кам’янецькі дев’ятиповерхові гуртожитки родом із 1980-х років мають близнюків від Карелії до Сахаліна і назву «серія 164-80-4». Типові проєкти в радянський час існували для шкіл, будинків побуту чи багатоповерхівок. Багато хто вважає, що такі проєкти – винахід СРСР. Це не так. Пройдімося вулицями нашого міста – нехай навіть у віртуальній прогулянці, аби переконатися, що типова забудова існувала і до влади рад.

27 Березня 2020

Продовжуємо публікацію спогадів Едуарда Пилиповича Сікори, який народився 10 листопада 1926 року…

20 Березня 2020

Декілька століть тому епі­демії хвороб, які залишали по собі тисячі жертв, були справжньою бідою Поділля.

13 Березня 2020

Продовжуємо публікацію спогадів Едуарда Пилиповича Сікори, який народився 10 листопада 1926 року в місті Ка­м’янці-Подільському на хуторі Дембицького (нині – селище імені Смирнова) в будинку свого діда Карла Миколайовича Дембицького. Початок – у «Подолянині» від 7, 14 та 28 лю­того.

6 Березня 2020

Дитяча письменниця Наталя Манасеїна (1869-1930), яка народилася в Кам’янці-Подільському, нині напівзабута. Єдина солідна енциклопедична публікація про неї – це стаття на півтори сторінки Олександра Стрижєва та Олексія Любомудрова, що побачила світ 2005 року в Москві у другому томі тритомного біобібліографічного словника «Російська література XX століття. Прозаїки, поети, драматурги».

28 Лютого 2020

Питання правосуддя на Поділлі завжди було гострим, тож наш час далеко не виняток. За Середньовіччя суд у Кам’янці був організований і функціонував за так званим «німецьким правом». Воно ж – Магдебурзьке. І саме йому присвячена пам’ятна дошка у скверику з фонтаном біля Тріумфальної брами.

28 Лютого 2020

Продовжуємо публікацію спогадів Едуарда Пилиповича Сікори, який народився 10 листопада 1926 року в місті Ка­м’янці-Подільському на хуторі Дембицького (нині – селище імені Смирнова) в будинку свого діда Карла Миколайовича Дембицького. Початок – у «Подолянині» від 7 та 14 лютого.

21 Лютого 2020

90 років тому, 26 лютого 1930 року, в Кам’янці-Подільському побачило світ перше число газети «Колективіст прикордоння». Саме цю дату вказує сучасний часопис «Край Кам’янецький»: «Видання засноване 26 лютого 1930 року».

14 Лютого 2020

Той, хто бував у Кам’янці-Подільському та місті Люксембург, столиці однойменної маленької європейської держави, не міг не звернути уваги на таку деталь: міст «Стрімка лань» у нашому місті та аналогічна споруда в Люксембурзі, яка названа на честь великої герцогині Шарлотти, – як брати-близнюки. Це чудово вид­­-но з двох фотографій на цій сторінці.

14 Лютого 2020

Продовжуємо публікацію спогадів Едуарда Пилиповича Сікори, який народився 10 листопада 1926 року в місті Кам’янці-Подільському на хуторі Дембицького (нині – селище імені Смирнова) в будинку свого діда Карла Миколайовича Дембицького. Початок – у «Подолянині» від 7 лютого.

7 Лютого 2020

Кам’янчанин Едуард Пилипович Сікора, внук засновника хутора Дембицького (нині селище Смирнова) Карла Дембицького, нині живе в Харкові.

31 Січня 2020

1930 року побачила світ збірка нарисів молодого письменника Семена Скляренка «Три республіки». Один із нарисів, «Кам’яне місто», присвячено Кам’янцеві-Подільському. Його ми надрукували в «Подолянині» 24 січня. Сьогодні вміщуємо нарис «Поділля». Передрукуємо його, зберігаючи особливості тодішнього чинного правопису. Пояснення у квадратних дуж­ках – редакційні.